توصیه مهم جرالد وبر: به دنبال جشنواره های تخصصی فیلم کوتاه باشید

به گزارش یومی بلاگ، تهران (پانا) - جرالد وبر سینماگر اتریشی با اشاره به اینکه فیلم باکیفیت راه خود را به جشنواره ها پیدا می نماید، به فیلمسازان جوان توصیه کرد جشنواره های تخصصی فیلم کوتاه را دنبال نمایند.

توصیه مهم جرالد وبر: به دنبال جشنواره های تخصصی فیلم کوتاه باشید

به گزارش ستاد خبری سی و هفتمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران، نشست تخصصی راه های ورود و موفقیت در جشنواره فیلم هسیکس پک شب گذشته(پنجشنبه 8 آبان) با حضور جرالد وبر و رامتین شهبازی در لایو اینستاگرام سی و هفتمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران برگزار گشت.

در ابتدای این نشست رامتین شهبازی گفت: تاریخ سینما در آغاز با ساختارهای هرمی آغاز می گردد، ساختار هرمی یعنی کمپانی هایی که فیلم فراوری و پخش می نمایند و در سالن های سینمایی که در اختیار دارند به نمایش می گذارند.

وی سپس درباره کمپانی هسیکس پک، شرح داد: این کمپانی در سال 1990 میلادی تاسیس شد و کار آن توزیع فیلم در جشنواره های مختلف است. این کمپانی پنج سال پس از تاسیس به حوزه پخش تجاری فیلم ها نیز ورود کرد و برنامه های مدونی هم برای پخش آثار دارد.

در ادامه این نشست جرالد وبر ضمن آرزوی سلامتی برای بینندگان این نشست در روزهای کرونایی اخیر گفت: من 25 سال پیش به کمپانی هسیکس پک ملحق شدم. در اوایل دهه 90 که هنوز دنیای مجازی به وجود نیامده بود، در کمپانی هسیکس پک آغاز به ساخت فیلم هایی براساس فوتج هایی (فیلم خام) کردیم تا از شبکه تلویزیونی پخش شوند. این اتفاق در آن دوره حرکتی نوآورانه و جدید بود.

وی اضافه نمود: همانطور که می توانید تصور کنید در طول این 30 سال تحولات بسیاری اتفاق افتاده است و همه ما با آنچه 30 سال پیش بوده ایم متفاوت هستیم، همچنین نگاه ما برای به کارگیری فوتج ها نسبت به گذشته تغییر نموده است. دنیای مجازی و اینترنت به وجود آمد و امکانات و تسهیلاتی در اختیار ما گذاشت تا بتوانیم دسترسی بهتر و بیشتری به تصاویر و فیلم ها داشته باشیم. مثلا یکی از اتفاقات اخیر استفاده از ویدئوهای وب سایت یوتیوب برای ساخت ویدئوکلیپ موسیقی است. ما سپس در هسیکس پک تصمیم گرفتیم به سراغ فوتج های پیدا شده رفته و آن ها را به کار بگیریم.

وبر گفت: ما در آغاز سال پس از نمایشی که از فوتج های پیدا شده انجام دادیم توانستیم حمایتی دولتی جذب کنیم و سپس به سراغ پرداخت و توزیع فیلم های هنری غیرروایی رفتیم. البته بخت و اقبال هم همراه ما بود چون همزمان با آغاز کار فیلمی از همکارمان در کمپانی هسیکس پک که براساس همین فوتج ها فراوری شده بود در جشنواره های مختلف و بین المللی به نمایش درآمد و توانست موفقیت هایی را هم کسب کند و این ماجرا باعث شد تا بتوانیم به بودجه دولتی دست پیدا کنیم. ما از همان آغاز کار تصمیم نداشتیم فعالیت خود را تنها متمرکز بر فیلم های تجربی ادامه دهیم به همین منظور تصمیم حمایت از فیلمسازان جوان گرفتیم و از همان آغاز مصمم بودیم تا هیات انتخاب کاملا مستقل داشته باشیم تا از بین آثاری که به دست ما می رسد، فیلم هایی را که قابلیت حمایت دارند، انتخاب کند. همچنان هم کمپانی به همین شیوه فعالیت خود را ادامه می دهد و چهار مرتبه در سال فراخوانی منتشر می نماید، فیلمسازان آثار خود را ارسال می نمایند و سپس هیات انتخاب تصمیم می گیرد که در زمینه پخش و توزیع فعال به کدام فیلم یاری کند.

این سینماگر با اشاره به فعالیت این کمپانی ادامه داد: نوع فعالیت ما منحصر به فرد بود و علی رغم اینکه یک کمپانی غیرانتفاعی بودیم به علت وزن هیات انتخابی که داشتیم، فیلم هایی که برایمان ارسال می شد همگی آثاری با ارزش بودند که وقتی پس از انتخاب به جشنواره های مختلف دنیای ارسال می شدند بسیار مورد استقبال قرار می گرفتند. این اتفاق باعث شد تا فعالیت ما از سوی جشنواره های دنیا مورد توجه و ستایش قرار بگیرد.

در بخش دیگر این نشست وبر به چگونگی حضور فیلم در جشنواره های سینمایی پرداخت و گفت: به محض اینکه فیلمی به خاتمه می رسد کارگردان با خود فکر می نماید این فیلم را باید به کجا ببرم و در کجا نمایش دهم؟ قطعا اولین جشنواره هایی که به ذهن او می رسد، جشنواره های کن، برلین و ... است. اما برای رسیدن به این هدف باید چه کار کرد؟ این تفکر بسیار اشتباه است چون جشنواره های سینمایی مهم آثار ارسالی متعددی دریافت می نمایند و صرفا بخش کوچکی را به فیلم کوتاه اختصاص می دهند به همین دلیل شانس فیلم های کوتاه برای نمایش در این جشنواره ها بسیار کم است. در کنار این جشنواره های بسیار مهم، تعداد بسیار زیادی جشنواره در حوزه فیلم کوتاه برگزار می گردد که از آثار فیلمسازان جوان بسیار استقبال می نمایند پس بهتر است به سراغ این رویدادها بروید.

وی بیان نمود: سوالی در این مقطع پیش می آید که این جشنواره های تخصصی را چطور می توان شناخت و برای نمایش فیلم ها اقدام کرد؟ برای مثال ما وقتی فیلم جدیدی را می پذیریم یک استراتژی جشنواره ای برای فیلم و فیلمساز تعریف می کنیم. سپس با توجه به اینکه کدام جشنواره از نظر زمانی نزدیک تر است و اینکه آیا فیلم برای نمایش در جشنواره مدنظر مناسب است، فرایند ارسال فیلم را آغاز می کنیم. ما منتظر جشنواره هایی که مهلت ارسال آثارشان به اتمام رسیده است نمی مانیم و براساس تقویم برای جشنواره های پیش رو فرایند ارسال اثر را دنبال می کنیم. در زمینه فیلم کوتاه کار دیگری که انجام می دهیم دسته بندی فیلم ها را براساس تناسبی که با هر یک از جشنواره های کلیدی دارند، است. هر فیلمساز می تواند با مراجعه به سایت یا فراخوان هر جشنواره از میزان اهمیت و جایگاهی که برای فیلم های بلند، مستند، داستانی، کوتاه و ... در نظر گرفته مطلع گردد.

جشنواره های محلی را از قلم نیاندازید

این سینماگر خطاب به فیلمسازان جوان گفت: یکی از کارهای مهمی که باید انجام دهید، ارسال فیلم ها به جشنواره های محلی است چون از این طریق می توانید به مخاطب محلی دسترسی پیدا کنید. همچنین در کنار جشنواره های کلیدی و محلی به جشنواره های تخصصی هم می توانید فکر کنید البته در صورتی که محتوا و موضوع فیلم با این رویدادهای سینمایی همخوان باشد.

وی ادامه داد: یکی دیگر از نکات مهم، انتخاب راه حل برای حضور فیلم در این جشنواره هاست، مثلا می توان به جشنواره هایی که نامزدهای جایزه اسکار از آثار آن ها انتخاب می گردد رجوع کرد. با مراجعه به این جشنواره ها می توان هدف گذاری و جهت گیری مناسب انجام داد. ضمن اینکه پیش از ارسال فیلم خود به جشنواره ها با سایر فیلمسازان مشورت کنید تا با نحوه توزیع جشنواره ای آثار سایر فیلمسازان آشنا شوید. همچنین به دنبال حضور در جشنواره های استاندارد و سالم باشید، چون بعضی جشنواره های سطح پایین مبالغ ورودی بالایی از صاحبان آثار دریافت می نمایند ولی بعد خبری از آن ها نمی گردد.

وبر ادامه داد: نکته دیگری که باید به خاطر داشته باشید، هزینه ای است که بعضی جشنواره های مختص به فیلم کوتاه از صاحبان آثار دریافت می نمایند. البته ما با این تصمیم مخالف هستیم چون فیلمساز نباید برای نمایش فیلم خود پول پرداخت کند، در این بین یکسری از جشنواره ها هم برای بعضی فیلم ها تسهیلاتی را به منظور حضور رایگان در رقابت در نظر می گیرند.

فیلم باکیفیت راه خود را در جشنواره ها پیدا می نماید

سپس نوبت به پرسش مخاطبان رسید و وبر در پاسخ به پرسشی مبنی بر نقش ارتباطات فردی بر حضور در جشنواره ها، بیان نمود: ارتباط فردی با برنامه ریزان یک جشنواره حتما امتیاز بزرگی است اما عملا این کار بسیار سخت است. به نظرم الزامی برای برقراری ارتباط با یک فرد در جشنواره های مختلف وجود ندارد. اگر فیلمی با کیفیت باشد حتما راه خود را در جشنواره ها پیدا می نماید.

این سینماگر درباره اینکه تحریم ها مانع راه فیلمسازان ایرانی برای حضور در جشنواره های اروپایی خواهد شد یا خیر؟ گفت: به نظرم چنین نگاهی در بین برگزارنمایندگان رویدادهای سینمایی و جشنواره های خارجی وجود ندارد و آثار فیلمسازان ایرانی مسئله ای برای حضور در جشنواره های اروپایی را ندارد.

وبر همچنین درباره جهت گیری های سیاسی جشنواره های بین المللی گفت: جشنواره های سینمایی معمولا استقلال دارند و جریانات سیاسی چندان بر تصمیم گیری و انتخاب آثار آن ها نقشی ندارد.

سی و هفتمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه به سیدصادق موسوی تا 17 آبان با برگزاری نشست های تخصصی 20-37 ادامه دارد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 8 آذر 1399 بروزرسانی: 8 آذر 1399 گردآورنده: umeblog.ir شناسه مطلب: 5771

به "توصیه مهم جرالد وبر: به دنبال جشنواره های تخصصی فیلم کوتاه باشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توصیه مهم جرالد وبر: به دنبال جشنواره های تخصصی فیلم کوتاه باشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید