بهترین و امن ترین جایگاه هواپیما

به گزارش یومی بلاگ، عده ای از مسافران وجود دارند که به خاطر ترس از پرواز یا هر دلیل دیگری این سوال برای شان پیش آمده است که بهترین نقطه امن در هواپیما کدام قسمت است؟

بهترین و امن ترین جایگاه هواپیما

به گزارش گروه مالی یومی بلاگ، در عصر حاضر یکی از روش های امن و راحت برای سفر تهیه بلیط هواپیما و سفر با آن است و در چندین سال اخیر آمار حوادث غیر معمول هواپیمایی به طرز چشم گیری کاهش یافته است، چراکه هواپیما ها با جدید ترین تکنولوژی های روز دنیا طراحی و ساخته می شوند. همین ها باعث می گردد تا از امنیت بالایی برخوردار باشد. اما در این عده ای از مسافران وجود دارند که به خاطر ترس از پرواز یا هر دلیل دیگری این سوال برای شان پیش آمده است که بهترین نقطه امن در هواپیما کدام قسمت است؟ ضمناً می توانید با در مطلب دیگر ما آشنا شوید.

فرض کنید که شما با تهیه بلیط هواپیما تهران دبی قصد سفر به این شهر را دارید، اما به دلیل ترسی که ازپرداز دارید، بلیط خود را کنسل می کنید و راه ای زمینی را ترجیح می دهید! اما اگر با امن ترین جایگاه های هواپیما آشنا شوید شاید به خودی خود کمی ترس تان بریزد و با خیال آسوده ترین سفر کنید. همانطور که گفتیم خطرات هواپیمایی روز به روز در حال کاهش هستند و این احتمال که پروازی به سقوط منجر گردد بسیار کم است، اما بر اساس طراحان و سازندگان هواپیما معین شده است که امن ترین جایگاه های هواپیما در کدام قسمت آن قرار دارند. در ادامه با ما همراه باشید تا این جایگاه ها را به شما معرفی کنیم.

امن ترین جایگاه های هواپیما بر اساس آمار های معروف

تکنولوژی های جدید و وجود تجهیزات پیشرفته، روز به روز سطح امنیت را نه تنها در هواپیما بلکه در هر وسیله نقلیه یا غیر نقلیه دیگری بالا می برند. طبق آمار های به دست آمده در ایالات متحده در سال 2016 میزان تلفات هواپیمایی صفر بود و این یعنی هیچ فردی توسط هواپیما جان خود را از دست نداد! در یکسال بعد یعنی در سال 2017 هم هیچ خبری از تلفات هواپیمایی نبود، اما مردم در سراسر دنیا همچنان نگران این موضوع هستند و می خواهند بدانند که امن ترین جایگاه هواپیمایی کدام است.

بر اساس مصاحبه های السون دوکت (سخنگوی اداره هوانوردی فدرال) حتی اگر جایگاه های امن هواپیما را هم معین کنیم، باز هم میزان امن بودن یا نبودن آن بستگی به نوع سقوط و صانحه هواپیمایی دارد، برای مثال ممکن است به هر دلیلی در آب فرود بیاید، با کوه برخورد کند و یا ناگهان سقوط کند! که در این صوت هیچ کدام از جایگاه های هواپیما امن نیستند. با تمام این تفاسیر ما آماری ازامن ترین جایگاه های هواپیما را جمع آوری نموده ایم، اما این منزله امتحان کردن شان یا اینکه تحقیق خاصی بر روی شان انجام دهیم نیست.

اما به طور کلی سه تحیقی بر روی آن ها اجرا شده است که اکنون به هر سه تحقیقی که در این باره اجرا شده است خواهیم پرداخت.

اولین تحقیق: آنالیز سانحه های هواپیمایی توسط مجله پاپولار مکانیک

درست در سال 2007 بود که این مجله برای به دست آوردن اطلاعات دقیقی از اینکه متوجه گردد چه جایگاه هایی در هواپیما امن تر هستند تقیقات خود را شروع کرد و پروژه ای عظیم را به دست گرفت. افرادی که در این پروژه همکاری داشتند، تمامی داده های هواپیمایی که در سال 1971 دچار سانحه شد و جان تمامی سرنشینان را ستاند را آنالیز کردند. بر اساس آمار جان باختگانی که در جایگاه های آخر چارت پروازی نشسته بودند معین شد که امنیت آن نقطه بیشتر است. یعنی اینکه احتمال افرادی که در این جایگاه ها بنشینند 69 درصد می باشد. اما برای افرادی که بر روی جایگاه هایی که نزدیک بال هواپیما است بنشینند، احتمال زنده ماندن 56 درصد است و همچنین افرادی که در جایگاه های جلویی هواپیما می نشینند احتمال زنده ماندن شان 49 درصد است.

دومین تحقیق: تجزیه و تحلیل داده های مجله تایم

این تحقیق هم در سال 2015 به واسطه مجله تایم انجام شد و اکنون در سایت مستر بلیط به شما عزیزان ارائه می گردد. در این تحقیق افرادی که در پروژه همکاری داشتند، تمامی داده های فردال آمریکا را در کل 35 سال گذشته جمع نموده و آن را مورد آنالیز قرار دادند و نتیجه آن کاملا مشابه تحقیق اول شد! در این تحقیق معین شد که تمامی جایگاه های موجود در یک سوم عقب هواپیما احتمال مرگ سرنشینان را بسیار کاهش می دادند و این احتمال حدود 32 درصد است. اما جایگاه هایی که نزدیک به دو بال هواپیما هستند 39 درصد امن تر بوده و جایگاه هایی ک. در قسمت جلویی هواپیما قرار دارند دارای 44 درصد امنیت می باشند.

سومین تحقیق: سقوط یک هواپیما به صورت عمدی!

این تحقیق در سال 2012 انجام شد و دانشمندان برای پیدا کردن این سوال که کدام جایگاه هواپیما امن تر است دست به تحقیقاتعجیب و غریب تری زدند. به همین خاطر به صورت عمدی باعث سقوط یکی از هواپیما های بوئینگ 737 را در بیابان های مکزیک شدند؛ که البته در این هواپیما هیچگونه سرنشینی وجود نداشت و سرنشین های داخلش ماکت های انسان نما بودند. بر اساس این تحقیق سرنشینان هواپیمایی که در قسمت جلوی هواپیما می نشینند بیشتر در معرض مرگ و جراحات سنگین قرار دارند و امن ترین نقطه هواپیما برای نشستن پشت آن است.

حال که با میزان امنیت جایگاه های هواپیمایی آشنا شدید می توانید با تهیه بلیط چارتر یا هر نوع بلیط دیگری به راحتی سفری امن داشته باشید.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 4 آذر 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: umeblog.ir شناسه مطلب: 1401

به "بهترین و امن ترین جایگاه هواپیما" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین و امن ترین جایگاه هواپیما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید