افشای فریب حقوق بشری بایدن در عربستان، پشت پرده خودنمایی محمدبن سلمان در رسانه ها

به گزارش یومی بلاگ، تحولات اخیر در عربستان و خودنمایی محمدبن سلمان به روش های گوناگون نشان می دهد که برنامه های حقوق بشری آمریکا برای سعودی ها واقعا ادعایی بیش نبوده است.

افشای فریب حقوق بشری بایدن در عربستان، پشت پرده خودنمایی محمدبن سلمان در رسانه ها

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از روزنامه رای الیوم در حالیکه جو بایدن رئیس جمهور آمریکا و دولت وی وعده های زیادی درباره رسیدگی به شرایط حقوق بشر در عربستان سعودی داده بودند و با انجام بعضی اقدامات از جمله انتشار گزارش قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد آل سعود و تحت فشار قرار دادن مقامات عربستان برای آزادی فعالان سیاسی تا حدودی امیدها را برای عملی کردن وعده های خود در این زمینه زنده کردند؛ اما شاخص ها حاکی از آن است که اظهارات دولت جدید آمریکا درباره مبارزه با نقض حقوق بشر در عربستان واقعا ادعایی بیش نبوده است.

در همین زمینه بر خلاف انتظاراتی که در مورد آزادی لجین الهذلول فعال زن سعودی و ایجاد شرایط مطلوب برای وی پس از آزادی وجود داشت اما این اتفاق نیفتاده است. در حال حاضر لجین الهذلول ممنوع السفر بوده و همه تحرکات وی کاملاً تحت نظر است.

علاوه بر آن پس از افشای نقش محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در قتل جمال خاشقجی هیچگونه مجازاتی برای وی از جانب آمریکایی ها در نظر گرفته نشد.

همچنین سعود القحطانی، از نزدیکان و مشاور محمد بن سلمان، احمد العسیری، معاون سابق رئیس سازمان اطلاعات عربستان که از متهمان اصلی پرونده قتل خاشقجی هستند تبرئه شدند و اکنون آزادانه به زندگی خود ادامه می دهند. العسیری به راحتی در هواپیماها مراسم عروسی ظاهر می گردد و القحطانی اخیراً از او برای بازگشت به توئیتر دعوت نموده است.

از سوی دیگر آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده ضمن امتناع از قاتل خواندن محمد بن سلمان در پرونده قتل جمال خاشقجی بیان کرد که بن سلمان رهبر آینده عربستان است و آمریکا منافع بسیاری با ریاض دارد.

بر این اساس به نظر می رسد که عربستان به شکل تدریجی در حال رها شدن از فشارهای نمایشی آمریکا و بازیابی اعتماد به نفس خود است. همچنین صحبتهای وزیر خارجه آمریکا مبنی بر اینکه قرار است محمد بن سلمان رهبری آینده عربستان را به دست بگیرد نشان می دهد که از نظر آمریکا طرح گزینه های جایگزین برای ولیعهد سعودی همچون شاهزاده محمد بن نایف جدی نیست.

در این میان توئیتی که اخیراً توسط لجین الهذلول منتشر شده بسیار جالب توجه است. این فعال زن سعودی اخیرا در حساب توئیتری خود نوشت، همه چیز به نقطه اول برگشت.

همچنین دادگاه حکم صادره علیه لجین الهذلول را تایید نموده و این بدان معناست که لجین پس از رد درخواست وی در دادگاه تجدید نظر همچنان ممنوع السفر خواهد بود و بنابراین امیدها برای آزادی بازداشت شدگان آزادی بیان از میان رفت.

توئیت لجین الهذلول نشان می دهد که این فعال حقوق بشری به نوعی بازیچه منافع و روابط میان عربستان سعودی و آمریکا شده و به نظر می رسد که دولت جدید ایالات متحده منافع خود را با ادعاهای حقوق بشری گره زده است. همچنین بایدن به وعده های خود در مورد رسیدگی به شرایط حقوق بشر عمل نکرد. در این شرایط لجین الهذلول همچنان تحت نظر قرار گرفته است و در صورتی که با شروط آزادی خود مخالفت کند احتمال بازداشت مجدد وی بسیار زیاد است.

همزمان با این شرایط، محمد بن سلمان با طرح ابتکارهای زیست محیطی همچون پروژه موسوم به ابتکارهای سبز و اختصاص میلیاردها دلار به بخش خصوصی در حال خودنمایی در رسانه ها بوده و با استفاده از غیبت سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان سعی دارد همچنان در کانون توجهات منطقه ای و بین المللی قرار بگیرد. اقدام اخیر بن سلمان در این زمینه استقبال از مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق در سفر به عربستان بود.

اخیرا نیز روزنامه ایندیپندنت با انتشار مقاله ای به طرح عربستان موسوم به ابتکارهای سبز در راستای چشم انداز 2030 ولیعهد سعودی پرداخت.

این مقاله نتیجه گیری کرد که طرح مذکور سعودی ها و مشارکت سطح بالای یک مقام ارشد یعنی محمد بن سلمان می تواند در راستای کوشش برای بهبود چهره عربستان به ویژه ولیعهد آن پس از فاش شدن جنایت های متعدد وی باشد؛ به ویژه اینکه طرح مذکور چند هفته پس از انتشار گزارش قتل جمال خاشقجی و افشای نقش بن سلمان در قتل وی مطرح می گردد.

رسانه ها گزارش دادند که عربستان مدعی است میخواهد در طرحی ابتکاری تا 10 سال آینده در قلمرو خود 10 میلیارد اصله درخت بکارد. این کشور همچنین در طرحی به نام ابتکار سبز خاورمیانه با همکاری دیگر کشورهای عربی تا 40 میلیارد اصله درخت دیگر خواهد کاشت.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 8 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 8 اردیبهشت 1400 گردآورنده: umeblog.ir شناسه مطلب: 7107

به "افشای فریب حقوق بشری بایدن در عربستان، پشت پرده خودنمایی محمدبن سلمان در رسانه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افشای فریب حقوق بشری بایدن در عربستان، پشت پرده خودنمایی محمدبن سلمان در رسانه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید