تصویر دختری که دل ناصرالدین شاه را برد ، روستای امامه تهران را ببینید ؛ روستایی که شاه قاجار در آن عاشق شد

به گزارش یومی بلاگ، مهمترین قصه ای که هنوز بعد از دو قرن در روستای امامه گفته و شنیده می گردد، ماجرای عشق ناصرالدین شاه به انیس الدوله است؛ این روزها اگر به طبیعت روستای امامه سر زدید، بد نیست این قصه تاریخی را هم در ذهنتان مرور کنید.

تصویر دختری که دل ناصرالدین شاه را برد ، روستای امامه تهران را ببینید ؛ روستایی که شاه قاجار در آن عاشق شد

به گزارش خبرنگاران، مهمترین قصه ای که هنوز بعد از دو قرن در روستای امامه گفته و شنیده می گردد، ماجرای عشق ناصرالدین شاه قاجار به انیس الدوله است؛ عشقی که رد پای آن به همین روستا می رسد و دختری که خیلی زود سر از ارگ ناصری درآورد. این روزها اگر به طبیعت روستای امامه سر زدید، بد نیست این قصه تاریخی را هم در ذهنتان مرور کنید.

روستای امامه پشت پیچ و واپیچ­ های محدوده رودبار قصران پنهان شده است؛ روستایی حوالی آهار و میگون که قرار گرفتن در سینه ­کش کوه ­های البرز آن را به روستایی سرد و برف­گیر تبدیل نموده است.

نام این روستا در کتابی از یاقوت حموی، مورخ و جغرافیدان قرن هفتم هجری هم آمده است و آن را انبامه نامیده است؛ روستایی که در ارتفاع واقع شده است.

ابوالقاسم تفضلی در کتاب از فروغ السلطنه تا انیس الدوله ریشه نام این روستا را انبانه به معنی محل انبار کردن گندم می ­داند. تا نیم قرن پیش، شغل اغلب مردم این روستا کشاورزی بود و زمین ­های روستا محلی برای کشت گندم و جو بودند.

از کوچه پس کوچه­ های روستای امامه که عبور کنید به پای رودخانه می­ رسید؛ جایی که تفرجگاه آخر هفته ­ای اهالی روستا و اغلب ساکنان تهران است. روبرو تپه ­ای است که بقایای قلعه­ ای سنگی بالای آن به چشم می­ خورد؛ قلعه مازیار که قدمتی 1200 ساله دارد و مربوط به دوره خلافت عباسیان است.

دسترسی به قلعه چندان ساده نیست و برای رسیدن به خرابه ­های آن باید مسیر زیادی را پیاده روی کرد. بی ­توجهی به این قلعه، باعث شده تا به مرور زمان از بین برود و چیز زیادی از آن باقی نماند.

قلعه مازیار

استخوان سبک کردن در امامه

دو امامزاده شاهزاده حسین (ع) و امامزاده نور (ع) امامزاده ­های تاریخی روستای امامه هستند و قبرستان روستا در جوار این امامزاده ­ها قرار گرفته است. کتیبه سنگی امامزاده نور که تا چند سال پیش کنار حیاط امامزاده افتاده بود یک روز از حیاط ناپدید شد و هیچ کس نفهمید این کتیبه تاریخی را چه کسی دزدیده و کسی هم پیگیر پیدا شدن و بازگرداندن آن به امامزاده نشد.

پالان دوزهای معروف

روستا 7 آسیاب آبی داشت که در مظهرهای دو قنات روستا ساخته شده بودند. همه اهالی روستا گندم خود را در این آسیاب ها آرد می­کردند و برای این کار از قبل نوبت می­گرفتند. سنگ­ آسیاب را از دره­های اطراف می­ آوردند. یک سنگ تراش باید تکه سنگ بزرگی پیدا می­کرد و 10 شبانه روز این سنگ را می­تراشید. سنگ که آماده می­شد صاحب آسیاب گوسفند بزرگی را زمین می­زد و آبگوشت مفصلی تدارک می­ دید.

سی نفر از مردان روستا باید به دره می­رفتند تا سنگ آسیاب را بیاورند. سنگ را که سر جایش می ­گذاشتند آبگوشت ظهرشان را می ­خورند که حکم دستخوششان را داشت.

یکی از مشاغل رایج در روستای امامه پالان دوزی بود. پالان هایی که مردم امامه می دوختند معروفیت زیادی داشت و به علت قوام محکمی و خوش دوخت بودن ، از شهرها و روستاهای مختلف کشور برای خرید پالان به این روستا می آمدند.

نام های آشنا

ناصرالدین شاه امامه را دوست داشت و چون ویلایی در آن نساخته بود، تابستان ­ها چند هفته­ ای در آن اردو می­زد و به تفرج در روستا و لذت بردن از آب و هوای مساعدش می­ گذراند.

در یکی از این سفرها، دختری را می­بیند و یک دل نه، صد دل عاشقش می­گردد. یک ماه بعد از بازگشت به تهران دستور می ­دهد او را به کاخ بیاورند و لقب انیس الدوله را به او می­دهد.

انیس الدوله

انیس الدوله دختری یتیم بود و به همراه عمو و دو برادر خود زندگی می­کرد. ورود یکی از اهالی روستا به کاخ شاه اتفاق ­های زیادی برای این روستا رقم زد. از آبادی بیشتر روستا و ساخته شدن جاده گرفته تا معافیت پسران روستا از خدمت نظام.

بعدها وقتی انتخاب نام خانوادگی برای اهالی روستا اجباری شد، خاندان انیس الدوله نام خانوادگی انیسی را برای خود انتخاب کردند. در حال حاضر انیسی یکی از طایفه­ های نام آشنای روستای امامه به شمار می ­رود.

کیایی، بابایی، علی عسکری و درزی از طایفه­ های نام آشنای دیگر در این روستا هستند. کوچه سید حسن رزاز جایی است که خانه مادری پهلوان حسن رزاز را در دل خود جای داده است. خانه متروکه­ ای که میزبان باد و باران زمستان روستا است.

راه دور و رنج بسیار

رسیدن به روستای امامه در سال ­هایی که هنوز خبری از جاده آسفالته نبود و مردم باید به یاری چهارپایان خود را به روستا می ­رساندند کار سختی بود. برای همین هم اهالی روستا اغلب نیازهای خود را خودشان تامین می­کردند.

بعید است برای شب مانی در امامه ویلا یا خانه ای اجاره ای به چشمتان بخورد. اما برای این کار می توانید روی هتل معروف روستای میگون که در همسایگی امامه است حساب کنید.

یا خودتان را به مرکز لواسان برسانید که فاصله چندانی با روستا ندارد و می توان سراغی از بومگردی یا هتل و سوییت اجاره ای را در آن گرفت. روستای امامه آب و هوایی سردتر از روستاهای نزدیک به میدان لواسان دارد و اگر در نوروز گذرتان به این روستا افتاد، لباس گرم و کافی به همراه داشته باشید.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 7 اسفند 1401 بروزرسانی: 7 اسفند 1401 گردآورنده: umeblog.ir شناسه مطلب: 12360

به "تصویر دختری که دل ناصرالدین شاه را برد ، روستای امامه تهران را ببینید ؛ روستایی که شاه قاجار در آن عاشق شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویر دختری که دل ناصرالدین شاه را برد ، روستای امامه تهران را ببینید ؛ روستایی که شاه قاجار در آن عاشق شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید