نشانه های جسمی که به شما درباره رابطه عاطفی اشتباهتان هشدار می دهند!

به گزارش یومی بلاگ، در زیر به تأثیر رابطه اشتباه بر سلامت جسم خواهیم پرداخت، این نشانه ها از اشتباه بودن رابطه عاطفی شما خبر می دهند.

نشانه های جسمی که به شما درباره رابطه عاطفی اشتباهتان هشدار می دهند!

به گزارش، به راحتی ممکن است سردردمان را به خاطر زیاد خوردن قهوه یا اضطراب مان را یک دلشوره بی دلیل تلقی کنیم. اما ممکن است بدن مان سعی داشته باشد چیز هایی بیشتر از آنکه خودمان فهمیده ایم در خصوص رابطه ای که در آن به سر می بریم به ما بگوید. بدن ما گاهی چیزی را نشان مان می دهد که ضمیر ناخودگاه مان از آن باخبر است، اما شاید ضمیر خودآگاه مان هنوز به آن پی نبرده.

کسانی که درگیر یک رابطه عاطفی آزاردهنده یا سمی هستند اغلب دچار مسائل جسمانی ای می شوند که هیچ دلیل پزشکی روشنی برای آن ها وجود ندارد. این مسائل در هر کسی شدت متفاوتی دارد، اما اغلب افراد به شکلی از آن ها دچار می شوند.

آدم ها اغلب به دلیل چیزی که به آن پیوند تروماتیک (Traumatic Bonding) گفته می گردد به رابطه با شریک عاطفی آزارگر خود ادامه می دهند. این اتفاق در اصل زمانی رخ می دهد طرف آزارگر رابطه، شریک عاطفی خود را با تنبیه ها و محبت کردن های یکی در میان، درگیر شرایطی شبیه به ترن هوایی می نماید. این شرایط بدن را دچار پریشانی می نماید؛ از یک طرف با سیلی از هورمون های اضطراب، کورتیزول و آدرنالین روبرو شده و از طرفی دیگر، با دریافت محبت، غرق در دوپامین می گردد. اینجا است که بدن به این شرایط آشفته واکنش نشان می دهد.

یک نشانه رایج اشتباه بودن رابطه، احساس فرسودگی و خستگی دائمی است که این مسأله هم معمولاً همان هدفی است که طرف آزارگر رابطه دنبال می نماید، چون وقتی طرف قربانی رابطه خسته و فرسوده گردد احتمال آنکه انرژی جنگیدن داشته باشد کمتر شده و بنابراین کنترل او کار راحت تری می گردد.

در لحظات خوب رابطه، شما هم حال خوبی دارید، اما وقتی شرایط ناخوشایندی به وجود می آید، مثلاً وقت هایی که شریک عاطفی تان شما را بازیچه دست خود قرار می دهد یا با شما قهر می نماید، این شرایط می تواند بدن شما را تحلیل ببرد. همین بالا و پایین شدن های مداوم است که شما را فرسوده می نماید.

این مسأله به قدری بر جسم افراد تأثیر می گذارد که گاهی حتی در ظاهر آن ها کاملاً نمود پیدا می نماید. مثلاً با مقایسه چهره آن ها قبل و بعد از ترک یک رابطه اشتباه می توانید ببینید که سیاهی های زیر چشم و فرورفتگی های چهره از بین رفته و چهره شادابی خود را دوباره باز یافته.

محیطی که در آن به سر می بریم می تواند حقیقتاً ما را مسموم کند.

این مسمومیت تدریجی می تواند باعث ایجاد مسائل خودایمنی در بدن مثل بروز التهاب، درد های بدنی و مسائل پوستی گردد. نکته جالب توجه آن است که در اغلب موارد وقتی افراد برای یافتن علت این مسائل به پزشک مراجعه می نمایند، معاینات و آزمایشات هیچ مورد غیر عادی ای در بدن آن ها نشان نمی دهند.

خوب بودن نتیجه معاینات و آزمایشات معمولاً خبر خوبی محسوب می گردد، اما این مسأله می تواند فرد را دچار پریشانی کند، چون او از واقعی بودن مسائل جسمی خود باخبر است، اما شرح پزشکی ای برای مسائل او وجود ندارد.

اینجا است که باید نگاهی به محیط و رابطه ای که در آن هستید بیندازید و ببینید که آیا منشأ اضطراب شدیدتان آن ها هستند یا نه.

این مسائل می توانند آزار و اذیت هایی که فرد در رابطه اشتباه خود تجربه می نماید را تشدید کند، چون ممکن است شریک عاطفی اش دائماً به او بگوید که این مسائل نه واقعی، بلکه صرفاً برای جلب توجه هستند.

گاهی آدم ها از اشتباه بودن رابطه خود باخبر نیستند و سمی بودن آن رابطه برایشان واضح نیست به همین دلیل تا زمانی که این سم بیمارشان نکند متوجه آن نمی شوند. ما شاید بتوانیم ذهن مان را توجیه کنیم و مثلاً با خود بگوییم که همه این مسائل جسمی به خاطر کار زیاد و مواردی از این دست هستند، اما بدن مان این بهانه ها را قبول نمی نماید.

کسانی که در یک رابطه اشتباه هستند اغلب با مصرف برخی مواد غذایی مشکل پیدا می نمایند، در حالی که قبلاً هر چیزی را می توانستند بدون مشکل بخورند. علت این مسأله داشتن اضطراب و فراوری هورمون های کورتیزول و آدرنالین در بدن است.

حس اضطراب در انسان شکل گرفت تا با واکنش گریز یا جنگ به او یاری کند (واکنش جنگ یا گریز به عکس العمل اولیه و غریزی بدن در برابر یک تهدید یا حمله برای نجات جان ما اطلاق می گردد). در این حالت هورمون ها افزایشی ناگهانی می یابند تا به ما یاری نمایند یا از خطر پیش رویمان بگریزیم یا با آن رو به رو شویم. اما اگر این هورمون ها بلااستفاده بمانند، بدن ممکن است به حمله به خودش روی آورد.

حتی بعد از انتها یک رابطه اشتباه هم ممکن است مدتی طول بکشد تا ذهن و بدن خود را بازسازی نمایند و از صدماتی که در زمان رابطه به آن ها وارد شد التیام یابند. وقتی رابطه اشتباه خود را تمام کردید باید باز هم به کار کردن روی قدرت تحمل و استقامت خود ادامه دهید تا سلامت جسمانی تان را بازیابید.

وقتی دائماً مراقب صحبت هایتان باشید که مبادا چیزی بگویید که باعث بحث و جدل گردد، ذهن شما در بالاترین سطح هوشیاری قرار می گیرد؛ در این حالت دیگر فضای زیادی برای چیز های دیگری مثل حافظه و گفتار در ذهن باقی نمی ماند.

این شرایط را شاید با مسائلی مثل سخت شدن کتاب خواندن یا پردازش اطلاعات جدید یا حفظ اطلاعات و خاطرات تجربه کنید. وقتی گرفتار یک رابطه اشتباه و آزاردهنده باشید، چنین کار هایی برایتان واقعاً سخت می گردد.

علت این مسأله آن است که ذهن سعی دارد چیزی که در جریان است را پردازش کند، اینکه چرا شریک عاطفی تان تا این حد بی رحم و فریبکار است، و سخت کوشش دارد تا راهکاری برای این شرایط پیدا کند. مشکل اینجا است که طرف آزارگر رابطه به دنبال راهکار نیست.

شما فکر می کنید همه آدم ها به دنبال تعادل هستند، اما شریک عاطفی آزارگر شما اینگونه نیست. او از فریب دادن شما و ایجاد بحران لذت می برد و حتی اگر بگوید که از درست کردن بحران بیزار است، اما برخلاف شما که به دنبال راهکار هستید، او به این شرایط دامن می زند و از آن استفاده می برد؛ در حقیقت در چنین شرایطی دو نفر شما هدف کاملاً متفاوتی دارید.

برای بسیاری از قربانیان روابط عاطفی آزاردهنده لحظه ای که پی می برند شریک عاطفی شان نه با آن ها بلکه بر علیه آن ها است، به یک کشف عظیم می ماند.

با انتها آزار و اذیت ها، فرد دوباره اعتماد به نفسش را در خصوص گفتار و افکار خود باز می یابد.

این را شاید بتوان بخشی از فرآیند التیام بعد از انتها یک رابطه اشتباه دانست، اینکه فرد متوجه می گردد لزومی ندارد کامل و بی عیب و نقص باشد، می تواند آزادانه با دیگران صحبت کند و هنگام مصاحبه احساس راحتی می نماید، در حالی که پیش از آن باید تک تک کلمات خود را به دقت انتخاب می کرد، چون هر لحظه ممکن بود شریک عاطفی اش از او ناراحت یا عصبانی گردد.

سفتی عضلات یک نشانه واضح داشتن یک رابطه عاطفی اضطراب آور است. با این حال، ممکن است باز هم به توجیه کردن روی آورید و آن را به حساب عملکرد عصب های بدن تان بگذارید.

دست از بهانه تراشی بردارید و با خود فکر کنید که چرا وقتی در کنار شریک عاطفی تان هستید بدن تان چنین واکنشی دارد و شاید چیزی در ضمیر ناخودآگاه تان در خصوص این شخص وجود دارد که هنوز به ضمیر خودآگاه تان راه پیدا نکرده، اما بدن تان آن را حس می نماید.

نشانه های جسمی یک رابطه اشتباه به مرور از بین می فرایند، اما گاهی هم باقی می مانند

در اغلب موارد، عوارض جسمی یک رابطه آزاردهنده با ترک رابطه از بین می برند، اما گاهی هم این مسائل ادامه می یابند. مثلاً ممکن است متوجه شوید نسبت به گذشته در برابر اضطراب آسیب پذیرتر شده اید یا معده تان حساس تر از قبل شده.

این مسأله در هر کسی متفاوت است و به سن و سلامت کلی فرد و مدت زمانی که در یک رابطه اشتباه مورد آزار قرار گرفته بستگی دارد.

برای همه آدم ها فرصت التیام هست. مسأله تنها بر سر این است که بعد از انتها یک رابطه آزاردهنده به چه میزان رسیدگی احتیاج باشد.

منبع: روزیاتو

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 28 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: umeblog.ir شناسه مطلب: 3933

به "نشانه های جسمی که به شما درباره رابطه عاطفی اشتباهتان هشدار می دهند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشانه های جسمی که به شما درباره رابطه عاطفی اشتباهتان هشدار می دهند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید