رشد گردشگری متوقف نمی گردد، تعطیلات زمستانی موجب رونق استان های جنوبی خواهد شد

به گزارش یومی بلاگ، دکتر مونسان گفت: گردشگری در جهان رتبه سوم مالی را دارد و به ازای هر 10 شغل یک شغل به حوزه گردشگری مربوط می گردد، کارشناسان پیش بینی می نمایند با توجه به رشد فناوری های جدید بسیاری از مشاغل و حوزه ها دچار تغییراتی خواهند شد اما تنها حوزه ای که دچار تغییرات نمی گردد و به رشد خود ادامه خواهد داد، حوزه گردشگری است.

رشد گردشگری متوقف نمی گردد، تعطیلات زمستانی موجب رونق استان های جنوبی خواهد شد

به گزارش خبرنگار یومی بلاگ، دکتر علی اصغر مونسان سرپرست وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، امروز پنجشنبه 7 شهریور 98، در برنامه تلویزیونی سلام، صبح بخیر از شبکه سه، با تبریک هفته دولت و گرامی داشت یاد شهیدان رجایی و باهنر، درباره تبدیل سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه اضافه نمود: به واسطه اهمیت سه بخش میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، نمایندگان مجلس طرح تبدیل سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه را تصویب کردند که اتفاق بسیار خوبی است و باعث می گردد که این سه بخش با عملکرد بهتری به فعالیت خود ادامه دهد.

او اضافه نمود: شاید کمتر دستگاه اجرایی در کشور وجود داشته باشد که نقشی مانند این وزارتخانه داشته باشد، یعنی هم ابعاد فرهنگی مهمی داشته باشد که میراث فرهنگی را شامل می گردد و هم ابعاد مالی دارد که در حوزه گردشگری و صنایع دستی می گنجد یعنی دو بعد مهم که کمتر دستگاه اجرایی در کشور از آن برخوردار هستند.

این مقام مسئول سپس به ظرفیت های ایران اشاره نمود و اضافه نمود: ایران جزو 10 کشور اول در حوزه جاذبه های گردشگری و آثار فرهنگی تاریخی است. بیش از 650 موزه فعال در کشور داریم، یک میلیون سایت شناخته شده، 34 هزار اثر ثبت ملی و 24 اثر ثبت جهانی داریم که در کنار طبیعت بکر در شمال و جنوب ظرفیت های بسیار خوبی است که در کشور وجود دارد و با توجه به فرصت های موجود باید بتوانیم از این ظرفیت ها استفاده کنیم.

سرپرست وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اضافه نمود: قبل از این در حوزه زیرساخت مشکلاتی داشتیم اما اکنون خوشبختانه در این حوزه اتفاقات بسیار خوبی رقم می خورد و حجم سرمایه گذاری زیادی در حوزه گردشگری در حال اجرا است. موضوعات جدیدی نیز در حوزه تامین زیرساخت های گردشگری وارد شده که می توان به بوم گردی اشاره نمود که با اندک سرمایه ای امکان احداث این گونه واحد ها وجود دارد. دولت نیز با تسهیلات ارزان قیمت از سرمایه گذاران این حوزه حمایت می نماید. تعداد بوم گردی ها در دولت دوازدهم از 400 واحد به 1700 واحد افزایش یافته است و یک بخش جذاب در طبیعت گردی است و ضریب اشغال بسیار بالایی دارد و گردشگران خصوصا گردشگران خارجی از این نوع اقامتگاه ها استقبال می نمایند.

او سپس به موضوع هتل بوتیک ها اشاره نمود و اضافه نمود: یکی دیگر از اقدامات ما تبدیل بناهای تاریخی به اقامتگاه های زیباست، غیر از بناهای نفیس و درجه یک تاریخی، به منظور حفاظت هرچه بهتر از بناهای تاریخی، با حضور سرمایه گذاران بعضی از این بناها به اقامتگاه های تاریخی و زیبا تبدیل می شوند که کسب و کار جدیدی است و نمونه آن هتل بوتیک هاست که بسیار بی نظیر است. تمام تجهیزات آن هنرهای سنتی و صنایع دستی است و این نوع از اقامتگاه ها نیز مورد استقبال گردشگران خارجی قرار گرفته است.

دکتر مونسان در ادامه به موضوع ارزآوری گردشگری برای کشور در کنار نفت و با توجه به شرایط تحریم ها اشاره نمود و اضافه نمود: حضور نیروهای نظامی بیگانگان در خلیج فارس بر روی گردشگری تاثیر می گذارد از طرفی با موضوع تحریم ها روبه رو بودیم اما در این خصوص پیش بینی های لازم را داشته ایم، یکی از اقدامات این است که روی گردشگری منطقه ای کار کردیم ضمن این که درج نشدن مهر بر روی گذرنامه های گردشگران ورودی را در دستور کار قرار دادیم. لغو ویزا با کشورهای هدف را نیز اجرایی کردیم که یکی از این کشورها عمان است. با چین نیز که 150 میلیون گردشگر خروجی دارد، لغو ویزا کردیم که در فاز اول امیدواریم بتوانیم یک میلیون گردشگر چینی را جذب کنیم.

این عضو کابینه دولت تدبیر و امید در بخش دیگری از صحبت های خود به ارائه آماری از تعداد ورود گردشگران خارجی به کشور پرداخت و اضافه نمود: سال 96، 4 میلیون و 700 هزار گردشگر خارجی وارد کشور شدند که این رقم در سال 97 به عدد 7 میلیون و 800 هزار نفر رسید و در سه ماهه اول سال جاری نیز نسبت به سه ماهه سال قبل، شاهد رشد ورود گردشگران خارجی به کشور هستیم.

دکتر مونسان ادامه داد: هر گردشگر خارجی به طور میانگین 1400 دلار برای ایران ارزآوری دارد، در حوزه نفت یک بشکه نفت را به قیمت 60 دلار می فروشیم که حدود 10 تا 12 دلار برای آن هزینه می کنیم در گردشگری به ازای ورود هر گردشگر خارجی 1400 دلار ارزآوری داریم اما سه سنت به ازای هر گردشگر هزینه می کنیم که اگر اعتبارات افزایش یابد باید بتوانیم برای جذب گردشگران رقم های بیشتری هزینه کنیم.

دکتر مونسان در ادامه و در پاسخ به سوالی در مورد طرح گردشگری زمستانه و تعطیلی مدارس در فصل زمستان با هدف رونق گردشگری نیز گفت: ما اعتقاد داریم در نیمه اول سال به خاطر نوروز و تابستان با حجم گردشگران زیادی در استان های مختلف روبه رو هستیم، بعضی از استان های ما مثل استان های جنوبی ظرفیت های خوبی در نیمه دوم سال دارند که اگر بتوانیم پنج روز تعطیلی در نیمه دوم سال با احتساب پنجشنبه و آدینه به مدت یک هفته تعطیلی در کشور داشته باشیم شاهد این هستیم که رونق و توسعه گردشگری در نیمه دوم سال افزایش خواهد یافت.

منبع: میراث آریا
انتشار: 9 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: umeblog.ir شناسه مطلب: 855

به "رشد گردشگری متوقف نمی گردد، تعطیلات زمستانی موجب رونق استان های جنوبی خواهد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشد گردشگری متوقف نمی گردد، تعطیلات زمستانی موجب رونق استان های جنوبی خواهد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید