7 فیلم ترسناک که استفن کینگ دیدنشان را توصیه می کند

به گزارش یومی بلاگ، خبرنگاران: وقتی نوبت به فیلم های ژانر وحشت می رسد، به نظر می رسد که استفن کینگ سلیقه خوبی دارد و اگر توییترش را زیر و رو کنید توصیه های خوبی برای فیلم دیدن پیدا می کنید. نگران نباشید، ما همین الان این کار را برای شما کرده ایم. البته این وسط چندین بار هم از فیلم هایی می گوید که از روی کتاب هایش اقتباس شده اند. به نظر می رسد کینگ درباره همه فیلم هایی که از روی رمان هایش اقتباس شده اند چیز های خوبی برای گفتن ندارد. این وسط البته فیلم درخشش استنلی کوبریک استثناست.

7 فیلم ترسناک که استفن کینگ دیدنشان را توصیه می کند

به سال 1981 که برگردیم، کینگ یک کتاب غیرداستانی به نام پایکوبی مرگ (Danse Macabre) نوشت و در میان چیز های مختلفی که از آن ها صحبت کرده بود از چند فیلم ترسناک محبوبش هم که بین سال های 1950 تا 1980 عرضه شده بودند صحبت کرد. در آن کتاب هم می توانید چند توصیه سینمایی درجه یک پیدا کنید. اما ما سراغ آن ها نرفته ایم. چون آن فهرست در اینترنت موجود است. در این فهرست نویسندگان سایت Taste of Cinema تعدادی از فیلم های ترسناک مربوط به سال های اخیر را برگزیده اند که پادشاه وحشت یعنی استفن کینگ از طریق حساب توییترش آن ها را معرفی کرده است و ارزش دیدن دارند.

1. شبی که دنیا را می خورد

 • عنوان اصلی: The Night Eats The World
 • کارگردان: دومینیک روچر
 • بازیگران: آندرس دنیلسن لی، گلشیفته فراهانی
 • امتیاز متاکریتیک: 50 از 100
 • محصول 2018

استفن کینگ درباره این فیلم می گوید: درست وقتی که شما فکر می کنید ژانر زامبی عصاره اش چلانده شده و دیگر چیزی از آن نمانده است، فیلم فوق العاده ای از دومینیک روچر از راه می رسد و مغزتان را متلاشی می کند.

ساختن یک فیلم زامبی که شبیه فیلم های قبلی که دیده اید نباشد، کار ساده ای نیست. به هر حال در چند سال گذشته تعدادی از فیلم های زامبی مثل قطاری به بوسان یا باتری با اقبال روبرو شدند جوری که می شد تصور کرد ژانر مورد علاقه ژرژ رومرو دوباره زنده شده است. شبی که دنیا را می خورد یکی از آن فیلم های زامبی است که جوری ساخته شده که با آن چه از چنین فیلمی انتظار دارید کمی متفاوت است.

شبی که دنیا را می خورد یک فیلم فرانسوی درباره زامبی هاست. سام موزیسینی که در پاریس زندگی می کند با دوست دختر سابقش ملاقات می کند تا نوار های کاستی که پیش او مانده را پس بگیرد. دختر یک مهمانی می گیرد و فردای مهمانی سم تنهاست و لکه های خون همه جا دیده می گردد. دنیا تغییر کرده و دوست دختر او و سایر مهمانان تبدیل به زامبی شده اند و او تنها آدم نجات یافته در ساختمان است.

چیزی که درباره این فیلم فوق العاده به نظر می رسد این است که چه طور همه عناصر اکشن ژانر زامبی را دور زده (تقریبا در کل فیلم شاهد کشته شدن هیچ زامبی نیستیم) و به جایش روی کاراکتر اصلی و ناامیدی او که از تنهایی اش ناشی می گردد، تمرکز می کند.

فیلم البته با یک شاهکار فاصله زیادی دارد، اما بهتر از چیزی است که انتظارش را دارید. فیلم یک بازیگر محوری قدرتمند دارد، تعدادی چرخش غیرمنتظره در فیلمنامه و صحنه هایی که موسیقی در آن ها شبیه فیلم های موزیکال است و قاعدتا انتظار ندارید در یک فیلم زامبی آن را ببینید، اما در کمال تعجب کارش را درست انجام می دهد و در مجموع فیلم بسیار سرگرم کننده ای است به خصوص با توجه به این که زامبی های زیادی هم در آن کشته نمی شوند.

2. وب کم

 • عنوان اصلی: Cam
 • کارگردان: دانیل گلدهابر
 • بازیگران: مادلین بروئر، ملورا والترز
 • امتیاز متاکریتیک: 71 از 100
 • محصول 2018

استفن کینگ درباره این فیلم گفته است: فیلم وب کم را روی شبکه نت فلیکس دیدم و دوستش داشتم. با یک بازی فوق العاده در نقش اول از مادلین بروئر.

وب کم حضوری محجوبانه در سری فیلم های ترسناک/تریلر دارد که حول و حوش تکنولوژی روز می گردد. فیلم داستان آلیس (با بازی مادلین بروئر) را حکایت می کند، دختری که مدل اینترنتی است و جلوی وب کم می نشیند تا این که متوجه می گردد حساب کاربری اش توسط ناشناسی که انگار همزاد خودش است، دزدیده شده. آلیس که مبهوت و سرگردان شده، تلاش می کند که هویت آنلاینش را دوباره به دست بیاورد و البته کشف کند که چه کسی پشت این ماجرای اسرارآمیز است.

وب کم شبیه یک اپیزود گسترش یافته از سریال آینه سیاه (Black Mirror) است. قبل از دیدن فیلم احتمالا تصور نمی کنید که قرار است فیلم جالبی ببینید، اما بهتر از چیزی است که انتظارش را داشته اید. طرح داستانی محکم و پر از تعلیقی دارد، اتمسفر فیلم عجیب و غریب و ترسناک است و بازی نقش اول آن تاثیرگذار که مجموع همه این ها باعث می گردد یکی از بهترین فیلم های ترسناک-تکنولوژی مدرنی باشد که تا به امروز دیده ایم.

3. قطار به بوسان

 • عنوان اصلی: Train To Busan
 • کارگردان: سانگ هو یئون
 • بازیگران: یو گونگ، دونگ سئوک ما
 • امتیاز متاکریتیک: 72 از 100
 • محصول 2016

استفن کینگ درباره این فیلم نوشته است: فیلم قطاری به بوسان خدای من حیرت انگیز است. درست مثل این که جان وو یکی از فیلم های زامبی آخرالزمانی را ساخته باشد. این فیلم باعث می گردد سریال واکینگ دد (مردگان متحرک) بیمزه به نظر برسد.

قهرمان فیلم قطار به بوسان، سئوک وو است که به کار کردن اعتیاد دارد و با دختر جوانترش سوار بر قطار به سمت بوسان می رود. دخترک می خواهد در روز تولد مادرش او را ببیند. همان طور که از عنوان فیلم پیداست، بیشتر این فیلم در قطار می گذرد. اما احتمالا این بدترین قطاری است که می گردد سوارش شد. چون ویروسی در قطار بین مسافران در حال انتشار است و آن ها را به سرعت تبدیل به زامبی هایی سریع و به شدت خشن و وحشی می کند. سئوک وو مجبور است برای نجات خودش و دخترش تلاش کند و راهی برای رسیدن به مکانی امن بیابد. اما تلاش اش تقریبا بی ثمر است.

استفن کینگ با کلمات خوبی فیلم را توصیف می کند: زامبی های قطاری به بوسان واقعا باعث می شوند آن هایی که در واکینگ دد حضور دارند لوس و بیمزه به نظر برسند. این ها از مدل زامبی های فیلم های ژرژ رومرو نیستند که به آرامی راه می فرایند و غیرعادی هستند. سرعت شان زیاد است و تقریبا غیرممکن است که از دستشان فرار کنید. این واقعیت که نجات یافتگان در یک فضای دربسته با آن ها گیر افتاده اند کار را در شکست دادن زامبی ها سخت تر هم می کند.

همه این ها باعث می گردد که قطاری به بوسان یکی از وحشیانه ترین، دیوانه وارترین و سرگرم کننده ترین فیلم های زامبی بگردد که تا امروز دیده اید.

از ابتدا تا انتها لحظه ای فرصت پیدا نمی کنید که با خیال راحت نفس بکشید.

4. ساحره

 • عنوان اصلی: The Witch
 • کارگردان: رابرت ایگرز
 • بازیگران: آنا تیلور جوی، کیت دیکی
 • امتیاز متاکریتیک: 83 از 100
 • محصول 2015

چیزی که استفن کینگ درباره فیلم گفته این است: فیلم ساحره مرا از ترس زهره ترک کرد. یک فیلم واقعی است و تنش و تفکربرانگیزی قصه آن کاملا درونی است.

فیلم داستان یک خانواده پیوریتن (یکی از فرقه های پروتستان ها) در سال 1630 در نیوانگلند است. یک روح شیطانی و خبیث ناشناخته که در جنگل های تاریک اطراف مزرعه دورافتاده آن ها کمین کرده، آرامش این خانواده را به هم می زند. همان طور که حیوانات آن ها شروع به رفتار های عجیب و غریب می کنند، محصولاتشان نابود می گردد و به نظر می رسد که یکی از بچه ها هم توسط موجودی که دیده نمی گردد تسخیر شده باشد. اعضای پارانویید خانواده، دختر نوجوان توماسین را متهم می کنند که تبدیل به ساحره شده است.

صحنه های تاریخی و تم های پیچیده مذهبی، تعصب و محدود کردن زنان، فضای رویاگونه و کمبود کلیشه های فیلم های ترسناک باعث می گردد که این فیلم با بقیه فیلم های ترسناکی که دیده اید فرق داشته باشد. هیچ صحنه ای نیست که از ترس از جایتان بپرید و هیچ سکانسی نیست که خون به در و دیوار بپاشد با این حال فیلم یکی از غیرعادی ترین و ترسناک ترین فیلم های وحشت دهه اخیر است.

5. آماده باشی یا نه

 • عنوان اصلی: Ready or Not
 • کارگردان: تایلر ژیلت، مت بتینلی
 • بازیگران: سامارا ویوینگ، آدام برودی، مارک اوبرایان
 • امتیاز متاکریتیک: 64 از 100
 • محصول 2019

استفن کینگ درباره این فیلم گفته است: این فیلم یک سرگرمی بزرگ است. نسخه ای از فیلم ترسناک دختر نهایی که ترسناک و خیلی بامزه از کار درآمده است. سامارا ویوینگ خارق العاده است و فیلمبرداری فیلم زیباست. فیلم چرخ را از ابتدا اختراع نمی کند، اما لعنتی فیلم باحالی است.

از لحاظ تاریخ پخش این متاخرترین فیلم این فهرست است. یک کمدی-ترسناک که هیچ کس انتظارش را ندارد، اما تبدیل به یکی از دلپذیرترین شگفتی های امسال شد.

کارگردانان فیلم تهیه کنندگان آنتولوژی وحشت Southbound در سال 2016 بودند. آماده باشی یا نه در شب عروسی الکس و گریس اتفاق می افتد. خانواده ثروتمند و غیرعادی پسر رسم و رسوم مفصلی دارند که هر بار یک نفر جدید به خانواده شان اضافه می گردد باید یک بازی هم بکنند. اول کار گریس فکر می کند که این یک بازی بی ضرر است. اما مشخص می گردد که خانواده جدید او درباره آن جدی هستند و چیزی که در مایه بازی قایم باشک شروع شده تبدیل به جدالی ترسناک برای زندگی می گردد.

منتقدان این فیلم را با برو بیرون جوردن پیل مقایسه کرده اند، اما آماده باشی یا نه مثل آن فیلم پرفروش و در فصل جوایز دیده نشد. شاید به این دلیل که این یکی فیلمی سرگرم کننده، به طرز سیاهی بامزه، پیچیده و بهتر از چیزی است که تصورش می رفت.

6. بابادوک

 • عنوان اصلی: The Babadook
 • کارگردان: جنیفر کنت
 • بازیگران: اسی دیویس، نوآه وایزمن
 • امتیاز متاکریتیک: 86 از 100
 • محصول 2014

استفن کینگ درباره فیلم مشهور جنیفر کنت نوشته است: فیلمی که عمیقا آزاردهنده است و به شدت دیدنش را باید توصیه کرد. شما بیشتر از این که فیلم را تماشا کنید این حس را دارید که تجربه اش می کنید.

بابادوک را جنیفر کنت کارگردانی کرده است و اسی دیویس در آن نقش زنی را بازی می کند که شوهرش در یک تصادف وحشتناک ماشین مرده و باید پسر شش ساله اش به نام سام را خودش به تنهایی بزرگ کند. سام همان روزی به دنیا آمده که پدرش از دنیا رفته است. او بچه سرسختی است که بزرگ کردنش دردسر های زیادی دارد و به نظر مادرش دوست داشتنش کار سختی است. وقتی سام شروع به دیدن رویا های عجیب و غریبی می کند که در آن هیولای ترسناکی به نام بابادوک حضور دارد، همه چیز از کنترل خارج می گردد و رفتار های مضحک او تاوان زیادی برای روان مادرش دارد.

بابادوک به عنوان یک فیلم ترسناک درخشان عمل می کند و شما را واقعا می ترساند. به هر حال این چیزی بیشتر از یک فیلم عجیب و غریب است و اگر عمیق تر به آن نگاه کنید و از لایه سطحی آن فراتر بروید متوجه خواهید شد که فیلم استعاره ای از اندوه و مسائل تنها بزرگ کردن یک بچه مشکل دار است. بابادوک خودش نماد ترس های واقعی زندگی در دوران کودکی است. وقتی که والدین گاهی اوقات می توانند واقعا ترسناک شوند.

7. هیس

 • عنوان اصلی: Hush
 • کارگردان: مایک فلاناگان
 • بازیگران: جان گالاگر، کیت سیگل
 • امتیاز متاکریتیک: 67 از 100
 • محصول 2016

استفن کینگ درباره آن گفته است: فیلم هیس چقدر خوب است؟ آن بالا کنار هالووین قرار می گیرد و حتی شاید کمی فراتر از آن باشد.

یک بار دیگر استفن کینگ فیلمی از مایک فلاناگان را معرفی کرده است. خب جای تعجب هم ندارد، چون فلاناگان یکی از بهترین کارگردانان وحشت است که این روز ها کار می کند. در حالی که مقایسه کینگ که این فیلم را کنار هالووین جان کارپنتر قرار داده ممکن است کمی گزافه گویی باشد، با این حال هیس هنوز هم فیلم فوق العاده ای است. فلاناگان با فیلمنامه مبدعانه اش چیز جدیدی به سینما عرضه کرده است.

هیس یکی از آن فیلم های هجوم به خانه است که یک چرخش داستانی خوب هم دارد. شمایلی که ماسک به صورت دارد به زور وارد خانه یک زن جوان می گردد (که نقش اش را همسر خود فلاناگان بازی می کند). زن در خانه ای دورافتاده نزدیک جنگل زندگی می کند و مجبور است که برای نجات زندگی اش مبارزه کند. پیچیدگی داستان کجاست؟

زن جوان ناشنوا و بی صداست و این همه معادلات فیلم را تغییر می دهد و باعث می گردد که فیلم هیس در ژانر اسلشر اثری تر و تازه و هوشمندانه باشد که اگر دوستدار فیلم های ترسناک هستید حتما باید زمانی آن را ببینید.

منبع: wired

منبع: برترین ها
انتشار: 7 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: umeblog.ir شناسه مطلب: 4578

به "7 فیلم ترسناک که استفن کینگ دیدنشان را توصیه می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 فیلم ترسناک که استفن کینگ دیدنشان را توصیه می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید