شرایط گردشگری استان های شمالی با اعمال محدودیت های جدید چگونه است؟

به گزارش یومی بلاگ، درحالی که ستاد ملی کرونا با افزایش شیوع ویروس کرونا و به تبع آن افزایش تعداد فوتی ها درصدد اعمال محدودیت های جدید برآمده و احتمال تعطیلی بعضی از مراکز استان ها مانند تهران وجود دارد، قرار است تاسیستات گردشگری استان های شمالی با برنامه ریزی های تازه ای فعالیت خود را ادامه دهند.

شرایط گردشگری استان های شمالی با اعمال محدودیت های جدید چگونه است؟

ایلنا: حدود 9 ماه است که با معضل شیوع ویروس کرونا رو به رو هستیم. موج جدید همه گیری این ویروس در دنیا ظهور و بروز پیدا نموده و مسائل زیادی برای کشورها و مردم ایجاد شده، چنانکه بسیاری از دولت ها ناچار شدند محدودیت ها را از نو افزایش دهند، از این رو در هفته های اخیر یکبار در 43 شهرستان و یکبار در 46 شهرستان و در مجموع در حدود 90 شهرستان محدودیت زیادی ایجاد شد. با این وجود حسن روحانی (رییس جمهور) در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا که روز شنبه 25 آبان ماه برگزار گردید از اعمال محدودیت های جدید اطلاع داد و گفت: ناگزیر از اعمال محدودیت های شدید هستیم. از قرار معلوم طرح محدودیت ها از اول آذر در سراسر کشور به اجرا درمی آید و در این طرح هر شهر مقررات خاص خود را دارد که نتایج آن هفتگی آنالیز خواهد شد.

گفته می گردد کاهش حضور کارکنان به میزان دو سوم در مناطق با شرایط قرمز و کاهش 50 درصدی کارکنان در شرایط نارنجی ازجمله محدودیت هایی است که از شنبه اول آذر ماه اجرایی می گردد و تا خاتمه کرونا هم در کشور برقرار خواهد بود. باید دانست که بیش از 100 شهر و شهرستان امروز در شرایط قرمز به سر می برند و محدودیت ها نیز شامل مشاغل سطح 2، 3 و 4 می گردد. همچنین 150 شهر و شهرستان نیز در شرایط نارنجی هستند که مشمول محدودیت سطح شغلی 3 و 4 می شوند. 155 شهرستان نیز شامل شرایط زرد هستند یعنی محدودیت سطح شغلی 4 برای آنها در نظر گرفته شده است.

ستاد ملی کرونا همچنین در نشست روز یکشنبه 18 آبان، تعطیلی تمامی مشاغل و اصناف به جز مشاغل سطح یک را در مراکز استان های کشور از ساعت 18 به بعد تصویب نموده بود که از بیستم آبان به اجرا درآمد. البته اعمال این محدودیت ها در استان ها و شهرهای مختلف متفاوت خواهد بود. با این وجود باتوجه به آنکه استان های شمالی کشور از جمله مناطقی هستند که همیشه مورد علاقه مسافران هستند و در خاتمه هفته ها و تعطیلات میان هفته ای شاهد سیل عظیمی از مسافران در جاده های شمالی کشور هستیم، به آنالیز شرایط فعالیت تاسیسات گردشگری و البته هتل های این مناطق نشستیم.

حمیدرضا آذرپور (معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان) گفت: هتل ها و مراکز اقامتی استان ساعت خاصی برای فعالیت ندارند و 24 ساعته فعال خواهند بود. مراکز پذیرایی ازجمله واحدهای پذیرایی بین راهی که در محدوده شهر رشت به عنوان مرکز استان قرار دارند تا ساعت 18 هر روز به صورت عموم خدمات ارائه می دهند اما از ساعت 18 به بعد تا خاتمه ساعت کاری که حدود ساعت 23 و 24 خواهد بود به صورت بیرون بر فعال خواهند بود. سایر مراکز پذیرایی در سایر شهرها و بخش های استان هم با رعایت پروتکل های بهداشتی به صورت عادی خدمات ارائه خواهند داد.

او در مورد شرایط فعالیت سایر تاسیسات گردشگری استان گیلان نیز گفت: تمام تاسیسات گردشگری خارج از مرکز استان به صورت عادی فعال هستند و کار خود را ادامه می دهند. سواحل دریای خزر نیز باز است اما مجتمع های تفریحی که در این سواحل فعال هستند با اندکی محدودیت فعال خواهند بود و بخش هایی که با تجمع همراه است، بنابر تصمیمات استاندار تا آخر این هفته تعطیل خواهند بود.

آذرپور در ادامه از تعطیلی موزه های استان گیلان اطلاع داد و گفت: مجموعه موزه قلعه رودخان تعطیل است این درحالی ست که بخش پایینی قلعه رودخان باز است. این بخش در اختیار منابع طبیعی است. موزه روستایی گیلان نیز تعطیل است اما مسئولیت پارک جنگلی سراوان در اختیار ما نیست.

معاون گردشگری استان گیلان در ادامه از عدم برگزاری تورهای گروهی در این استان اطلاع داد و گفت: همچنان با برگزاری تورهای غیرمجاز برخورد می کنیم. باتوجه به برخوردهایی که طی هفته های گذشته با تورهای غیرمجاز داشتیم و آنها را متوقف کردیم، طی هفته گذشته هیچ تور غیرمجازی شناسایی و متوقف نشد.

محدودیت های کرونا شامل مراکز اقامتی نمی گردد

مهران حسنی (معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران) نیز درخصوص اعمال محدودیت فعالیت روزانه اصناف برای هتل ها و مراکز اقامتی این استان گفته است: این محدودیت ها شامل اقامتگاه های گردشگری نمی گردد و آنها از این قاعده مستثنی هستند. واحدهای اقامتی و مشاغل مرتبط با اقامت گردشگری بدون محدودیت زمانی در هر ساعت شبانه روز قادر به ارائه خدمات هستند.

از قرار معلوم واحدهای اقامتی باید با رعایت حداکثر 50 درصد ظرفیت فعالیت نمایند و تجاوز از این میزان تخلف محسوب می گردد و برخورد جدی را به دنبال خواهد داشت. درعین حال، واحدهای پذیرایی حق پذیرش مشتری را به صورت حضوری ندارند و تنها به صورت بیرون بر می توانند فعالیت داشته باشند. سایر واحدهای زیرمجموعه گردشگری به غیر از اقامتگاه ها و واحدهای پذیرایی تحت شمول محدودیت های جدید قرار دارند و موظف هستند راس ساعت 18 فعالیتشان را تعطیل نمایند.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 27 آذر 1399 بروزرسانی: 27 آذر 1399 گردآورنده: umeblog.ir شناسه مطلب: 5975

به "شرایط گردشگری استان های شمالی با اعمال محدودیت های جدید چگونه است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط گردشگری استان های شمالی با اعمال محدودیت های جدید چگونه است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید