ویکتوریا؛ ناقل هموفیلی در سراسر اروپا

به گزارش یومی بلاگ، سلطنت او با پیشرفت های صنعتی و مالی بریتانیا گره خورده است و تعجب خواهید کرد وقتی بدانید بسیاری از کوه ها، دریاچه ها، راه ها و شهر های مختلف در سراسر دنیا، به افتخار او ویکتوریا نام گذاری شده اند.

ویکتوریا؛ ناقل هموفیلی در سراسر اروپا

با ما سفر کنید و با تور اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

فاطمه کرمی| ویکتوریا در 24 می 1819، متولد شد و در 18 سالگی ملکه امپراتوری بریتانیا و ایرلند شد. او 63 سال حکمرانی کرد و طی سالیان سلطنتش، امپراتوری بریتانیا بسیار گسترده شد. ملکه ویکتوریا از سال 1837 تا 1901 بر قلمروی انگلستان فرمانروایی کرد که از آن در تاریخ با عنوان عصر ویکتوریا یاد شده است.

سلطنت او با پیشرفت های صنعتی و مالی بریتانیا گره خورده است و تعجب خواهید کرد وقتی بدانید بسیاری از کوه ها، دریاچه ها، راه ها و شهر های مختلف در سراسر دنیا، به افتخار او ویکتوریا نام گذاری شده اند. ویکتوریا شخصیت پیچیده ای داشت، درست مثل راستا سلطنتش!

1- نام واقعی اش ویکتوریا نبود: در واقع نام اصلی او الکساندرینا ویکتوریاست، زیرا پدرخوانده اش الکساندر اول نام داشت. هرچند او یک اسم مستعار هم داشت؛ درینا!

2- کودکی سختی داشت: پدر ویکتوریا، ادوارد دوک کنت (چهارمین پسر جورج سوم) کمتر از یک سال پس از تولد فرزندش، بر اثر ذات الریه درگذشت. مادر ویکتوریا گویی از اینکه دخترش در جوانی صاحب تاج و تخت می گردد اطمینان داشت، و معتقد بود وضع مقررات و نظم و انضباط تنها راهی ا ست که موفقیت بالقوه ویکتوریا را برای سلطنت تضمین می نماید.

از این رو، برای فرزندش، مجموعه ای از قوانین سخت و اساسی در نظر گرفت، تا اخلاق و عقل دخترش را حفظ کند! در خلال تمام سختی ها و محدودیت هایی که ویکتوریا داشت، مجبور بود گاهی در اتاق مادر بخوابد، از یک رژیم تناسب اندام خاصی پیروی کند و غذا های کنترل شده بخورد!

3- جثه اش کوچک بود، اما ذکاوتش نه: او تنها با یک متر و 52 سانتی متر قد، فرمانروای امپراتوری بریتانیا بود!

4- ویکتوریا پیشرفت های چشمگیری داشت: تابستان 18 سالگی پر از اتفاقات عجیبی بود که در نهایت ویکتوریا را بر تخت پادشاهی نشاند! زمانی که پدر ویکتوریا در سال 1820 درگذشت، هیچ کدام از سه عموی او قانوناً نمی توانستند بر تخت بنشینند. اما وقتی در ژوئن سال 1837، پادشاه ویلیام چهارم، برادر و جانشین پدربزرگ ویکتوریا هم از دنیا رفت، ویکتوریا در 18 سالگی به عنوان ملکه انتخاب شد.

5- او در سیاست دخیل بود: ویکتوریا کاملاً در سیاست گذاری ها مداخله می کرد. او تمام موضوعات را آنالیز می کرد و از همه چیز سر درمی آورد، خصوصاً هرچه به اداره امپراتوری مربوط می شد! حتی در سال 1861، زمانی که داغدار مرگ آلبرت (همسرش) بود هم، از راهبری سیاست خارجه امپراتوری غافل نمی شد!

6- دیدگاه های ضد و نقیض اجتماعی و سیاسی داشت: یکی از مسائلی که در خصوص آن کمتر صحبت شده، مخالفت او با حقوق زنان است!

این در حالی است که او در مکاتبات خصوصی اش، از بی کفایتی زنان گله می کرد، اما هیچ وقت در طول حیات طرز تفکرش را علنی ننموده بود! شاید به همین دلیل باشد، که در دوره او، جای چیزی با عنوان مسائل زنان در جامعه خالی بود، تا گروه های مختلف مجال پیدا نمایند رویکرد ها و عقایدشان را مطرح نمایند!

7- ویکتوریا، ناقل هموفیلی در سراسر اروپا بود: ویکتوریا در میان خاندانش اولین کسی است که به هموفیلی نوع ب. -که اختلالی خونی است- مبتلا بود. در واقع خودش در ظاهر به بیماری دچار نبود، اما، چون فرزند زیاد داشت و هرکدام از آن ها با دیگر شاهزاده های اروپایی وصلت نموده بودند، این بیماری خونی، بین خانواده های سلطنتی، در سراسر قاره اروپا منتقل شد.

حتی مقاله ا تحقیقاتی در سال 2009 منتشر شد، که رد جهش هموفیلی را از سوی خاندان سلطنتی رومانوف ها در روسیه، شناسایی می کرد!

8- او یکی از اولین هاست: اگر از لباس سفید عروسی ذوق نموده و یا از درخت کریسمس لذت برده باشید، ویکتوریا در زندگی شما تاثیر خودش را گذاشته است! این ویکتوریا بود که برای اولین بار، لباس عروس سفید می خواست!

او دوست داشت مانند فرشته ها بگردد و اصرار داشت کس دیگری در مراسم عروسی اش لباس سفید نپوشد! حتی سنت درخت کریسمس را هم ویکتوریا و همسرش جا انداخته اند، چنان که در نزدیکی کریسمس، ویکتوریا و آلبرت درختان تزیین شده ای را به مدرسه ها و پادگان های ارتش می فرستادند!

9- ویکتوریا احمق نبود: برخلاف عموم مردم که تصور می نمایند، ویکتوریا احمق بوده، هرگز چنین نیست. ویکتوریا بیش از آنکه باهوش باشد، محتاط است. فرزندانش هم، همه تمثال و گواهی بر محتاط بودن او هستند!

10- آخر سر فرزندانش به جان هم افتادند: ویکتوریا، فرزند زیاد داشت. هرکدام از آن ها با شاهزاده هایی از خانواده های سلطنتی اروپایی ازدواج کردند. برخی از نوه های ویکتوریا، ویلهلم دوم و پادشاه ویلیام پنجم، ملکه روسیه، ملکه اسپانیا، ملکه نروژ، ملکه یونان و... بودند. پس طبیعی بود که در معرکه جنگ دنیای، تعدادی از نوه های او در طرفین جنگ قرار داشته و به روی هم اسلحه بکشند!

منبع: فرادید
انتشار: 4 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: umeblog.ir شناسه مطلب: 4265

به "ویکتوریا؛ ناقل هموفیلی در سراسر اروپا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویکتوریا؛ ناقل هموفیلی در سراسر اروپا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید