تکلیف گذرنامه های سفید چیست؟

به گزارش یومی بلاگ، با اینکه وزارت امور خارجه و مقام ریاست جمهوری مهر ورود و خروج ایران را از گذرنامه اتباع خارجی حذف نموده، اما هنوز بعضی مراکز گذرنامه های بدون مهر را قبول ندارند. این خبر در بخش سرنوشت گذرنامه های سفید مسافران خارجی جای دارد.

تکلیف گذرنامه های سفید چیست؟

تکلیف گذرنامه های سفید مسافران خارجی چیست؟

گزارش های بعضی راهنمایان گردشگری از ممانعت و مقاومت در بعضی هتل ها از پذیرش گذرنامه های سفید مسافران خارجی خبر می دهد. این مشکل را بعضی مسافران خارجی در ایستگاه های راه آهن و با پلیس هدایت و رانندگی در بین راه نیز تجربه نموده اند. این در حالی است که وزارت امور خارجه بیشتر از یک سال قبل صدور ویزای الکترونیکی را شروع نموده است.

ویزایی که مثل گذشته روی گذرنامه برچسب نمی گردد. از مهرماه سال 97 نیز این وزارتخانه به شکلی سراسری ثبت مهر ورود و خروج ایران را از گذرنامه های اتباع خارجی حذف کرد. در بعضی مبادی ورودی کشور، این مهر را روی برگه پرینت شده از تصویر ویزای الکترونیکی مسافر ثبت می نمایند. بعضی هم واکنش سلیقه ای نسبت به آن نشان داده و با اینکه پاسپورت را مهر نمی زنند، اما با اتوماتیک روی برگه ای از گذرنامه، کد یا اعداد شناسه را به انگلیسی و یا فارسی نوشته اند.

بخش هایی هم هنوز نسبت به کلیت طرح توجیه نشده و گذرنامه بدون برچسب ویزا و مهر را قبول ندارند. یک راهنمای تور از مسئله ای که برای یک گروه از گردشگران فرانسوی در ایستگاه راه آهن تهران پیش آمده، گفت: ما بلیت قطار را اینترنتی خریده و مدارک لازم را هم ارائه دادیم، اما هنگام کنترل بلیت وقتی گذرنامه سفید و بدون برچسب ویزای این گردشگران خارجی را دیدند، اجازه ندادند سوار قطار شویم و به دفتر ایستگاه و مسئول مربوط به امور مسافران و پلیس ارجاع دادند.

آن ها هم از دیدن برگه ویزا که خارج از گذرنامه بود، متعجب شدند و خواستند که استعلام بگیرند. نزدیک بود مسافران از حرکت قطار جا بماند که بعد از پرس و جوی مسئول مربوطه، انتها اجازه سوار شدن به مسافران داده شد. راهنمای دیگری که همراه گروهی از گردشگران اروپایی به شهر تبریز سفر نموده، گفت: این ماجرا حدود دو ماه پیش رخ داد. قرار بود در تبریز اقامت داشته باشیم که مسئول رزرواسیون هتل با دیدن گذرنامه های سفید بدون برچسب ویزا و مهر ورود به ایران این گردشگران، مشکوک شد و خواست که جریان را با پلیس اماکن در میان بگذارد و بعد از تماس و شرح مکرر ما، در نهایت گذرنامه ها را نگه داشت و اتاق ها را تحویل داد.

این برخورد و بی اطلاعی از سوی یک هتل 4 ستاره در شهر بزرگی مثل تبریز جای سؤال و تعجب دارد. سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که مقامات آن در یک سال گذشته بارها از صدور ویزای الکترونیکی و حذف مهر ورود و خروج ایران از گذرنامه مسافران خارجی خبر داده ، از بروز چنین مسئله ای برای گردشگران خارجی اطلاعی ندارند. ولی تیموری، معاون گردشگری گفت: تاکنون گزارشی از عدم پذیرش گذرنامه های سفید که برچسب ویزا و یا مهر ورود به کشور ندارد، دریافت ننموده ایم.

نه راهنماهای تور چنین موردی را به معاونت گردشگری گزارش داده اند و نه مدیران آژانس های مسافرتی و هتلدارها و یا حتی خود مسافران. وی اضافه کرد: این طرح اکنون از سوی رئیس جمهور مصوب شده و انتظار می رود با دستور و مصوبه اخیر موضوع حل گردد. همه بخش های مرتبط نیز موظفند این مصوبه را اجرا نمایند. تیموری درباره اینکه آیا پیش از مصوبه هیات دولت، طرح ویزای الکترونیکی یا حذف برچسب ویزا و مهر ورود و خروج از گذرنامه اتباع خارجی به دستگاه های ذیربط و بخش های خدماتی مرتبط با موضوع گردشگری، بخشنامه و یا اطلاع رسانی شده، گفت: وقتی طرح به صورت عمومی بارها اعلام شده و سراسری در کشور اجرا می شد، دیگر این کار لزومی نداشت، اما اگر مسئله ای به وجود آمده و بعضی هنوز نسبت به گذرنامه سفید بدون مهر و برچسب ویزا توجیه نشده اند، این دستور و مصوبه را بخشنامه خواهیم کرد.

جمشید حمزه زاده، رئیس هیات مدیره جامعه هتلداران ایران نیز درباره سرنوشت گذرنامه های سفید مسافران خارجی نیز ابراز بی اطلاعی کرد و گفت: هنوز گزارشی در این باره دریافت ننموده ایم و گمان هم نمی کنم هتلداران از این نظر مشکل توجیهی داشته باشند.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 12 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: umeblog.ir شناسه مطلب: 879

به "تکلیف گذرنامه های سفید چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکلیف گذرنامه های سفید چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید