تهران؛ تشکیل خزانه داری مستقل

به گزارش یومی بلاگ، خبرنگاران آنلاین:رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران گفت: در حال حاضر خزانه داری استان تهران مستقل نیست و پیگیر هستیم که خزانه داری مستقل نه تنها در تهران بلکه در تمامی استان ها شکل بگیرد.

تهران؛ تشکیل خزانه داری مستقل

نعمت الله ترکی، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران در گفت وگو با ایسنا، در تشریح تشکیل خزانه داری مستقل در استان تهران گفت: در جهت ایجاد شفافیت و دقت در هزینه کردها پیگیر تشکیل خزانه داری مستقل برای استان تهران هستیم موضوعی که در سایر استان های کشور نیز شکل خواهد گرفت؛ در حقیقت خزانه استان به طور رسمی در استان ها ایجاد شده و کمیته تخصیص آن به ریاست استاندار خواهد بود.

ترکی اضافه کرد: در حال حاضر مشغول تدوین لایحه بودجه سال 1399 از استان تهران هستیم این بودجه ابتدا به سازمان برنامه و بودجه ارسال و از آنجا به مجلس ارسال خواهد شد. بودجه سال آینده برای اولین بار بر اساس درآمد هزینه ها تدوین خواهد شد. ضریب بازگشت بودجه استان تهران حدود 7 درصد است یعنی از 68 هزار میلیارد تومان درآمد استان، حدود 2 هزار میلیارد به خود استان باز می گردد به این ترتیب توزیع اعتبارات در استان تهران دقیق، متوازن و منطقی نیست.

او ادامه داد: بر اساس پیشنهاداتی که ارائه کردیم مقرر شد بودجه سال آینده را بر اساس درآمد و هزینه تدوین کنیم. در شرایط فعلی، ساختار بودجه ای کشور، سنتی و در بعضی بخش ها معیوب است، چون بحث نظام درآمد و هزینه در استان ها نیست، درآمد از استان ها تجمیع و به خزانه کشور واریز می گردد و دستگاه ملی است که برای آن بخش از درآمد تصمیم می گیرد لذا در چنین شرایطی اعتبارات در استان ها به صورت متوازن بر اساس درآمدها داده نمی گردد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران تاکید نمود: با پیگیری های استان تهران و ارائه پیشنهادات به سازمان برنامه و بودجه، این سازمان پذیرفت تا تغییراتی در نظام درآمد و هزینه استان ها به نفع استان هایی که بیشترین درآمد را برای کشور فراهم می نماید اتفاق بیفتد. مقرر شد تا از سال 99، تهیه لایحه بودجه و نظام درآمد و هزینه استان ها ارائه گردد و این امر به استان هایی که درآمد خوبی دارند، یاری موثری می نماید؛ به تعبیری دیگر هر استان به تناسب ظرفیت و هزینه کردی که ارائه می دهد، می تواند از بودجه استفاده کند. این موضوع باید حتما مصوب و قانونی گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 9 آبان 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: umeblog.ir شناسه مطلب: 1120

به "تهران؛ تشکیل خزانه داری مستقل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهران؛ تشکیل خزانه داری مستقل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید