سیاره فراخورشیدی که برای فرازمینی ها قابل سکونت است

به گزارش یومی بلاگ، با وجود کشف بخار آب و ابر های باران زا درسیاره ای فراخورشیدی، جو این سیاره به گونه ای است که امکان ورود هیچ سفینه ای را نمی دهد.

سیاره فراخورشیدی که برای فرازمینی ها قابل سکونت است

به گزارش خبرنگارتیم تحقیقاتی به سرپرستی Björn Benneke استاد موسسه تحقیقات the Institute for Research on Exoplanets دانشگاه مونترال کانادا، به تازگی به شواهدی مبنی بر وجود بخار آب در سیاره فراخورشیدی K2-18 b.I دست یافته اند.

به گفته دانشمندان این احتمال وجود دارد که در این سیاره فراخورشیدی، بخار آب و در جو آن ابر هایی باران زا وجود داشته باشد. ابتدا دانشمندان بخار آب و وجود ابر هایی با باران مایع را در این سیاره فرا خورشیدی که در فاصله 110 سال نوری از زمین واقع شده است را کشف کردند. سیاره K2-18 b.I در کمربند سیاره های قابل حیات به نسبت ستاره خود وجود دارد.

اگر سیاره ای به ستاره خود بسیار نزدیک باشد، مانند سیاره زهره، به دلیل وجود اثر گاز های گلخانه ای جوی سوزان و اسیدی خواهد داشت. همچنین اگر سیاره در فاصله بسیار طولانی از ستاره خود قرار داشته باشد مانند سیاره مریخ جوی یخ زده و سرد خواهد داشت. کشف جدید درباره این سیاره به سال 2015 باز می گردد که در آن دانشمندان کشف کردند ستاره سیاره K2-18 b.I از نوع کوتوله قرمز است و به اندازه کافی گرما و انرژی برای گرم کردن سیاره K2-18 b.I دارد که حالتی مشابه ارتباط خورشید و زمین است.

سیاره K2-18 b.I از طریق کاوشگر فضایی کپلر درسال 2015 شناسایی شده است و پس از آن اطلاعات تکمیلی درباره سطح سیاره و جو آن از طریق داده های ارسالی از تلسکوپ فضایی هابل مورد آنالیز قرارگرفته اند. خورشید این سیاره به نام K2-18 شناخته می گردد.

تاکنون دانشمندان موارد فراوانی از غول های گازی کشف نموده اند که در جو خود بخار آب دارند، اما سیاره K2-18 b.I افزون بر وجود بخارآب، ابر هایی باران زا هم دارد. از جمله سیاره های گازی مشابه K2-18 b.I درمنظومه شمسی می توان سیاره مشتری و زحل را نام برد.

نتیجه های این مطالعه که در روز 10 سپتامبر اعلام دنیای شد در مجله preprint arXiv.org منتشر شده است، اما به گفته دانشمندان هنوز به مطالعه های فراوان برای کشف اسرار سیاره K2-18 b.I احتیاج است.

به گفته دانشمندان به احتمال فراوان برسطح سیاره K2-18 b.I شواهدی از وجود آب مایع و هیدروژن وجود دارد که می تواند نشان دهنده وجود حیات بر سطح سیاه باشد. مطالعه ها نشان می دهند اکسیژن و آب مایع از جمله اساسی ترین عنصر های طبیعی برای حیات هستند. مطالعه دانشمندان نشان می دهند با وجود اتمسفر غنی از هیدروژن به دلیل جو بسیارسنگین سیاره احتمال کشف حیات در جو آن ضعیف است.

سطح نشین گم شده ماموریت چاندرایان 2 پیدا شدکارشناسان دریافتند به دلیل نوع خاص جو سیاره، باران ریخته شده از ابر ها برسطح آن جمع نمی گردد بلکه به دلیل وجود حرارت بالا دوباره گرم می شوند و به جو سیاره باز می گردند و نوعی چرخه به وجود می آورند. آنها معتقدند به دلیل ماهیت گازی سیاره و فشاری که آن بر سطح سیاره وارد می نماید امکان فرود هر فضاپیمای ارسالی از سوی انسان ها منتفی است و احتمال آسیب دیدن فضاپیما ها وجود دارد.

هسته سیاره K2-18 b.I از جنس سنگ است و اطراف آن را مقدار فراوانی از گاز های مختلف احاطه نموده است. این پوسته گازی بیش از دو برابر شعاع کره زمین است که سبب افزایش حجم آن به میزان هشت برابر می گردد.

مطالعه درباره این سیاره از طریق اطلاعات ارسالی ازتلسکوپ فضایی هابل در فاصله سال های 2016 تا 2017 به دست آمده است. محققان امیدوارند در آینده و با ارسال تلسکوپ فضایی جمیز وب در سال 2021 به فضا بتوانند به مطالعه دقیق تر این سیاره و دریافت تصاویر واضح تر از آن و ستاره کوتوله قرمزش بپردازند.

به گفته محققان این سیاره اولین سیاره فراخورشیدی است که به طور بالقوه برای فرازمینی ها قابلیت سکونت دارد. سیاره دارای آب و هوا و جو مناسب برای پشتیبانی از زندگی است. محققان اعلام نموده اند به احتمال فراوان سیاره K2-18 b.I تنها سیاره از این نوع در منظومه های دیگر نخواهد بود و با پرتاب تلسکوپ شکاری چی جیمز وب در سال های آینده سیاره هایی مشابه کشف خواهند شد.

نام تلسکوپ فضایی جیمز وب را ماشین زمان نامیده اند که می تواند به کشف اسرار دنیا یاری کند. قرار است با استفاده از توانایی های منحصربه فرد این تلسکوپ به آنالیز 13.5 میلیارد سال پیش و تشکیل اولین کهکشان ها دردنیا پرداخته گردد. برای ساخت تلسکوپ فضایی جیمز وب تاکنون حدود 7 میلیارد دلار هزینه شده و قرار است این تلسکوپ جانشین تلسکوپ فضایی هابل گردد.

این تلسکوپ دارای قابلیت هایی است که به آن اجازه می دهد در دمای منفی 233 سلیسیوس به فعالیت بپردازد. در ماه های اخیر تلسکوپ فضایی جیمز وب آزمایش های نهایی خود را پشت سرگذاشته است و تمامی قطعه های آن متصل شده اند. این تلسکوپ در سال 2021 به فضا پرتاب خواهد شد.

منبع:Space

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 29 مهر 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: umeblog.ir شناسه مطلب: 1021

به "سیاره فراخورشیدی که برای فرازمینی ها قابل سکونت است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیاره فراخورشیدی که برای فرازمینی ها قابل سکونت است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید