عراقچی: بعد از دریافت 15میلیارد دلار، ایران آمادگی گفت وگو با کشورهای1

به گزارش یومی بلاگ، معاون سیاسی وزیر امورخارجه اظهار کرد: به دنبال تماس های تلفنی آقای مکرون رئیس جمهور فرانسه با ایران، به او تاکید شد که یا اروپا می بایست از ایران نفت خریداری کند و یا معادل فروش نفت را به صورت خط اعتباری، که با درآمدهای نفتی ایران تضمین می گردد و در حقیقت به نوعی به معنای پیش فروش نفت است، در اختیار ایران قرار دهد.

عراقچی: بعد از دریافت 15میلیارد دلار، ایران آمادگی گفت وگو با کشورهای1

به گزارش یومی بلاگ، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان که پس از مذاکرات روز دوشنبه در پاریس هم اکنون در اسلوونی به سر می برد، در پاسخ به یومی بلاگ گفت: محور مذاکرات با فرانسه در مورد نحوه تامین مطالبه جمهوری اسلامی در مورد فروش نفت و نحوه تامین درآمدهای حاصله است.

وی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران همچنان که بارها اعلام نموده است تنها در صورتی به اجرای کامل برجام بر می گردد که قادر به فروش نفت خود و دسترسی به عواید ناشی از آن به صورت کاملا قابل استفاده و بدون هرگونه محدودیتی باشد و ابتکار فرانسه دقیقا به همین دلیل است.

عراقچی تاکید نمود: به دنبال تماس های تلفنی آقای مکرون رئیس جمهور فرانسه، به او تاکید شد که یا اروپا می بایست از ایران نفت خریداری کند و یا معادل فروش نفت را به صورت خط اعتباری، که با درآمدهای نفتی ایران تضمین می گردد و در حقیقت به نوعی به معنای پیش فروش نفت است، در اختیار ایران قرار دهد.

عراقچی اضافه نمود: میزان این خط اعتباری حدود 15 میلیارد دلار برای مدت چهار ماه یعنی تا خاتمه آخر سال میلادی است. بدین ترتیب در صورت حصول توافق ایران در چهار ماه آینده معادل 100 درصد نفت خود را یا خواهد فروخت یا به صورت خط اعتباری دریافت و پیش فروش می نماید.

عراقچی در ادامه این تبادل نظر شرح داد: بعد از دریافت 15 میلیارد دلار جمهوری اسلامی آمادگی تبادل نظر با کشورهای 1+4 را دارد اما واقعیت آن است که هنوز درخصوص دستور کار این تبادل نظرها اختلاف نظرهای جدی بین طرفین وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه تبادل نظرها درخصوص معین دستورکار هنوز ادامه داشته و به هیچ نتیجه مشخصی نرسیده است، توضیح داد جمهوری اسلامی ایران به هیچ عنوان در رابطه با خطوط قرمز خود با کسی مذاکره نخواهد کرد.

عراقچی گفت: از نظر جمهوری اسلامی هیچ مذاکره مجددی در مورد برجام صورت نخواهد گرفت اما اجرای مطلوب برجام می تواند موضوع تبادل نظرها باشد، با توجه به اینکه طرف مقابل کوتاهی های جدی در این زمینه داشته است. همچنین امنیت در کلیه آبراه های بین المللی می تواند موضوع تبادل نظر باشد. جمهوری اسلامی ایران به شرط تامین امنیت و آزادی کشتی های خود در تمامی آبراه ها آمادگی دارد در مورد امنیت و آزادی کشتی رانی در خلیج فارس و تنگه هرمز وارد تبادل نظر گردد.

عراقچی گفت: از نظر جمهوری اسلامی صورت مسئله کاملا روشن است. اینکه اروپایی ها نفت ایران را می خرند، یا پیش خرید می نمایند، یا خط اعتباری می دهند، خودشان می دانند و آمریکا. از نظر ما بازگشت به اجرای کامل برجام منوط به دریافت 15 میلیارد دلار برای یک دوره چهار ماهه است و در غیر این صورت روند کاهش تعهدات ایران ادامه خواهد یافت.

وی گفت بعید می داند کشورهای اروپایی تا قبل از 16 شهریور بتوانند گام موثری بردارند بنابراین مرحله سوم کاهش تعهدات از سوی ایران در تاریخ مزبور شروع خواهد شد. این مرحله شامل بخش مهمی از تعهدات ایران خواهد بود که در زمان خود اعلام خواهد شد.

عراقچی در خاتمه این تبادل نظر به شایعات مطروحه در مورد امکان ملاقات روسای جمهور ایران و آمریکا در حاشیه مجمع عمومی آینده سازمان ملل متحد اشاره نمود و گفت چنین ملاقاتی به هیچ وجه در دستور کار قرار ندارد و همانطور که جناب آقای دکتر روحانی هم تاکید نموده اند نه تنها امکان ملاقات دوجانبه وجود ندارد، بلکه قبل از بازگشت آمریکا به برجام و برطرف مجدد تمامی تحریم های هسته ای اصولا زمینه ای برای حضور آمریکا در جلسات مذاکراتی ایران با کشورهای باقی مانده در برجام هم وجود ندارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 مهر 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: umeblog.ir شناسه مطلب: 931

به "عراقچی: بعد از دریافت 15میلیارد دلار، ایران آمادگی گفت وگو با کشورهای1" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عراقچی: بعد از دریافت 15میلیارد دلار، ایران آمادگی گفت وگو با کشورهای1"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید