خبرنگاران مُردن در آبی که مطهر نیست

به گزارش یومی بلاگ، تهران- خبرنگاران- فیلم تازه برادران محمودی به سیاق آثار پیشین آنها؛ به ویژه در سینما می کوشد بار دیگر آلام مهاجران افغان را در ایران حکایت کند.

خبرنگاران مُردن در آبی که مطهر نیست

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ ساعت اینترنتی بیشتر بدانید.

مبتنی بودن رویکرد و نگاه فیلمساز بر واقعیت زندگی این مهاجران در شهر تهران از جمله موارد قابل تشتت در پیکره ساختاری فیلم از حیث مضمونی تلقی می گردد که در دوره نمایش آن در جشنواره اخیر فجر نیز با نقد جدی عده قابل توجهی از اهالی رسانه و حتی تماشاگران روبرو شد. اما فارغ از این بحث، نفس حضور فیلمسازانی با تابعیت غیرایرانی و فراهم بودن شرایط فعالیت آنها در عرصه سینمای ایران از جمله نکات مثبت و از هرطیف قابل توجه است.

صرف نظر از مبحث فوق و با نگاهی دیگر مردن در آب مطهر به مدد شناخت کارگردان، در پردازش و خلق شخصیت های زنده و باورپذیر از مهاجران افغان و مناسبات میان آنها به دستاوردهای مناسبی دست می یابد؛ نکته ای که در مواجهه این آدم ها با شهر و مردمانش در جهت عکس اتفاق می افتد.

فیلم در آغاز و سرانجام بندی قوام و قدرت میانه را ندارد و می توان گفت میزان شناخت و تسلط فیلمنامه نویس و کارگردان بر آدم هایش به جرات بیش از اشراف بر پهنه شهر و مردمش مستولی است و این امر تاثیری بیش و کم نامطلوب برچیدمان و اجزای دراماتیک اثر را شامل شده و تا حدودی راه را بر ساختمایه های جذابیت بخشی بر درام محدود ساخته است.

با این همه مردن در آب مطهر فیلمی است تصویرگرایانه که از حیث قاب ها و دروبین نگاهی زیبایی شناس را ارائه می دهد که این امر در قرینه قراردادن کاراکترها و به کارگیری عنصر سایه روشن به کارنمودهای سینمایی نزدیک می گردد و از منظر فنی صندلی قابل قبولی را به خود اختصاص می دهد.

استفاده از بازیگران نام آشنا از جمله امتیازات دیگر این فیلم است که باردیگر مهر تائیدی برحضور تهیه کننده و کارگردانی دارد که به خوبی آدم های فیلم شان را شناخته و به بازیگرانی از کشور و فرهنگ دیگر شناسانده اند که نمونه آن استفاده مناسب از لهجه و بیان قابل اعتنا در فرایند تکمیل و تکوین کاراکترهاست. باشد که برادران محمودی خوش قریحه زین پس صندلی والاتری به قصه و روایت دراماتیک در بیان دغدغه های ارزشمند اجتماعی شان قائل شوند.

به گزارش خبرنگاران، فیلم سینمایی مردن در آب مطهر به کارگردانی و نویسندگی نوید محمودی قصه چند جوان مهاجر افغان را روایت می نماید که قصد رفتن به اروپا را دارند. رونا: حامد از دریا نترسی یا از هر چی که بترسی بلای جونت میشه، حامد: نمی ترسم.

در این فیلم علی شاد، ندا جبرائیلی، متین حیدری نیا، صدف عسگری، سوگل خلیق، علیرضا آرا، خیام وقار کاشانی، امیررضا رنجبران، پیمان مقدمی، مهتاب جعفری، فرید اسحاقی، محیا رضایی، فاطمه میرزایی، علیرضا مهران و فاطمه شکری ایفای نقش نموده اند.

مردن در آب مطهر در ایام شیوع کرونا و به دلیل تعطیلی سینماها اکران آنلاین را برای نمایش خود انتخاب کرد و در نهایت توانست فروش 550 میلیون تومانی را تجربه کند.

منبع: ایرنا
انتشار: 29 بهمن 1399 بروزرسانی: 29 بهمن 1399 گردآورنده: umeblog.ir شناسه مطلب: 6481

به "خبرنگاران مُردن در آبی که مطهر نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران مُردن در آبی که مطهر نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید