ترامپ انتظار این مخمصه را از دوئل نداشت

به گزارش یومی بلاگ، ادامه رقابت های انتخاباتی ریاست جمهوری آمریکا با دوئل تلویزیونی دو نامزد اصلی از حزب دموکرات و جمهوری خواه برگزار گردید.

ترامپ انتظار این مخمصه را از دوئل نداشت

ابوالفضل خدائی: جو بایدن که با شبکه تلویزیونی ای بی سی مصاحبه می کرد، روش مدیریت دولت دونالد ترامپ برای مهار شیوع کرونا را به باد انتقاد گرفت و سوء مدیریت او را عامل شیوع مرگبار و مهارنشدنی این ویروس در سراسر آمریکا دانست. وی از رویکرد خارجی ترامپ شدیدا انتقاد کرد و گفت: ما خود را در شرایط منزوی تری یافته ایم. وی در ادامه با بیان اینکه ایران اکنون مواد اتمی بیشتری دارد، ادعا کرد: ایران به ساخت بمب نزدیک شده است. کره شمالی بمب هسته ای و موشک در اختیار دارد. متحدان ما در ناتو می گویند که نمی توانند روی ما حساب نمایند. ما خود را در شرایطی با امنیت کمتری یافته ایم. دنیا کمتر به ما اعتماد دارد.

وی از پوتین انتقاد کرد و گفت: پوتین برای سر سربازان ما در افغانستان پول معین نموده است. ناتو در آستانه ترک خوردن است. همچنین ما در آسیای دور در برابر چین منزوی تر شده ایم. ترامپ با اوباشی به مانند رهبر کره شمالی و پوتین رفاقت می نماید. من فکر می کنم راهبردی منسجمی در سیاست خارجی نداشته ایم. ما نباید فقط با زور کار را پیش ببریم. ما باید الگو باشیم و به این شکل عمل کنیم.

بایدن اعلام کرد: در نظر سنجی های بین المللی درباره میزان قابل اعتماد بودن سران دنیا، پوتین و شی جلوتر از ترامپ هستند.

معاون رئیس جمهور پیشین آمریکا در سرانجام گفت: اگر انتخابات را ببازم، نشانه کم کاری من خواهد بود. اگر باختم، به دانشگاه در پنسیوانیا برخواهم گشت و درس خواهم داد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و نامزد جمهوریخواستار در انتخابات 2020 بار دیگر بطور ضمنی تهدید به کنار نرفتن از قدرت در صورت شکست در انتخابات کرد و گفت: انتقال مسالمت آمیز (قدرت) را به طور کامل می خواهم اما این کار را نخواهم کرد چون پیروز می شوم. وی با نپذیرفتن مناظره مجازی، همزمان با رقیب دموکراتش جو بایدن، بامداد آدینه به وقت تهران در یک برنامه تلویزیونی از شبکه ان بی سی حضور یافت و به سوالات رای دهندگان پاسخ داد. همزمان با او، جو بایدن در شبکه خبری ای بی سی ظاهر شد و به سوالات رای دهندگان پاسخ داد. قرار بود به جای این برنامه ترامپ و جو بایدن رقیب دموکرات وی مناظره داشته باشند که به دلیل ابتلای ترامپ به کرونا، از طرف کمیسیون مناظره های انتخاباتی لغو شد. طرف دموکرات پیشنهاد مناظره مجازی را هم داده بود که از سوی تیم ترامپ رد بود. ترامپ در پاسخ به این سوال که آیا به ایمنی گله ای اعتقاد دارد، گفت: ما انتظار از دست دادن بیش از 2 میلیون نفر را داشتیم، اما اکنون 200 هزار نفر یعنی 10 درصد آن را از دست داده ایم، یک درصد هم زیاد است و نباید اتفاق می افتاد، اما به خاطر چین این رخ داد.وی اضافه نمود: ما بر این اساس، 2 میلیون نفر را نجات داده ایم.

ترامپ درباره اظهاراتش برای انتقال مسالمت آمیز قدرت و اینکه تنها در صورت کلاهبرداری در انتخابات بازنده خواهد شد هم اظهار کرد: در این صورت بازنده خواهیم شد که هزاران برگه رای به زباله ها ریخته می گردد، وقتی می بینید که آرای نیروهای نظامی که روی آن ترامپ را نوشته اند در زباله ها ریخته می گردد، اینها همه امروز رخ داده است. مجری برنامه پرسید مدیر اف بی آی شما گفته است که هیچ نشانه ای از کلاهبرداری در150 میلیون آرای به صندوق ریخته شده وجود نداشته است.

نتایج آخرین نظرسنجی های اجرا شده

طبق جدیدترین ردیاب نظرسنجی های مرکز تحقیقات مالی و اجتماعی یو اس سی دورنسایف، جو بایدن نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا با اختلاف دوازده درصد از دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکاپیشی گرفت. نظرسنجی انتخابات ریاست جمهوری 2020 مرکز یو اس سی دورنسایف، تغییرات نظرات آمریکایی ها را در طول مبارزات انتخابات ریاست جمهوری آمریکادنبال می نماید.

طبق این گزارش، شش هزار شرکت نماینده یک هفته درمیان به سؤالات مرکز یو اس سی دورنسایف در مورد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پاسخ می دهند و تمایل خود برای رأی دادن به نامزد مورد نظر خود را اعلام می نمایند.نتایج جدیدترین نظرسنجی ها و آنالیز های مرکز دورنسایف نشان می دهد که 53.72 درصد از شرکت نمایندگان در نظرسنجی از بایدن حمایت نموده اند و 41.58 درصد از مردم آمریکا حامی ترامپ هستند.این نظرسنجی همچنین نظر آمریکایی ها درباره حزب مورد نظر خود در انتخابات کنگره آمریکا را نیز مورد ارزیابی قرار داده است که در آن حزب دموکرات با اختلاف 8 درصد و جلب حمایت 52 درصد آمریکایی ها از حزب جمهوری خواه با جلب حمایت 44 درصد جلوتر قرار گرفته است.

یافته های مؤسسه تحقیقاتی آپینیوم (Opinium) همچنین نشان می دهد که یک ماه پرحجم که شاهد مرگ روث بیدر گینزبرگ قاضی دیوان عالی، مناظره فاجعه بار ترامپ در مقابل بایدن و شیوع کرونا در کاخ سفید و آلوده شدن رئیس جمهور آمریکا به کووید-19 بود، به نفع نامزد دموکرات ها تمام شد.

پایگاه تحلیلی ـ آماری استاتیستا نیز در مطلبی با آنالیز نتایج چند ماه اخیر نظرسنجی ها نوشته است که آمارها نشان می دهد جو بایدن نامزد دموکرات ها طی این مدت پیشتاز بوده است. این پایگاه می نویسد که تداوم رجحان بایدن بر ترامپ در حالی ادامه دارد که جو بایدن در ماه های ژانویه و فوریه نامزد مورد دلخواه دموکرات ها نبوده است. این پایگاه مهمترین علت پیشتازی بایدن را عملکرد بد ترامپ در مدیریت بیماری کووید ـ 19 دانسته است. نمودار زیر درصد و گرایش رأی دهندگان آمریکایی را نسبت به دو نامزد نشان می دهد که از ماه ژانویه تا اکتبر(ماه کنونی) محاسبه شده است:

این پایگاه به سراغ 5 نظرسنجی اخیر اجرا شده نیز رفته است و آن را آنالیز نموده است. در این مطلب اشاره شده که در پی آمار بالای تلفات کووید ـ 19 و ابتلای ترامپ به آن وی مدتی در بیمارستان بود و این مدت فرصت خوبی را برای بایدن برای تبلیغات انتخاباتی و حمله به عملکرد ترامپ فراهم کرد.

نظرسنجی مشترک رادیو همگانی ملی آمریکا (ان پی آر)، شبکه تلویزیونی پی بی اس و کالج ماریست نشان می دهد که بایدن با 54 درصد از ترامپ که 43 درصد حمایت پرسش شوندگان را به خود جلب نموده، پیش است. از اواسط زمستان پیش که این مؤسسات رسانه ای و دانشگاهی نظرسنجی انتخاباتی خود را آغاز کردند، بایدن تا این اندازه از ترامپ پیش نبوده و هرگز میزان محبوبیتش از 50 درصد نیز پایین تر نیامده است. محبوبیت ترامپ در میان رأی دهندگان نیز هرگز از 44 درصد بالاتر نرفته است.

به گزارش تارنمای ان پی آر، 52 درصد از رأی دهندگان احتمالی گفتند که ریاست جمهوری ترامپ ناکام بوده و 45 درصد نیز آن را پیروز ارزیابی نموده اند.

بیشتر پاسخ دهندگان در توصیف ترامپ از واژه نالایق و برای بایدن از واژه صادق استفاده کردند.

حواشی دوئل تلویزیونی بایدن و ترامپ

قرار بر این بود که به خاطر ابتلای ترامپ به بیماری کووید 19، مناظره دوم به صورت مجازی بین دو نامزد برگزار گردد اما واکنش عجیب ترامپ مانع از آن شد. ترامپ پایش را در یک کفش نموده بود که مناظره دوم باید حضوری باشد و حاضر به مناظره مجازی نیست. شاید او خوب می دانست که مناظره حضوری به دلیل لزوم رعایت پروتکل های بهداشتی امکان پذیر نیست و او احتمالا قصد داشته با این ترفند، عملا از مخمصه مناظره دوم با بایدن فرار کند چرا که طبق نظرسنجی ها و به اذعان بسیاری از رسانه های آمریکا، او مناظره اول را سخت به رقیب دموکرات و با تجربه اش باخته بود.

سوال ها در گفت و گوی تلویزیونی ترامپ و بایدن با مردم متنوع بود. از کرونا و مدیریت دولت ترامپ در مهار این ویروس گرفته تا سیاست خارجی و سیاهپوستان و ....

ترامپ به طعنه گفت:دوست داشتم امشب خودم پای تلویزیون بنشینم و برنامه بایدن را تماشا کنم و ببینم او چطور از پس این برنامه بر می اید. رئیس جمهوری آمریکا غر می زد که وقتی همین شبکه تلویزیونی ان بی سی (که میزبان ترامپ بود) در برنامه قبلی میزبان بایدن بود، سوال هایی از او کرد که حتی یک کودک هم می توانست پاسخ دهد.

در گفت و گوی تلویزیونی بامداد امروز، سوالات ابتدایی از ترامپ با ابتلای خودش به کرونا آغاز شد. او درباره آزمایش کرونای خود و آخرین آزمایش منفی ضد و نقیض صحبت کرد و از آن اظهار بی اطلاعی کرد.مجری برنامه به شدت بر سوال ها و حواشی آن مسلط بود و اجازه نمی داد ترامپ یکه تازی کند و به موقع تناقض های او را برملا می ساخت.عصبانیت ترامپ که با سوالات کرونایی آغاز شده بود در هنگام سوالی درباره سفیدبرترپندارها به اوج رسید و بایدن را به جناح چپ منتسب کرد.

وی چندبار خطاب به مجری گفت چرا از بایدن درباره تقبیح آنتیفا (جنبش جناح چپِ ضد فاشیستی در آمریکا)سوال نمی کنید؟ ترامپ تناقض گویی دیگری درباره کروه کیو اِنان(QAnon یک تئوری توطئه راست تندرو) داشت؛ در حالی که به کرات گفت آنها را نمی شناسد اما مدعی شد موافق نظر آنها در مخالفت با تجاوز جنسی به بچه ها است.وی همچون گذشته سعی داشت با شلوغ کاری به بعضی سوالات پاسخ ندهد و فرصتی برای حمله به دموکرات ها فراهم سازد اما مجری برنامه با دخالت های سریع، اجازه این روش را به او نمی داد.

یکی از سوال نمایندگان که از کادر درمانی بود از عدم بودجه کافی به کادر درمانی گلایه کرد در حالی که خود حامی ترامپ بود اما دختر جوانش هم در کنار او از رئیس جمهوری پرسید که برای رای دادن به بایدن ثبت نام نموده بود.یکی از مهاجران که با سوال از ترامپ تعیین شد اصالتا از روسیه و اوکراین هستند، اظهار کرد لبخند ترامپ را دوست دارد. ترامپ برای رونق مالی ار چهار سال آینده هیچ برنامه ای ارائه نکرد و تنها به این جمله اکتفا کرد که به سرعت رونق خواهد گرفت.

بایدن هم در گفت و گوی تلویزیونی خود، انتقاد از سوءمدیریت ترامپ برای مهار کرونا را شاه بیت حرفهایش قرار داد و گفت که ترامپ فرصت های زیادی را برای مقابله با شیوع کرونا از دست داده است.بایدن در مناظره دو هفته پیش ، کاملا مسلط در مقابل ترامپ ظاهر ؛ چیزی که خیلی از مردم شاید انتظارش را نداشتند.در آن مناظره، ترامپ برای اینکه تمرکز بایدن را به هم بریزد، بارها و بارها سعی کرد حرف های بایدن را قطع کند و بطور ناگهانی و بی مقدمه و بر خلاف مقررات توافق شده برای مناظره وسط حرف های ترامپ می پرید.

مجری بارها به ترامپ تذکر داد اما هیچ فایده ای نداشت و ترامپ که به مرد ناقض مقررات شهره است، در آن مناظره هم مقررات را زیرپا گذاشت.بایدن ابتدا با ماسک وارد استودیو شد و برای این که حرف هایش را آغاز کند، ماسک را برداشت.نامزدها در هر دو برنامه تلویزونی با فاصله نسبتا زیاد با مجری نشسته بودند تا پروتکل های بهداشتی رعایت شده باشد.

واکنش ها به دوئل تلویزیونی؛ خشم جمهوری خواستار از مجری ان بی سی

وبسایت انگلیسی دیلی میل نیز در مطلبی به حواشی دوئل تلویزیونی بایدن و ترامپ پرداخته است. این مصاحبه تلویزیونی موجب خشم محافظه کاران آمریکایی شده است. آنها مصاحبه ان بی سی که با ترامپ انجام شد را یک بازپرسی و مصاحبه جو بایدن با ای بی سی را یک پیک نیک توصیف کردند. انتقادها بر سر این است که ساوانا گاتری، مجری ان بی سی ترامپ را هر 12 ثانیه یکبار سوال پیچ می کرد و در آن سو مجری ان بی سی حتی سوالی درباره هانتر بایدن پسر جو بایدن از وی نکرد!

اری فلشر یکی از تحلیلگران فاکس نیوز و یکی از کارکنان کاخ سفید در واکنش به این دو مصاحبهی تلویزیونی در توئیتی نوشت: من کانال ان بی سی را تماشا کردم وقتی فهمیدم که برنامه ای بی سی(مصاحبه بایدن) یک پیغام بازرگانی است. مجری ان بی سی بارها و بارها صحبت ترامپ را قطع کرد. ان بی سی بازپرسی بود؛ ای بی سی پیک نیک!

فرانک لونتز از مشاوران سیاسی نیز در توئیتی نوشت: معجزه است بالاخره پس از 20 دقیقه مجری اجازه داد حضار از ترامپ سوالی بپرسند!

مگان کلی مجری سابق فاکس نیوز نیز در توئیتی نوشت: بایدن خوب به نظر می رسید. درباره اتحاد و آینده آمریکا صحبت می کرد.

کایلی مک انانی دبیرمطبوعاتی کاخ سفید نیز از این مصاحبه انتقاد کرد و گفت به مردم اجازه سوال کردن داده نشد.

لارا اینگرام مجری فاکس نیوز نوشت تا حالا رسانه ای بایدن را مانند ترامپ به چالش کشیده است؟

اما لیام استک روزنامه نگار نوشت: ساوانا گوتری عملکرد خوبی داشت. او مُصر و رک بود. اطلاعات غلط را اصلاح می کرد و اجازه نداد ترامپ از زیر سوالی در برود.

مای ال سدانی یک وکیل نیز در توئیتی از عملکرد مجری ان بی سی تشکر کرد و نوشت: او اجازه نداد که ترامپ به طرح تئوری های توطئه و اطلاعات غلط روی بیاورد.

مایکل استیل، تحلیلگر ام اس ان بی سی نیز نوشت: پس از تمام شدن مناظره ترامپ از صحنه خارج شد و بایدن با حضار صحبت کرد و با سوالاتشان پاسخ داد.

استیو روستاد نویسنده نیز نوشت: دوئل تلویزیونی نشان داد که بایدن یک رهبر توانا است و ترامپ یک رسوایی

پیش بینی حامی بانفوذ ترامپ: بایدن قاطعانه در انتخابات پیروز می گردد

پایگاه خبری دیلی بیست گزارش داد روپرت مرداک سرمایه دار بانفوذ آمریکایی-استرالیایی و از حامیان اصلی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا اخیراً در بین نزدیکان و دستیاران خود اعلام نموده است که جو بایدن معاون رئیس جمهور سابق آمریکا و نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر (آبان) شکست انتخاباتی سختی را به دونالد ترامپ و حزب جمهوری خواه تحمیل خواهد نمود.

او شیوه مدیریت ترامپ در مهار کووید 19 را مهمترین عامل دانسته و اظهار داشته است که دولت ترامپ یک بحران بی سرانجام را ایجاد نموده است. دیلی بیست در ادامه می نویسد مرداک در سال 2016 حامی اصلی مایکل بلومبرگ بود اما او حالا می گوید: مردم برای انتخاب بایدن خوابالو آماده می شوند. دوستانش می گویند مرداک هیچ گاه ترامپ را جدی نگرفته است و ارتباطش تنها به دلیل مسائل تجاری است.

پایگاه تحلیلی ووکس نیز در تحلیلی بایدن را برنده دوئل تلویزیونی دانست.در ادامه این مطلب آمده است: هنگامی که رئیس جمهور آمریکا به کرونا مبتلا شد و نشان داد که او در مهار آن ناپیروز است، بایدن به خوبی شرح داد که برنامه او برای مهار این ویروس چیست. او به راحتی با مردم در این زمینه صحبت کرد و دوئل تلویزیونی نیز کاملا به نفع او تمام شد. او آماده و هوشمندانه عمل کرد.

در آن سو ترامپ نمی گوید آیا قبل از اولین مناظره با بایدن در مورد ابتلا به ویروس کرونا مورد آزمایش قرار گرفته است یا خیر. او نتوانست از دلیل امتناع ورزیدن خود برای استفاده از ماسک در تجمعات انتخاباتی دفاع کند. او از فاصله دریافت از تئوری توطئه کیو اِنان خودداری نموده است. ترامپ قادر به شرح این نیست که چرا وقتی حزبش هر سه شاخه دولت را کنترل می نماید ، نمی تواند برنامه بهداشتی بهتری ارائه دهد.ترامپ با سوالات مردم عادی آمریکا روبرو بود که نمی توانست درباره آنها صحبت کند و میزبانی که از پیگیری مکرر و آنالیز صحت ادعای رئیس جمهور در زمان واقعی ترس نداشت. چنین موقعیتی شرایط را برای ترامپ سخت تر می کرد و نمی توانست از پاسخ دادن به سوالات طفره رود، با رویکردی که از او سراغ داریم؛ دروغ گفتن و پریدن میان کلمات. چنین وضعیتی ضعف او را آشکار می سازد که نقطه ضعف اوست. این رویداد به ما یادآوری کرد که دوره ریاست جمهوری او چهار سال هرج و مرج و درگیری بوده است. همچنین موارد بسیار کمی برای یاری به مردم عادی آمریکا را در یک دوره سخت به ویژه در تاریخ شاهد بودیم. ترامپ در نظرسنجی ها به شدت عقب است و برای تحکیم اوضاع به شدت به یک عملکرد قدرتمند نیاز داشت اما به نظر می رسد او در چاه عمیق تری گیر افتاده است.

بیشتر بخوانید:

وقت ترامپ رو به اتمام است؛سال جهنمی ادامه دارد؟

سیگنال مهمی که حاکی از پیروزی بایدن است

برگ برنده جمهوریخواستار و پاشنه آشیل ترامپ

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 25 آبان 1399 بروزرسانی: 25 آبان 1399 گردآورنده: umeblog.ir شناسه مطلب: 5618

به "ترامپ انتظار این مخمصه را از دوئل نداشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترامپ انتظار این مخمصه را از دوئل نداشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید