وقوع آتش سوزی در25 هکتار از مناطق چهارگانه تهران طی یک ماه و نیم اخیر

به گزارش یومی بلاگ، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران از وقوع 11 مورد آتش سوزی در سطح مناطق چهارگانه استان تهران طی اردیبهشت و خرداد اطلاع داد.

وقوع آتش سوزی در25 هکتار از مناطق چهارگانه تهران طی یک ماه و نیم اخیر

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، فرهاد زندی اظهار کرد: از ابتدای اردیبهشت ماه تا به امروز در مجموع 11 مورد آتش سوزی به وسعت 25 هکتار در مناطق چهارگانه استان تهران اتفاق افتاده که از این تعداد یک مورد مربوط به اریبهشت ماه و 10 مورد در خرداد بوده است.

وی ادامه داد: بیشترین مناطقی که دچار آتش سوزی شده اند پارک های ملی خجیر و سرخه حصار و منطقه حفاظت شده جاجرود بودند. علت این آتش سوزی ها عوامل انسانی و در بیشتر موارد نیز عمدی بود. در هیچ یک از این 11 مورد عوامل طبیعی نقشی در وقوع حریق نداشتند.

به گفته فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران، دو مورد از این آتش سوزی ها سهوی و توسط گردشگران در منطقه اتفاق افتاده بود که با توجه به وزش باد پس از روشن کردن آتش نتوانسته بودند آن را خاموش نمایند. برای این دو مورد پرونده تشکیل شده است تا متهمان به مراجع قضایی تحویل داده شوند.

زندی با بیان اینکه آتش سوزی ها طی اردیبهشت و خرداد ماه امسال زیاد و گسترده نبودند، اظهار کرد: تیم های واکنش سریع ما با رسیدن به موقع به محل های حریق و با همکاری آتش نشانی توانستند این آتش سوزی ها را به موقع اطفا نمایند. عوامل دیگری نیز مانند کم بارشی در فصل بهار که باعث شد پوشش گیاهی در بعضی مناطق انبوه نشود و بارندگی های اواخر اردیبهشت ماه باعث کاهش موارد و حجم آتش سوزی ها شدند.

وی درباره تعلیف دستی حیات وحش در بعضی مناطق چهارگانه به دلیل کم بارشی و کم آبی گفت: تمهیدات لازم برای تعلیف دستی و آبرسانی به آبشخورها به ویژه در منطقه حفاظت شده کویر و منطقه شمیرانات اندیشیده شده است که با توجه به شرایط خشکسالی که در ماه های آینده با آن روبه رو خواهیم بود، انجام خواهد شد. با این حال از ابتدای امسال تا به امروز در هیچ یک از مناطق احتیاج به تعلیف دستی نبوده است.

زندی در سرانجام درباره آمار تخلفات و کشفیات دو ماه ابتدای سال گفت: در فروردین و اردیبهشت ماه 151 مورد تخلف زیست محیطی ثبت شد که از این موارد 82 مورد صید غیرمجاز آبزیان، 4 مورد شکار پرندگان، 7 مورد آغاز به شکار، 16 مورد نگهداری و خرید و فروش غیرمجاز حیات وحش زنده و غیر زنده، 3 مورد سلاح کشف شده و 39 مورد مربوط به ایجاد آلودگی و تخریب محیط زیست بود. نعداد کل متخلفان 23 نفر بودند و تعداد کل تخلفاتی که برای آن ها پرونده تشکیل شده 21 مورد بود.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 2 تیر 1400 بروزرسانی: 2 تیر 1400 گردآورنده: umeblog.ir شناسه مطلب: 7501

به "وقوع آتش سوزی در25 هکتار از مناطق چهارگانه تهران طی یک ماه و نیم اخیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وقوع آتش سوزی در25 هکتار از مناطق چهارگانه تهران طی یک ماه و نیم اخیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید