چالش جدی آب همدان در تابستان

به گزارش یومی بلاگ، معاون بهره برداری و توسعه آب شرکت آب و فاضلاب استان همدان گفت: کاهش بارش ها در سال آبی جاری موجب شده است که پیش بینی کنیم همدان در تابستان پیش رو با چالش آب شرب روبرو شود.

چالش جدی آب همدان در تابستان

به گزارش خبرنگاران همدان؛ حمید رضا نیکداد، اضافه کرد: در سال آبی جاری با کاهش 39 درصدی بارش ها روبرو شدیم و این نشان دهنده آن است که در تابستان امسال نیز با مشکل جدی آب روبرو خواهیم شد. اکنون قطع آب مشترکان به مانند 9 سال قبل در دستور کار شر کت آبفای استان نیست که تحقق این موضوع به مانند سال قبل نیازمند مشارکت و همکاری شهروندان در مصرف آب شرب است.

وی درباره نحوه مدیریت مصرف فعلی آب شرب در استان نیز ادامه داد: از سال ها قبل برای مدیریت مناسب تر این حوزه تدابیری مانند نصب انواع دستگاه های اتوماتیک فشار شکن پیش بینی و در مدیریت توزیع آب راه اندازی شد؛ امسال نیز شیوه های مدیریتی دیگر به عنوان راهبرد مصرف بهینه آب در دستور کار است.

نیکداد یکی از راهبرد ها را بر اساس مصوبه کمیته مدیریت بحران، واگذار نشدن انشعاب جدید به ساختمان سازی ها، مطرح نمود و اضافه کرد: متقاضیان این حوزه باید برای تأمین آب مورد نیاز خود از چاه های خصوصی اقدام کنند؛ برای مدیریت مصرف مشترکان نیز 66 سامانه فشار شکن و 44 کنترل گر در خطوط مصرف و توزیع آب استان نصب شده است که بر اساس شرایط منابع آب مدت استفاده از این سامانه ها در شبکه توزیع تغییر است.

وی با یاد آوری این که مشخص شده است روستا ئیان استان بین 4 تا 8 برابر بیش از الگوی مصرف آب استفاده می کنند، اظهار کرد: این روش ناصحیح مصرف آب، تأثیر خود را بر کاهش منابع آب استان نمایان کرده است چراکه بخشی از این آب برای کار های دیگر استفاده می شود(زراعت، دامداری و غیره).

گفتنی است میانگین مصرف آب شرب در استان همدان 177 لیتر در طول شبانه روز و در کشور 240 لیتر است منابع تأمین آب شهر همدان نیز سد اکباتان، سد آبشینه، رودخانه های فصلی عباس آباد، دره مرادبیک و خاکو است و همچنین پساب فاضلاب شهری همدان نیز پس از تصفیه برای تأمین آب نیرو گاه یک هزار مگاواتی شهید مفتح اختصاص می یابد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 10 خرداد 1400 بروزرسانی: 10 خرداد 1400 گردآورنده: umeblog.ir شناسه مطلب: 7374

به "چالش جدی آب همدان در تابستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چالش جدی آب همدان در تابستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید