کاخ موزه سعدآباد؛ امکانات و دیدنی هایش

به گزارش یومی بلاگ، خبرنگاران: شهر تهران به عنوان پایتختی بزرگ و پرماجرا، جاذبه های گردشگری بسیاری دارد که می توان با بازدید از آن ها وارد دنیای جدید و متفاوتی شد. یکی از جنبه های این مراکز، اهمیت تاریخی آن هاست.

کاخ موزه سعدآباد؛ امکانات و دیدنی هایش

نقاط تاریخی و سیاسی بسیاری در شهر تهران وجود دارد که می تواند برای بازدیدکنندگان بسیار جذاب و هیجان انگیز باشد. یکی از این جاذبه ها کاخ موزه سعدآباد است. کاخی زیبا و البته پرماجرا که داستان های بسیاری در پس آن نهفته است. در این مطلب تصمیم داریم شما را به این کاخ ببریم و آن را به شما معرفی کنیم.

درباره کاخ موزه سعدآباد

مجموعه سعدآباد دارای چیزی در حدود 110 هکتار جنگل طبیعی است که رودخانه جعفر آباد نیز از میان آن می گذرد. این عمارت که در یکی از خوش آب و هواترین بخش های شهر تهران قرار گرفته است از قسمت شمالی با کوه های البرز، از غرب با ولنجک، از شرق با گلابدره و از جنوب نیز با تجریش در ارتباط است.

ساخت کاخ سعدآباد مربوط به دوره قاجار است و به عنوان اقامتگاه ییلاقی شاهان قاجاری شناخته می شده است، تا اینکه بعد از روی کار آمدن پهلوی با اضافه شدن چندین عمارت به آن تبدیل به مکان سکونت اعضای سلسله پهلوی شد. البته ناگفته نماند که در دهه 1350، محمدرضا پهلوی در این کاخ زندگی می کرد و در اوایل سلطنت او بود که ساخت کاخ های این مجموعه به طور کامل به انتها رسید.

کاخ موزه سعدآباد در شهر تهران، خیابان ولیعصر، خیابان شهید فلاحی (زعفرانیه) و انتهای خیابان شهید کمال طاهری قرار گرفته است.

کاخ های موجود در مجموعه سعدآباد

همان طور که گفته شد، مجموعه سعدآباد دارای چند کاخ است که در زیر به معرفی بعضی از معروف ترین آن ها می پردازیم:

کاخ سبز:

این کاخ که با نام کاخ شهوند نیز شناخته می گردد معروف ترین کاخ در مجموعه سعدآباد است که دلیل نامگذاری آن نیز نمای مرمرین سبز آن است. سنگ های مرمری این ساختمان از معادن زنجان و خرابه های شمیرانات گرفته شده است. این کاخ دو طبقه دارد و در زمانی که رضا شاه سردار سپاه بود ساخته شد. البته بعد ها خود او از آن به عنوان دفتر کار و همین طور اقامتگاه خود استفاده می کرد.

کاخ ملت:

این کاخ که با نام های ابیض و سفید نیز شناخته می گردد سراسر سفید رنگ است. در ساخت کاخ ملت از قصر های سلطنتی فرانسه الهام گرفته شده است و شاید بتوان مهم ترین قسمت آن را میز تحریر ماری آنتوانت و نقاشی های استاد بهزاد دانست. این کاخ اقامتگاه تابستانی خانواده سلطنتی بوده است و فرح پهلوی نیز نمایش هدایای سلطنتی، آثار باستانی و معاصر هنر ایران و سایر کشور های جهان را به آن اختصاص می داده است. نقشه این کاخ اثری مشترک از مهندس خرسندی و مهندس بوریس روسی است. در اطراف کاخ ملت با تندیس و مجسمه ای از چکمه های سربازی رضاشاه روبه رو می شویم که تا پیش از انقلاب، مجسمه ای تمام قد از او بوده است، اما در جریانات انقلاب اسلامی از بین رفت.

کاخ ملکه توران امیر سلیمانی:

این بنا که در دوران قاجار ساخته شد به دو عمارت بیرونی و درونی تقسیم می گردد که مجموع این دو عمارت به عنوان کاخ اختصاصی ملکه توران، همسر سوم رضاشاه مورد استفاده قرار می گرفت.

موزه نگارستان:

این عمارت در واقع کاخ فرح پهلوی است و اشیای درون آن بسیار ارزشمند و زیباست. در حال حاضر این بنا به عنوان موزه ای برای نمایش دوره ای آثار هنری مورد استفاده قرار می گیرد.

موزه ظروف:

موزه ظروف یا کاخ اشرف پهلوی سال ها بدون استفاده مانده بود و در نهایت در سال 1350 به اقامت اشرف پهلوی اختصاص یافت. او همان ابتدا سنگ نمای این بنا را با مرمر سفید تغییر داد. بعد از انقلاب اسلامی این کاخ چیزی حدود 22 سال بدون استفاده و متروک باقی مانده بود تا این که آن را به موزه ظروف سلطنتی تغییر کاربری دادند.

کاخ ملکه عصمت دولتشاهی:

این کاخ در بخش مرکزی مجموعه قرار گرفته است و مربوط به دوران قاجار است. این عمارت در ابتدا محل سکونت رضاشاه و همسر چهارم او ملکه عصمت بوده است و در زمان محمدرضاشاه نیز برادر شاه و بعد سر آشپز مخصوص او در آن سکونت داشتند، اما بعد ها به یک انبار تبدیل شد. امروزه از این کاخ به عنوان موزه و محلی برای نمایش آثار مینیاتور استاد فرشچیان استفاده می گردد.

کاخ کرباس:

این کاخ که در واقع مربوط به دوران قاجار است در دوران پهلوی برای مدت نسبتاً کوتاهی محل اقامت رضاشاه، محمدرضاشاه و البته ولیعهد بوده است، اما امروزه محل نگهداری و البته نمایش آثار استاد بهزاد است.

کاخ شمس پهلوی:

معماری این عمارت به سمت معماران اروپایی و به خصوص آلمانی صورت گرفته است و تزئینات دوران ساسانی نیز در آن به چشم می خورد. امروزه در این عمارت موزه مردم شناسی برپاست و دیدنی هایی اعم از لباس های فرح دیبا نیز به نمایش در می آیند.

کاخ لیلا پهلوی:

این کاخ در بخش مرکزی موزه سعدآباد قرار گرفته است و اقامتگاه تابستانی لیلا پهلوی، کوچک ترین دختر محمدرضا پهلوی بوده است. امروزه این عمارت به عنوان موزه مینیاتور استاد آبکار تغییر کاربری داده است.

امکانات کاخ موزه سعدآباد

مجموعه کاخ موزه سعدآباد دارای امکانات بسیاری است که توانسته آن را به مجموعه ای کامل و همه چیزتمام تبدیل کند. کتابخانه مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد در مجاورت درب ورودی میدان دربند این مجموعه قرار گرفته است و منبعی غنی از بسیاری کتب فرهنگی، هنری، تاریخی، ادبیات و... به شمار می رود.

این مجموعه علاوه بر این دارای یک ایستگاه رادیویی نیز هست. رادیو سعدآباد از سال 1389 با هدف اطلاع رسانی به بازدیدکنندگان و همین طور بهبود کیفیت بازدید آغاز به کار کرد. در این مجموعه چیزی حدود 30 باند بلندگو وجود دارد که تمامی آن را تحت پوشش قرار می دهد.

کاخ موزه سعدآباد دارای سالن سینمای اختصاصی نیز هست. این سالن سینما در کاخ موزه ملت قرار گرفته است و می تواند ظرفیتی حدود 145 نفر را پوشش دهد. از این سالن معمولاً برای برگزاری همایش های اختصاصی، برنامه های فرهنگی، هنری و آموزشی استفاده می گردد.

از امکانات دیگر این مجموعه می توان به کافی شاپ آن نیز اشاره نمود. مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد دارای دو کافی شاپ است که در مجاورت کاخ موزه ملت و کاخ موزه سبز قرار گرفته اند.

در نهایت نیز می توان به سرویس حمل ونقل این مجموعه اشاره نمود. به دلیل وسعت 110 هکتاری و وجود بیش از 17 کاخ در این موزه، چندین خودروی برقی تعبیه شده اند تا با پرداخت بهایی کم، بازدیدکنندگان را به تمام جهت های مورد نظرشان برسانند.

بازدید از کاخ موزه سعدآباد

ساعات کاری مجموعه کاخ موزه سعد آیبد در نیم سال اول هر روز هفته از ساعت 9 صبح تا 18، 45 دقیقه بعد از ظهر است و فروش بلیط آن تا ساعت 17 انجام می پذیرد. این شرایط در نیم سال دوم اندکی متفاوت تر خواهد بود. ساعات کاری موزه در این زمان هر روز هفته از ساعت 9 صبح تا 17 بعد از ظهر است و فروش بلیط نیز تا ساعت 16 انجام می گیرد. گفتنی است که برای تهیه بلیط این مجموعه حتماً باید از کارت بانکی بهره ببرید، چراکه وجه نقدی دریافت نخواهد شد.

قیمت بلیط ورودی مجموعه کاخ سعدآباد برای بازدیدکنندگان داخلی 2500 تومان و برای بازدیدکنندگان خارجی 15000 تومان است و برای بازدید از هر کدام از کاخ ها نیز باید هزینه ای جدا پرداخت کرد.

گفتنی است که این مجموعه در روز های چهاردهم خرداد، بیست و یکم رمضان، بیست وپنجم شوال، نهم و دهم محرم و هم چنین بیست وهشتم صفر تعطیل است.

منبع: برترین ها
انتشار: 22 مهر 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: umeblog.ir شناسه مطلب: 968

به "کاخ موزه سعدآباد؛ امکانات و دیدنی هایش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاخ موزه سعدآباد؛ امکانات و دیدنی هایش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید