باهوش ترین حیوانات روی زمین را بشناسید

به گزارش یومی بلاگ، خبرنگاران: حتما درباره هوش بعضی حیوانات شنیده اید. در اینجا با باهوش ترین موجودات قلمروی حیوانات آشنا می شوید.

باهوش ترین حیوانات روی زمین را بشناسید

1. شامپانزه ها

باتوجه به اینکه 99درصد دی ان ای شامپانزه ها با ما مشترک است، جای تعجب نیست که این موجودات هوش بالایی داشته باشند. سلسله مراتب اجتماعی آن ها بسیار شبیه به انسان ها است و توانایی یادگیری و ارتباط برقرار کردن با زبان اشاره را دارند. بعضی از این گونه ها ممکن است مثل ما صاف راه بروند. ابزار های باستانی در حفاری های باستان شناسی کشف شده است که توسط قبایل شامپانزه ها استفاده می شده اند. شاید فکرش را هم نکنید، اما بعضی از آن ها خودشان یاد گرفته اند آتش روشن و خاموش نمایند. سن باروری آن ها هم درست مثل انسان، در ماده ها 13 سالگی و در نر ها 16 سالگی است.

2. دلفین پوزه بطری

در کتاب راهنمای سفر به کهکشان داگلاس آدامز،دلفین ها به عنوان دومین موجودات باهوش کل کهکشان معرفی شده اند. هر یک از آن ها امضای صوتی منحصربه فردی دارند. این ویژگی به دلفین ها اجازه می دهد جفت خود را در گروه بزرگی از دلفین ها پیدا نمایند. هر دلفین سوت مخصوصی دارد که بقیه می توانند آن را برای برقراری ارتباط با دلفین خاصی که می خواهند به آن نزدیک شوند، تقلید نمایند. یعنی معادل دلفینی این است که بگوییم علی می خوام باهات صحبت کنم. همچنین دلفین ها خودشان را با قایق ماهیگیران هماهنگ می نمایند تا ماهی ها را به دام بیندازند.

3. فیل ها

من همواره فکر می کردم که در چنین جمجمه بزرگی، مغز بزرگی هم باید وجود داشته باشد. مثل اینکه درست فکر می کردم. این غول های باشکوه رفتار هایی مثل مهربانی و همدردی از خود نشان می دهند. آن ها تنها حیواناتی هستند که با استفاده از سیگنال های لرزه ای با هم ارتباط برقرار می نمایند.

4. طوطی خاکستری آفریقایی یا کاسکو

اگر قرار بود آلبرت انیشتین به یک حیوان تبدیل گردد، احتمالا طوطی خاکستری آفریقایی می شد. طوطی های خاکستری آفریقایی سطحی از درک منطقی را دارند که بیشتر پرندگان ندارند. این پرندگان استعداد زیادی در شمارش و در بیان کردن احساساتشان دارند. از آنجا که آن ها یک گونه پیچیده و بسیار حساس هستند، کارشناسان توصیه می نمایند فقط کسانی که آموزش دیده اند، از آن ها به عنوان حیوان خانگی نگهداری نمایند. اگر پرنده شما حساس است، محیطش را بسیار آهسته تغییر دهید.

5. موش ها

فراشناخت توانایی تصمیم گیری بر اساس دانش شخص یا عدم آن است. هم موش ها و هم انسان ها این ویژگی را دارند. این جوندگان کاملا خودآگاه هستند، نقاط حساسی روی بدنشان دارند و حتی می توانند خواب ببینند. بعضی از آن ها در صندلی حیوان خانگی بسیار اجتماعی هستند و دوست دارند در کنار انسان ها باشند. همچنین می توانید مثل گربه یا سگ، آن ها را با اسم صدا کنید.

6. کلاغ ها

علیرغم اینکه مغز کلاغ به اندازه شصت انسان است، اما از نظر نسبت جثه به مغز، جزء پرنده های بزرگ مغز به حساب می آید. آن ها می توانند راهکار مسائل پیچیده را پیدا نمایند و حتی چهره انسان های متفاوت را تشخیص دهند.

7. سگ ها

توصیف هوش سگ ها ممکن است از سگی به سگ دیگر متفاوت باشد. آموزش اطاعت کردن از دستورات خاص در بعضی نژاد های سگ راحت تر است، اما در شرایط خاص از سگ های متفاوتی استفاده می گردد. مثلا برای سگ سورتمه منحصرا بینماموت های آلاسکایی یا هاسکی سیبری انتخاب می گردد، چون مقاوت بیشتری نسبت به سرمای شدید دارند.

8. کبوتر ها

این پرندگان ریاضیدانان دنیای پرندگان هستند. کبوتر ها (همچنین میمون های رزوس) می توانند قوانین ریاضیات را یاد بگیرند و انسان ها را با ویژگی های فردی چهره شان تشخیص دهند.

9. خوک ها

هوش خوک حتی از گربه های خانگی هم بیشتر است. آن ها حافظه بلندمدت شگفت انگیزی دارند که می توانند زبان نمادی و استفاده درست از جوی استیک برای انجام بازی ویدئویی را یاد بگیرند.

10. اختاپوس ها

از میان تمام موجودات بی مهره، هشت پا بزرگترین مغز را دارد. اختاپوس حداقل 130میلیون نورون دارد و بیشتر آن ها در بازوهایش قرار دارند. (برای مقایسه، انسان 100 میلیارد نورون دارد.) پس بازوچه ها نورون های زیادی دارند، اگر یکی از آن ها قطع گردد، اندام قطع شده خودش به جستجوی غذا ادامه می دهد.

منبع: celebspulse

منبع: برترین ها
انتشار: 19 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: umeblog.ir شناسه مطلب: 943

به "باهوش ترین حیوانات روی زمین را بشناسید" امتیاز دهید

1 کاربر به "باهوش ترین حیوانات روی زمین را بشناسید" امتیاز داده است | امتیاز: 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باهوش ترین حیوانات روی زمین را بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید