نگاه اولیه به سامسونگ گلکسی فولد

به گزارش یومی بلاگ، دو ماه پس از مراسم سامسونگ و معرفی اولین گوشی تاشو این شرکت و تا همین چند ساعت پیش، این گوشی را دست کسی ندیده بودیم و سامسونگ به هیچ کس اجازه نزدیک شدن به گلکسی فولد را نداده بود. حالا گلکسی فولد 1980 دلاری در اختیار چندین وب سایت و خبرنگار در خارج از کشور قرار گرفته و قرار است اولین خریداران این گوشی، گلکسی فولد خود را 10 روز دیگر دریافت کنند.

نگاه اولیه به سامسونگ گلکسی فولد

در این مطلب قصد داریم اولین تجربه کاربری وب سایت ورج از این گوشی را بخوانیم و اگر حوصله خواندن مطلب را ندارید، بگذارید همین ابتدا به صورت خلاصه از اولین تجربه کاربری این گوشی بگوییم. این محصول بسیار پایدارتر و جذاب تر از آن چیزی است که پیش تر تصور می شد اما هنوز بخش هایی از نرم افزار این گوشی، نیازمند بهبود است. همچنین در مورد یک سوال مشترک درباره نمایشگر تاشو این گوشی باید بگوییم متاسفانه بله؛ وقتی نمایشگر دستگاه را باز می کنیم محل تا شدن نمایشگر ناهمواری دارد و این ناهمواری را هم می توان دید و هم می توان حس کرد. اما با این وجود، این بهایی است که در حال حاضر باید برای دریافت یک نمایشگر تاشو بزرگ تر، پرداخت کرد.

خرید اولین نسل از هر گجت جدید، یک ریسک بزرگ است و گلکسی فولد هم به عنوان دومین گوشی با نمایشگر تاشو، از این قاعده مستثنی نیست. ما با یک گوشی با نمایشگر 4.6 اینچی طرف هستیم که وقتی آن را باز می کنیم، یک تلبت با نمایشگر 7.3 اینچی در درون آن قرار گرفته است؛ این جمله، انتظار ما از یک گوشی تاشو را بیان می کند. اما پس از تجربه کاربری یک ساعته با این محصول، بیشتر می توان گفت که ما با یک تبلت روبرو هستیم که ی توان آن را تا کرد.

این تغییر در اندازه گلکسی فولد، باعث می شود بینش کاملا متفاوتی به این محصول داشته باشیم. اگر به گلکسی فولد به عنوان یک گوشی نگاه کنیم، باید بگوییم اشتباه است چراکه اگر این گوشی است، پس با محصولی که خیلی بلند است و از هر گوشی دیگری ضخامت بیشتری دارد، روبرو هستیم. وقتی این محصول را تا می کنید، فاصله ای بین دو بخش تا شده به وجود می آید زیرا هنوز به تکنولوژی تا کردن کامل نمایشگرها، نرسیده ایم. نمایشگر بیرونی این گوشی، کوچک است. اگرچه روی کاغذ با نمایشگری 4.6 اینچی روبرو هستیم اما این نمایشگر آنقدر عرض کمی دارد که گویا با یک آیفون SE بلند روبرو هستیم.

اما اگر به این محصول به چشم یک تبلت کوچک نگاه کنید، تمام این نکات منفی از بین می روند و به جای آن، انگار با یک آیپد مینی طرف هستیم که می توان آن را تا کرد و در جیب قرار داد. البته این محصول آنقدری بلند است که اگر جیب عمیقی ندارید، از جیب شما بیرون می زند. این دستگاه بیش از آن که برای قرار دریافت در جیب طراحی شده باشد، برای قرار دریافت در یک کیف طراحی شده است.

مکانیزم لولای این محصول نیز خیلی خوب است. وقتی این گوشی را تا می کنید، یک صدای کلیک رضایت بخش به گوش می رسد و برای باز کردن این محصول نیز نیازی به فشردن دکمه یا ضامن ندارید. درواقع دو بخش این گوشی به کمک یک آهن ربای قوی به هم متصل می شوند و قرار نیست به سادگی این محصول باز شود. برای باز کردن گلکسی فولد باید حتما از دو دست خود استفاده کنید اما در هر صورت می توان هم در حالت باز و هم در حالت بسته، با یک دست با گلکسی فولد کار کرد.

نسبت نمایشگر داخلی گلکسی فولد، تقریبا 4 به 3 است. این نمایشگر به قدر کافی روشن می شود و می توان هم در حالتی که نمایشگر کاملا باز شده و تخت است و هم در حالتی که تا نصفه باز شده و شبیه به یک کتاب است، از این محصول استفاده کرد. ناهمواری وسط نمایشگر 7.3 اینچی نیز از کناره ها کاملا قابل مشاهده است اما وقتی مستقیما به این نمایشگر نگاه می کنید، خیلی متوجه این ناهمواری نمی شوید. اما در هنگام استفاده، این ناهمواری را در زیر انگشتان خود حس خواهید کرد ولی در مجموع این ناهمواری از نزدیک به اندازه عکس هایی که از این گوشی مشاهده می شود، بد نیست.

در بخش بالایی نمایشگر داخلی گلکسی فولد نیز شاهد بریدگی هستیم که درون آن مثل دیگر گوشی ها دو دوربین سلفی و سنسورهای دیگر مثل سنسور تنظیم روشنایی نمایشگر قرار گرفته است. این بریدگی، گاهی اوقات ایجاد مزاحمت می کند. برای مثال وقتی در حال تماشای یک ویدیو در یوتیوب هستید، ممکن است این بریدگی بخشی از ویدیو را بپوشاند اما سامسونگ این امکان را فراهم کرده تا به صورت نرم افزاری این بریدگی را اصطلاحا خاموش کنید و در کنار آن نمایشگر کاملا مشکی باشد. این ویژگی دقیقا مثل ویژگی حذف بریدگی دوربین در گوشی های گلکسی اس10 است. از نظر تکنیکی نیز سامسونگ مجبور شده چسب بین پوشش رویی نمایشگر و خود صفحه نمایش را تغییر دهد تا بتواند چنین فرمی را ایجاد کند.

از نظر نرم افزاری، اوضاع به گونه ای است که می توانیم بگوییم به طرز عجیبی، تجربه کاربری نرم افزاری قابل قبولی شاهد هستیم. اندروید سابقه ای نه چندان درخشان در زمینه تجربه کاربری روی تبلت ها داشته که باعث می شود از عملکرد خوب رابط کاربری این تبلت، تعجب کنیم. سامسونگ همچنین یک ویژگی نرم افزاری به نام App Continuty در گلکسی فولد قرار داده که درواقع یک ویژگی داخلی اندروید است. این ویژگی به کاربر اجازه می دهد اپلیکیشن هایی را که در صفحه کوچک تر استفاده می کرد، در نمایشگر بزرگ تر هم بدون هیچ ایرادی اجرا کند و ادامه کار خود را در نمایشگر بزرگ تر انجام دهد. برای مثال وقتی نقشه گوگل را در صفحه کوچک گلکسی فولد باز کرده اید و به دنبال مکانی می شد، بلافاصله پس از باز کردن گلکسی فولد، می توانید همان صفحه نقشه گوگل را در نمایشگر بزرگ ببینید و کار خود را ادامه دهید.

تغییر سایز درست در اپلیکیشن ها، مسئله ای است که اندروید همیشه با آن روبرو بوده اما سامسونگ و گوگل با همکاری هم، توانسته اند این مشکل را تا حد زیادی در گلکسی فولد برطرف کنند. از همین رو سامسونگ توانسته قابلیتی را در گلکسی فولد قرار دهد که کاربران بتوانند دو یا حتی سه اپلیکیشن را به صورت همزمان در نمایشگر 7.3 اینچی باز کرده و استفاده کنند. برای این کار، تنها کافی است در نمایشگر بزرگ گلکسی فولد، از سمت راست نمایشگر به سمت چپ سوایپ کنید تا یک داک شامل اپلیکیشن هایی که اخیرا باز کرده اید، پدیدار شود و به کمک آن، چندین اپلیکیشن مختلف را باز کنید.

جدا از باز کردن سه اپلیکیشن در کنار هم، می توانید اپلیکیشن های بیشتری را هم به صورت پنجره های شناور داشته باشید. این پنجره ها را می توان به هر سمتی جا به جا کرد و اندازه آن ها را هم تغییر داد.

این ویژگی برای کاربران کنونی گوشی های سامسونگ آشنا خواهد بود چرا که همین حالا هم می توان پنجره های شناور را در گوشی های سامسونگ مبتنی بر One UI، استفاده کرد. اما برای دیگر کاربران، ممکن است در ابتدا کمی گیج کننده باشد ولی به سرعت به آن عادت خواهید کرد. در نهایت، مشکل بعدی این است که اپلیکیشن های اندرویدی، به خوبی اپلیکیشن های آیپد نمی توانند در صفحات نمایشگر بزرگ عمل کنند و معمولا رابط کاربری غیر بهینه خواهند داشت. در این محصول این مشکل خیلی به چشم نمی خورد چراکه نسبت نمایشگر بزرگ گلکسی فولد، 4 به 3 است و خیلی شبیه به تبلت های معمول نیست.

و اگر شما از طرفداران دو آتیشه سامسونگ هستید، باید راضی شوید که بگوییم سنسور اثر انگشت این محصول که در لبه دستگاه قرار گرفته، به عنوان دکمه بیکسبی هم کاربرد خواهد داشت. بالای این سنسور، دکمه پاور و همچنین دکمه یک پارچه کم و زیاد کردن صدا دیده می شود.

از نظر مشخصات فنی، گلکسی فولد شباهت زیادی به گلکسی اس 10 پلاس دارد. همان پردازنده اسنپدراگن 855 در گلکسی فولد استفاده شده و 12 گیگابایت حافظه رم برای این محصول در نظر گرفته شده است. حافظه داخلی گلکسی فولد هم 512 گیگابایتی است و نسخه دیگری با حافظه داخلی متفاوت، وجود نخواهد داشت. دوربین های گلکسی فولد هم با گلکسی اس 10 پلاس یکی هستند با این تفاوت که شاهد یک دوربین سلفی اضافه برای نمایشگر بیرونی گلکسی فولد هستیم.

باتری گلکسی فولد در دو بخش این محصول قرار گرفته و در مجموع ظرفیت 4380 میلی آمپری دارد. اینکه این باتری کافی است یا نه، فعلا می توانیم به حرف سامسونگ اعتماد کنیم که گفته در استفاده یک روزه از گلکسی فولد، کافی خواهد بود. گلکسی اس 10 پلاس که ظرفیت باتری مشابه دارد نیز عملکرد باتری خوبی دارد و از این جهت می توان به عمر باتری خوب گلکسی فولد، امیدوار بود.

در بخش پشتی گلکسی فولد، چینش دوربین سه تایی این محصول را شاهد هستیم. یک دوربین معمولی، یک دوربین تله فوتو و یک دوربین با زاویه عریض در این بخش قرار گرفته است. وقتی گوشی در حالت بسته است، یک دوربین سلفی 10 مگاپیکسلی در بالای نمایشگر بیرونی قرار گرفته است. وقتی این محصول را هم باز می کنیم، دو دوربین سلفی در بریدگی بزرگ نمایشگر قرار گرفته است. سنسور و لنز تمامی این دوربین ها، با گلکسی اس 10 پلاس، یکسان است.

این یعنی در مجموع در این گوشی شاهد شش دوربین هستیم. ما ترجیح می دادیم که در بالای نمایشگر بزرگ این محصول، شاهد یک دوربین باشیم و به جای آن در بخش بیرونی دو دوربین قرار بگیرد اما سامسونگ با ما هم نظر نیست! اگر این چنین می شد، حداقل اندازه بریدگی نمایشگر داخلی کاهش میافت و به زیبایی محصول اضافه می شد.

در نهایت، این بود نگاه اولیه به اولین تلاش سامسونگ برای ساخت یک گوشی با نمایشگر تاشو. این محصول هنوز با عالی فاصله دارد اما سامسونگ تمام تلاش خود را کرده تا محصولی مناسب در این دسته بندی جدید در دنیای گوشی های هوشمند تولید کند. شاید برچسب قیمتی 1980 دلاری این محصول کافی باشد تا بسکمک را از خرید آن منصرف کند اما برای دنیای تکنولوژی، عرضه چنین محصولی با نمایشگر تاشو، فوق العاده است.

این اولین گوشی دنیا با نمایشگر تاشو است که می توان به خرید آن فکر کرد و از آن استفاده کرد. فکر می کنیم هرچقدر هم که از به گلکسی فولد انتقاد داشته باشید، با باز کردن این گوشی، به دنیایی جدید وارد می شوید که نمی توانید هیجان انگیز بودن آن را انکار کنید.

منبع: TheVerge

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 17 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: umeblog.ir شناسه مطلب: 233

به "نگاه اولیه به سامسونگ گلکسی فولد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاه اولیه به سامسونگ گلکسی فولد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید