چگونه کد بورسی بگیریم؟

به گزارش یومی بلاگ، تنور داغ این روزهای بازار سرمایه توجه بسیاری از افراد را به خود جلب نموده است؛ به طوریکه داشتن کد بورسی از نان شب هم واجب تر شده و متقاضیان زیادی در صف اخذ کد بورسی ایستاده اند! در آن سوی ماجرا، مسئولان نیز کوشش خود را برای تسهیل فرآیند صدور کد بورسی به کار گرفته اند و در این راستا به زودی امکان احراز هویت غیرحضوری هم فراهم خواهد شد.

چگونه کد بورسی بگیریم؟

بهنام بهزادفر، کارشناس بازار سرمایه در گفت وگو با یومی بلاگ، درمورد فرآیند اخذ کد بورسی شرح داد: همه افرادی که قصد دریافت کد بورسی دارند باید ابتدا به سایت سجام (سامانه جامع ثبت اطلاعات مشتریان) به آدرس www.sejam.ir مراجعه و اطلاعات فردی خود را وارد نمایند.

وی ادامه داد: افراد بعد از ثبت نام در سجام به دو طریق می توانند کد بورسی خود را اخذ نمایند. در روش نخست می توانند به کارگزاری هایی که خودشان دفتر پیشخوان هم محسوب می شوند مراجعه نمایند و در روش دوم می توانند به دفاتر پیشخوان مراجعه نموده و چنانچه قصد ندارند معاملات آنلاین انجام دهند، دیگر نیازی نیست به کارگزاری مراجعه نمایند؛ اما چنانچه فرد، کد آنلاین هم می خواهد، باید حتما به کارگزاری مراجعه کند.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه بعضی از دفاتر پیشخوان با بعضی کارگزاری ها قراردادهایی دارند، شرح داد: بر این اساس برگه های کد آنلاین در این دفاتر پیشخوان وجود دارد و متقاضی می تواند برگه ها را پر کند و دیگر نیازی به مراجعه کارگزاری نیست؛ بنابراین اگر فرد به کارگزاری که دفتر پیشخوان هم محسوب می گردد مراجعه کند، در کارگزاری احراز هویت می گردد و چنانچه متقاضی کد آنلاین هم باشد، باید فرم های مربوط به کد آنلاین را هم پر کند.

بهزادفر با تاکید بر اینکه افرادی که مدرک تحصیلی آن ها زیر دیپلم است هم می توانند کد آنلاین بگیرند، گفت: متقاضی برای دریافت کد آنلاین باید به بعضی سوالات پاسخ دهد، زیرا باید درمورد نحوه معامله و خرید و فروش سهم اطلاعاتی داشته باشد.

به گفته وی هر مشتری می تواند در هر تعداد کارگزاری که می خواهد کد آنلاین دریافت کند. البته کد بورسی با کد آنلاین متفاوت است و هر فرد فقط یک کد بورسی دارد؛ درحالی که می تواند در کارگزاری های مختلف کد آنلاین داشته باشد. کد بورسی شامل هشت رقم است که سه رقم اول آن شامل حرف و پنج رقم بعدی عدد است.

جزئیات احراز هویت غیرحضوری

این مباحث درحالی مطرح می گردد که حدود دو هفته از وعده احراز هویت غیرحضوری سجام گذشته است و آخرین اخبار از اجرای این وعده به صورت آزمایشی حکایت دارد. طبق گفته های مدیر عامل شرکت سپرده گذاری مرکزی، دریافت اوراق بهادار و تسویه وجوه به وسیله احراز هویت غیرحضوری طی روزهای آینده برای همه متقاضیان امکان پذیر می گردد. احراز هویت الکترونیکی مجموعه ای از راستی آزمایی ها در مورد محل اطلاعات هویتی فرد به وسیله اداره ثبت احوال، اطلاعات مربوط به شماره تلفن همراه فرد که با سامانه شاهکار تطابق داده می گردد و همچنین یکسان بودن شماره همراه فرد با کد ملی است. همین طور اطلاعات محل سکونت با کد پستی و اطلاعات بانکی با شماره شبای بانکی نیز مطابقت داده می گردد.

یک نکته هم ارسال عکس و فیلم از سوی کاربر است. به این ترتیب فرد با طی این مراحل قادر خواهد بود به وسیله اپلیکیشن مربوطه وارد فضای احراز هویتی گردد. سپس به وسیله ارسال عکس یا فیلم، با بیان یک جمله از کاربر درخواست راستی آزمایی بیشتر می گردد. در این مرحله نیز عکس با پایگاه ثبت احوال به وسیله هوش مصنوعی تطابق داده می گردد. در نهایت نیز به دلیل بار مسئولیت بالا و بار حقوقی این موضوع، یک اپراتور وظیفه چک کردن نهایی را دارد تا خطای احتمالی نیز رفع گردد.

به این ترتیب احراز هویت در کمتر از 10 دقیقه انجام می گردد. البته از آنجا که اپراتور چک نماینده نهایی به صورت آفلاین است، کمی زمان برای تایید نهایی از سوی این اپراتور صرف می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: umeblog.ir شناسه مطلب: 4283

به "چگونه کد بورسی بگیریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه کد بورسی بگیریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید