بحران به سطح اول فوتبال آسیا رسید، AFC از کجا کوک می گردد؟

به گزارش یومی بلاگ، با توجه به سیاست های انقباضی و مافیا گونه کنفدراسیون فوتبال آسیا علیه منافع فوتبال ایران، شرایط حساس و پیچیده ای رقم خورده و باید منتظر ماند و دید که تبعات چالش بوجود آمده در سطح اول قاره کهن چه خواهد بود.

بحران به سطح اول فوتبال آسیا رسید، AFC از کجا کوک می گردد؟

از سفر با تور سریلانکا ژانویه 2021 به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا دیدن کنید.

به گزارش یومی بلاگ، پنج سال از ماجرای ملاقات تیم های ایرانی و عربستانی در لیگ قهرمانان آسیا در کشور ثالث می گذرد و کنفدراسیون فوتبال آسیا این بار در دومین تصمیم عجیب خود علیه فوتبال ایران، تصمیم گرفته میزبانی در لیگ قهرمانان آسیا را از تیم های ایرانی به صورت تمام و کمال اخذ کند؛ اتفاقی که به طور حتم با توجه به تصمیم قاطع و هماهنگ ورزش کشور مبنی بر عدم حضور در لیگ قهرمانان آسیا پیش رو، چالشی جدید در سطح فوتبال قاره کهن خواهد بود.

ماجرا از کجا آغاز شد؟

با لابی آل سعود در کنفدراسیون فوتبال آسیا، فوتبال ایران از میزبانی مقابل تیم های باشگاهی عربستانی محروم شد، اتفاقی که با توجه به تعداد بالای تماشاگرانی ایرانی در ملاقاتهای آسیایی در نهایت به سود سعودی ها بود و از نظر قدرت نمایی نیز نشان داد که مسئولان فدراسیون فوتبال ایران در مقابل لابی و مافیای عربستانی ها در AFC عاجز مانده اند.

کفاشیان چهار سال نایب رییس کنفدراسیون آسیا در آسیای میانه بود و در زمان حضور او در AFC، کنفدراسیون فوتبال آسیا در پی افزایش تنش ها میان عربستان با ایران در خواست سعودی ها را قبول کرد و به تقابل تیم های ایرانی و عربستانی در کشور ثالث رای داد.

از آن موقع تا به امروز نیز علی رغم برگزاری مناسب و ایمن ملاقاتهای ملی و باشگاهی فوتبال ایران مقابل تیم های غیر عربستانی، کنفدراسیون فوتبال آسیا رای خود را تغییر نداده و مسئولان فوتبال ایران نتوانسته اند به خوبی از منافع فوتبال کشور دفاع نمایند. کفاشیان چهار سال برای تغییر این حکم ضد ایرانی AFC فرصت داشت اما هرگز خبری از چانه زنی، لابی، تهدید و هر مسئله دیگری که منجر به تغییر رای کنفدراسیون فوتبال آسیا در راستای برگزاری عادی ملاقات تیم های فوتبال ایرانی و عربستانی گردد، نشد.

مهدی تاج نیز به عنوان عضو کمیته اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا و فردی که از فروردین ماه امسال به عنوان نایب رییس کنفدراسیون آسیا و رییس آسیای میانه انتخاب شد، همانند دیگر همتایش علی کفاشیان در خصوص دفاع از منافع باشگاه های ایرانی در تقابل با نمایندگان عربستان در موضع انفعالی قرار داشت و این بار شاهد آن هستیم که کمیته مسابقات AFC با سلب امتیاز میزبانی از نمایندگان ایرانی حاضر در لیگ قهرمانان آسیا رای به برگزاری ملاقات آن ها مقابل حریفانشان در کشور ثالث نموده است.

مذاکره یا مقابله به مثل؟

همان زمان که فوتبال ایران از میزبانی مقابل نمایندگان عربستانی محروم شد عده ای معتقد بودند که با تصمیم مسئولان ارشد ورزش ایران باید از حضور در لیگ قهرمانان آسیا انصراف داد، در سوی مقابل نیز عده ای معتقد بودند که باید با چانه زنی و مذاکره و لابی این چالش را حل کرد و اجازه نداد که فوتبال ایران بی دلیل از حضور در سطح اول فوتبال آسیا محروم گردد.

با گذشت چند سال از اجحاف در حق فوتبال ایران از سوی مسئولان کنفدراسیون فوتبال آسیا هرگز گزارش دقیقی از فرایند مذاکرات مسئولان فدراسیون فوتبال در خصوص بازپس گیری حق میزبانی نمایندگان ایرانی در تقابل با نمایندگان سعودی ارائه نشد و تصمیم جدید کمیته مسابقات AFC، فوتبال ایران را در موقعیت جدیدی قرار داده است که باید یا زیر بار مافیای کشورهای عربی که سردمدار آن ها عربستان است برود یا اینکه برای دفاع از حقانیت خود تبعات تصمیم کنفدراسیون فوتبال آسیا را به جان بخرد.

ایران فقط برای عربستانی ها چالش برانگیز بود؟

طی چهار سال گذشته که ملاقات نمایندگان فوتبال ایران و عربستان در کشور ثالث برگزار شده، تمامی ملاقاتهای نمایندگان ایرانی حاضر در لیگ قهرمانان آسیا و ملاقاتهای تیم ملی به بهترین شکل ممکن در داخل کشور میزبانی شده است و این سوال مطرح می گردد که آیا حضور در ایران صرفا برای عربستانی ها چالش برانگیز است؟ یا اینکه اگر ایرانی ها برای میزبانی از تیم های ملی و باشگاهی غیر عربستانی مسئله ای ندارند به چه علت تصمیم AFC طی چهارسال اخیر تغییر ننموده و حتی در موضع تندتری نمایندگان ایران را از میزبانی در لیگ قهرمانان آسیا محروم نموده است!

شکایت به CAS

بدون شک اگر مسئولان فدراسیون فوتبال ایران نمی توانند از منافع فوتبال کشور در کنفدراسیون فوتبال آسیا دفاع نمایند باید مطالبات خود را به وسیله قانونی و مراجع بالاتر دنبال نموده و شرایط را به گونه دیگری رقم بزنند چراکه در غیر این صورت تبعات عدم حضور تیم های فوتبال ایران در لیگ قهرمانان آسیا با توجه به ضعف تعیین قدرت مسئولان ارشد فوتبال ایران در AFC، جز محرومیت نیست.

CAS؛ دادگاه حکمیت ورزش به عنوان یک سازمان شبه قضایی که به منظور حل و فصل اختلافات مربوط به ورزش به وسیله حکمیت بنیان گذاری شده است یکی از مراجعی است که باید در رابطه با اختلاف پیش آمده بین فوتبال ایران و کنفدراسیون فوتبال آسیا تصمیم گیری و رای نهایی را صادر کند، بنابراین مسئولان فدراسیون فوتبال ایران ملکفند هرچه سریع تر با شکایت به CAS نسبت به رفتار AFC واکنش نشان دهند و در راستای احقاق حقوق فوتبال ایران کوشش خود را به کار گیرند.

چالش های پلکانی AFC برای فوتبال ایران

اگر همان روز که کنفدراسیون فوتبال آسیا با لابی سعودی ها تمام قد پرچم خود را علیه فوتبال ایران بر افراشته بود مسئولان ارشد فدراسیون فوتبال با جدیت در مقابل چنین اتفاقی ایستادگی می کردند کار به اینجا نمی رسید. پس از ملاقات نمایندگان ایرانی مقابل نمایندگان عربستان در لیگ قهرمانان آسیا حال نوبت به سلب امتیاز میزبانی از تمامی تیم های ایرانی حاضر در این لیگ شده است و به طور حتم کوتاه آمدن مجدد در این مرحله AFC را وقیح تر از قبل نموده و در آینده نیز به احتمال زیاد نوبت تیم ملی می رسد و باید حتی میزبانی در دور برگشت مرحله انتخابی جام جهانی 2022 قطر به کشور ثالث منتقل گردد!

چندگانگی سیاست های AFC

هنگ کنگ و عراق نمونه ای از کشورهایی هستند که علی رغم چالش های داخلی پیروز به میزبانی از حریفان خود در رقابت های مختلف شده اند. چه ملاقات تیم ملی فوتبال ایران مقابل هنگ کنگ در مرحله انتخابی جام جهانی در خاک این کشور آن هم زمانی که تنور اختلافات داخلی داغ شده بود و چه میزبانی تیم الزورا عراق از ذوب آهنی ها در لیگ قهرمانان آسیا. در عین حال طی دو سال اخیر شاهد بعضی حملات نظامی به کشورهای عربستان و امارات بودیم و دیدیم که چگونه فرودگاه های ریاض و دبی مورد حمله نهاده شد.

همه این اتفاقات دال بر این است که کنفدراسیون فوتبال آسیا به وضوح مسائل سیاسی را در ورزش دخیل نموده و سلب امتیاز میزبانی از نمایندگان ایرانی حاضر در لیگ قهرمانان آسیا ناشی از جریان مافیایی کشورهایی است که در روینمودهای سیاسی و بین المللی خود با ایران دچار زاویه هستند و به خوبی از وجود دست های پشت پرده فرامنطقه ای با توجه به وقایع و چالش های اخیر پیش آمده در سطح سیاسی با ایران خبر می دهد! اتفاقی که می تواند سرآغاز یک چالش بزرگ علیه فوتبال ایران در سطح اول آسیا و جهان باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 بهمن 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: umeblog.ir شناسه مطلب: 2350

به "بحران به سطح اول فوتبال آسیا رسید، AFC از کجا کوک می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بحران به سطح اول فوتبال آسیا رسید، AFC از کجا کوک می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید