آیا آمریکا پیروز می گردد اروپا را برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران با خود همراه کند؟

به گزارش یومی بلاگ، نشریه فارین پالیسی به کوشش آمریکا برای همراه کردن اروپا در تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران پرداخت و با توجه به همزمانی تقریبی تصمیم در این خصوص و انتخابات آمریکا، به حدس درباره نتیجه این کوشش پرداخت.

آیا آمریکا پیروز می گردد اروپا را برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران با خود همراه کند؟

با ما سفر کنید و با تور ترکیبیی اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش گروه بین الملل یومی بلاگ، نشریه آمریکایی فارین پالیسی در گزارشی نوشت دو سال بعد از خروج دونالد ترامپ از توافق هسته ای ایران، تهران غنی سازی اورانیوم را ادامه داده و تحقیقات و توسعه درباره سانتریفیوژهای پیشرفته را از سر گرفته و همچنین ذخایر سوخت هسته ای را گسترش داده طوری که به ادعای این نشریه آمریکایی، زمان لازم برای رسیدن ایران به فراوری سوخت مورد احتیاجِ سلاح به منظور ساخت بمب اتمی به نصف کاهش یافته است.

ریچارد نفیو، یکی از کسانی که در مذاکرات منتهی به توافق هسته ای ایران حضور داشت، مدعی است ایران آشکارا به توانایی فراوری سلاح اتمی، از دو سال پیش نزدیکتر شده است.

به نوشته فارین پالیسی، در حالی که هیچ مدرکی چنین ادعایی را ثابت نمی نماید، پیشرفتهای ایران این سوال را مطرح می نماید که کمپین فشار حداکثری کاخ سفید علیه ایران چقدر پیروز بوده است؟ بنابر این گزارش، این سیاست گرچه به اقتصاد ایران صدمه زده، اما این کشور را به سمت ادامه فعالیتهای هسته ای سوق داده است. فشار حداکثری آمریکا همچنین اعتبار واشنگتن را حتی در بین متحدان سنتی اش از بین برده و فشارهای فزاینده ای را بر همکاری های دیپلماتیک آمریکا وارد نموده است.

به نوشته این نشریه آمریکایی، در ماه میلادی جاری وزارت خارجه این کشور از کوشش دیپلماتیک برای ایجاد نتیجه ای ملموس از این کمپین (فشار حداکثری) در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پرده برداشت. بنابر اعلام واشنگتن، این کوشش دستیابی به توافقی با شورای امنیت سازمان ملل برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران است که 18 اکتبر (28 مهر) درست چند هفته قبل از انتخابات آمریکا در ماه نوامبر، به خاتمه می رسد. در ماه فوریه آمریکا به طور خصوصی مواردی از پیش نویس قطعنامه شورای امنیت درباره تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را به گردش درآورد، به این امید که کشورهای اروپایی هم از این طرح حمایت نمایند.

آمریکا اما با واکنش سرد اروپایی ها روبرو شد و کشورهای اروپایی گفتند که این قطعنامه به طور قطع از سوی روسیه و چین وتو خواهد شد، و این دو کشور درصدد این هستند که بعد از خاتمه این تحریم ها به ایران سلاح بفروشند. آنها گفتند در عین این که در نگرانی های آمریکا درباره برنامه موشک بالستیک ایران و نقش منطقه ای آن شریک هستند، اما واشنگتن را به دلیل تضعیف توافق هسته ای که از حمایت گسترده بین المللی برخوردار بود و آنها معتقد بودند در محدود کردن برنامه هسته ای تهران می توانست پیروز باشد، مقصر می دانند.

هفته گذشته برایان هوک، نماینده دولت آمریکا در امور مربوط به ایران هشدار داد در صورتی که شورای امینت برای تمدید این تحریمها توافق نکند، واشنگتن می تواند با اتخاذ مکانیزم پیش بینی شده که به همه امضانمایندگان اولیه این توافق امکان می دهد نه تنها تحریمهای تسلیحاتی بلکه همه تحریمهای ایران را بازگردانند، وارد عمل گردد.

بنابر این گزارش، در همین حال ایران هشدار داده چناچه تحریمها دوباره اعمال شوند، از توافق هسته ای خارج می گردد، به بازرسی بین المللی از برنامه هسته ای خود خاتمه می دهد و همچنین از پیمان منع گسترش سلاح های اتمی نیز خارج خواهد شد.

فارین پالیسی اضافه نمود: همچنین چنین اقدامی از سوی آمریکا، سوالات پیچیده سیاسی، دیپلماتیک و قانونی را درباره این که آیا آمریکا که به صورت یکجانبه از توافق ایران در 8 مه 2018 خارج شد، این حق قانونی یا به لحاظ اخلاقی این اختیار را دارد که بازگشت به شرایط قبل از توافق هسته ای را در دستور کار قرار دهد. تحت قطعنامه 2231 شورای امنیت که بر مبنای آن توافق هسته ای تایید شد، هر یک از اعضای این توافق این حق را دارد که به تنهایی تحریمهای سابق را بازگرداند. مقامات دولت ترامپ ادعا می نمایند که گرچه آمریکا دیگر عضوی از برجام نیست، همچنان تمام حقوق اعضا را بر طبق این قطعنامه داراست و میخواهد از این حق در صورتی که به چیزی که می خواهد نرسد، استفاده کند.

جان بلینجر که به عنوان مشاور حقوقی اصلی شورای امنیت ملی و همچنین وزارت خارجه آمریکا در دوران جرج دبلیو بوش خدمت نموده، در این خصوص گفت آمریکا حق به جریان انداختن اسنپ بک (بازگشت تحریم ها به صورت اتوماتیک) را دارد، اما این ممکن است در نهایت در دستیابی به چیزی که به دنبالش است، موثر نباشد. وی در ادامه هشدار داد: شاید کشورها به حفظ این تحریمها مایل نباشند. این ریسک وجود دارد که در صورت عدم تمایل کشورها، این اقدام نتیجه عکس دهد. اگر کوشش کنی سایرین را راهنمایی کنی ولی کسی پیروی نکند، پیروز نبوده ای و در آن صورت آمریکا شورای امنیت را در هم شکسته است.

ریچارد نفیو هم در ادامه صحبتهای قبلش گفت: گمان می کنم در خاتمه، شورای امنیت بر مبنای یک قاعده کاملا قانونی مجبور می گردد نتیجه بگیرد که ما این حق را داریم که قطعنامه را ارائه دهیم. این بحث باعث ایجاد شکاف در شورا خواهد شد، از یک طرف فرانسوی ها، بریتانیایی ها و آلمانی ها فریاد می زنند که این کار بر اساس توافق درست نیست و از طرف دیگر روسها و چینی ها خشمگین خواهند شد و نتیجه عملی این خواهد شد که طرف چینی و روسی این اقدام را غیرقانونی اعلام می نماید و بدون شک به سرعت اقدام به فروش سلاح به ایران خواهند کرد.

این نشریه در ادامه نوشت: مقامات اروپایی در خفا از تهدید اخیر آمریکا ابراز خشم نموده اند و گمان می نمایند واشنگتن با این اقدام به دنبال کشتن برجام است. آنها این رویکرد حقوقی واشنگتن را متناقض و ریاکارانه می دانند. یک مقام اروپایی ارشد همچنین یادآور شد که یک ماده اصلی در منشور سازمان ملل، بند 25 می گوید: اعضای سازمان ملل توافق نموده اند که تصمیمات شواری امنیت را بر طبق منشور کنونی بپذیرند و اجرا نمایند. ماده ای که آمریکا آن را نادیده گرفته است.

بنابر پیش بینی فارین پالیسی، تصمیم اروپا درباره شروع فرایند حل اختلاف ممکن است به مرگ نهایی این توافق ختم گردد. یک دیپلمات مستقر در سازمان ملل نیز گفت راهبرد آمریکا به لحاظ قانونی و سیاسی پایه ای ندارد.

روسیه چیزی را که شرکای اروپایی این کشور در خفا می گویند، علنی بیان نمود. میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان ملل در مصاحبه ای استدلال آمریکا را مضحک خواند. وی گفت همه می دانند که آمریکا از توافق کنار رفته است. به لحاظ تئوریک این کوشش امکان پذیر است اما جلوه خوبی برای آمریکا ندارد. کوشش برای اجرای این طرح آسیب زیادی وارد می نماید و در نهایت به بحث های توفانی در شورای امنیت منجر خواهد شد.

قانون گذاران دموکرات آمریکا هم که از امضای توافق هسته ای ایران حمایت نموده بودند، دولت را به دلیل خروج از این توافق و بعد کوشش برای استفاده از آن به منظور پیشبرد اهدافش مورد انتقاد قرار داده اند. اما از طرف دیگر عده زیادی از هر دو حزب در کنگره آمریکا از تمدید تحریمهای تسلیحاتی ایران حمایت نموده اند.

ریچارد گووِن، مدیر سازمان ملل در گروه بین المللی بحران گفت شاید تهدید آمریکا درباره به کار بستن مکانیزم بازگرداندن تحریمها با هدف ترساندن اروپایی ها به منظور جلب حمایت آنها از راه های دیگرِ زنده نگه داشتن تحریم تسلیحاتی باشد.

وی اضافه نمود اروپایی ها به این مشکوک هستند که آمریکا می کوشد بریتانیا را قانع کند از شرکای اروپایی اش جدا بگردد و اعلام کند که تهران تعهداتش را نقض نموده تا بتواند مکانیزم بازگشت اتوماتیک تحریمها علیه ایران را فعال کند.

وی با اشاره به این که اروپایی ها هم به اندازه ترامپ به تقویم انتخابات آمریکا توجه دارند، اضافه نمود: مطمئن نیستم که سازشی در کار باشد. هر چه شانس جو بایدن برای پیروزی در انتخابات ماه نوامبر بیشتر شد، احتمال این که سه امضانماینده اروپایی توافق هسته ای با آمریکا همراهی نمایند کمتر است.

.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 12 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: umeblog.ir شناسه مطلب: 4095

به "آیا آمریکا پیروز می گردد اروپا را برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران با خود همراه کند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا آمریکا پیروز می گردد اروپا را برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران با خود همراه کند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید