دردسرهای خروج بدون مجوز یک ورزشکار، دونده المپیکی زیر تیغ نقدها

به گزارش یومی بلاگ، ورزش ایران متاثر از فراگیری جهانی ویروس کرونا بعد از ماه ها هنوز به طور کامل سرپا نشده و به صورت نصفه و نیمه پیگیر فعالیت هایش است. در این شرایط اما دونده ملی پوش و المپیکی ایران به فرانسه سفر کرد تا در تور قاره ای سطح برنزی شرکت کند اما چگونگی حضورش و اینکه مجوز لازم برای سفر را نداشته حاشیه هایی جدیدی متوجه دوومیدانی کشور نموده است.

دردسرهای خروج بدون مجوز یک ورزشکار، دونده المپیکی زیر تیغ نقدها

حسن تفتیان عامل این حواشی جدید است. وی که به خاطر کرونا و همچون دیگر ورزشکاران المپیکی و غیرالمپیکی ماه ها از تمرین و مسابقه دور بود، اواسط شهریورماه راهی فرانسه شد و با حضور در شهر مارسی در مسابقات تور قاره ای سطح برنزی شرکت کرد.

در این رقابت که بیشتر شرکت نمایندگان در آن از کشور میزبان بودند تفتیان بعد از چهارمی در مرحله مقدماتی و صعود به فینال، رکورد 10.62 ثانیه را به ثبت رساند و با کسب صندلی هشتمی به کار خود سرانجام داد.

حالا دو - سه هفته از برگزاری این رویداد می گذرد. دونده سرعتی ایران هم که نتوانست رکورد و عملکرد ماندگاری از خود ثبت کند به کشور بازگشته که چگونگی سفر و اعزامش به فرانسه سر و صدای جدیدی پیرامون وی ایجاد نموده است.

اعزام بدون مجوز شورای برون مرزی وزارت ورزش؟!

وقتی برنامه حسن تفتیان برای سفر به فرانسه علنی شد، نقدها زیادی متوجه این دونده المپیکی شد. جدا از شرایط کرونایی و مسائل مالی روز که دست و پای اهالی ورزش را برای خیلی از برنامه ها و اعزام ها بسته است، پیشینه سفرهای برون مرزی تفتیان به خصوص به فرانسه و کارآیی وی در دو سال اخیر بی تاثیر در این نقدها نبود.

با همه اینها این دونده المپیکی سفرش با فرانسه را انجام داد و نتوانست در مسابقات موردنظرش هم نتیجه ای در خور شان کسب کند. حالا که او به کشور بازگشته تعیین شده سفرش بدون اطلاع وزارت ورزش و مجوز شورای برون مرزی این وزارتخانه بوده و همین مسئله فدراسیون دوومیدانی و خودِ تفتیان را تحت فشار قرار داده است.

البته اینطور عنوان شده حسن تفتیان با هزینه شخصی برنامه سفرش به فرانسه را به نتیجه رساند اما طبق روال همیشگی، ورزشکاران برای خروج از کشور و شرکت در مسابقات بین المللی باید مجوز شورای برون مرزی را کسب نمایند حتی اگر قرار باشد حضورشان با هزینه شخصی انجام گردد چراکه به عنوان نماینده ایران در میادین حاضر می شوند و هر مشکل و مسئله احتمالی که پیرامون آنها و حضورشان در کمپ و مسابقه مورد نظر رخ دهد، پای ورزش و در کل کشور را به میان می آورد.

گذشته از اینها ورزشکاران در بعضی موارد با هزینه شخصی در مسابقات شرکت می نمایند اما بعضا بعد از بازگشت مطالبه گر هزینه های شان می شوند به خصوص اگر نتیجه ای عایدشان شده باشد. تفتیان هم از این قضیه مستثنی نبوده است.

مسئولانی که فرار را بر قرار ترجیح می دهند

تحت فشار قرار دریافت فدراسیون دوومیدانی و حسن تفتیان بابت اعزام بدون مجوز این دونده باعث شده خود او هم دست به دامن بعضی مسئولان کمیته ملی المپیک گردد تا شاید بتواند موضوع را برطرف و رجوع کند.

به هر حال حسن تفتیان در حالی در این شرایط استثنایی راهی فرانسه شد که لزوم صد درصدی به انجام آن نبود. درست است که تفتیان المپیکی است اما مگر برای 51 المپین دیگر چه شرایطی ویژه ای مهیا شده که تفتیان از آن جا مانده بود تا بخواهد اینگونه عزم سفر کند. علاوه بر این سفر تفتیان به فرانسه چه نتیجه ای داشت که عدم حضورش آن را از او می گرفت؟

حسن تفتیان از بهترین های کاروان ورزش ایران در المپیک ریو بود که برای نخستین بار در تاریخ دوومیدانی ایران تا مرحله نیمه نهایی این بازی ها پیش رفت. وی در مسابقات 2017 قهرمانی آسیا و 2018 داخل سالن آسیا هم مدال طلا گرفت اما طی دو سال گذشته توفیقی از حضور در هیچ رویدادی نداشت تا اینکه شهریورماه سال گذشته در مسابقات دایموند لیگ پاریس صاحب سهمیه المپیک توکیو شد.

تفتیان البته طی این مدت در قالب اعزام های مختلفش سفرهای زیادی به فرانسه داشت و به نظر می رسد جاذبه های سفرهای اینچنینی بی تاثیر در عزم دوباره اش برای سفر به فرانسه نبوده است.

در هر صورت یومی بلاگ برای پیگیری دقیق تر این پرونده بارها با مهدی مبینی سرپرست فدراسیون دوومیدانی تماس داشت اما وی هرگز حاضر به پاسخگویی نشد. جعفر محمدپور دبیر فدراسیون هم پاسخ به پرسش یومی بلاگ را منوط به هماهنگی با سرپرست کرد و اینگونه از همکاری لازم طفره رفت.

در دوومیدانی چه خبر است؟

به گزارش یومی بلاگ، احسان حدادی به اندازه تلاشی که برای کسب سهمیه المپیک داشت، برای مهیا شدن شرایط جراحی خارپاشنه اش در آلمان دوید تا بالاخره هزینه آن را از فدراسیون پزشکی ورزشی تامین کرد و هفته گذشته راهی آلمان شد. حالا هم سفر بدون مجوز تفتیان برملا شده و گرفتاری هایی که برای او و مدیرانش ایجاد نموده است.

این دو دوومیدانی کار المپیکی در حالی چنین اقداماتی انجام داده اند که دوومیدانی ایران روزهای بی ثباتی خود را می گذراند. نتیجه انتخابات این فدراسیون اسفندماه گذشته باطل اعلام شد و با وجود گذشت بیش از 6 ماه و ثبت نام دوباره کاندیداها هنوز ثبات مدیریتی لازم در این فدراسیون برقرار نشده است.

نتیجه هم اینکه المپین های این رشته اقداماتی را انجام می دهند که

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 13 آبان 1399 بروزرسانی: 13 آبان 1399 گردآورنده: umeblog.ir شناسه مطلب: 5475

به "دردسرهای خروج بدون مجوز یک ورزشکار، دونده المپیکی زیر تیغ نقدها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دردسرهای خروج بدون مجوز یک ورزشکار، دونده المپیکی زیر تیغ نقدها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید