فرهنگ خوراک کشورها دریچه ای گشوده به روی گردشگران است

به گزارش یومی بلاگ، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی با بیان این که فرهنگ خوراک کشورها دریچه ای گشوده به روی گردشگری است، گفت: امروزه گردشگری خوراک می تواند تاثیر به سزایی در توسعه پایدار مالی - اجتماعی و زیست محیطی داشته باشد.

فرهنگ خوراک کشورها دریچه ای گشوده به روی گردشگران است

علی اصغر مونسان در پیغامی به مناسبت جشنواره خوراک ملل آورده است: فرهنگ و تنوع غذایی به مثابه بخشی از میراث فرهنگی جامعه، دارای ظرفیت های متعددی برای مطرح شدن در حوزه گردشگری است. امروزه گردشگری خوراک می تواند تاثیر بسزایی در توسعه پایدار مالی - اجتماعی و زیست محیطی مقاصد گردشگری داشته باشد و به منافع مالی در عرصه های بین المللی منتج شود.

غذا می تواند بستری مناسب برای اشتغال جوامع در بخش توریسم و تداوم فرهنگ در ابعاد مختلف پدید آورد. براین اساس مقاصد گردشگری باید به اهمیت فرهنگ غذایی در زمان برنامه ریزی بلندمدت برای توسعه صنعت گردشگری بویژه توسعه پایدار و بوم گردی ها توجه نمایند. بدیهی است فرهنگ غذایی عنصری از میراث فرهنگی اقوام می باشد؛ میراثی که می تواند روابط اجتماعی، دانش بومی، ذائقه، عادت، روش های استفاده و فرآوری، خواص درمانی و ابعاد متنوع دیگری را از گذشته غذایی آن سرزمین وام گیرد و موجب تداوم هویت مردمان آن شود.

فرهنگ خوراک کشورها دریچه ای گشوده به روی گردشگر است که با تجربه و چشیدن آن به عمق فرهنگ های محلی و میراث آن منطقه به وسیله طعم و ذائقه وارد می شود؛ تفاوتی که درک و لمس آن یکی از مهم ترین انگیزه گردشگران است. خوراک ملل مظهری از فرهنگ مقصد گردشگری و نوعی از گردشگری با علایق خاص است که انگیزه اصلی آن تجربه کردن غذاها و سبک های آشپزی منحصر به فرد یک مقصد خاص می باشد. گردشگران غذا به دنبال تجارب جدید غذاهایی هستند که از آن طریق بتوانند با فرهنگ کشور میزبان آشنا شوند و سرمایه های فرهنگی خود را افزایش دهند.

مونسان در بخش دیگر پیغام آمده است: امیدواریم نخستین جشنواره بین المللی خوراک ملل در کشور کهن ایران فرصت مناسبی را در جهت ارتقا تعاملات فرهنگی بر اساس میراث غنی کشورها در زمینه گردشگری خوراک را فراهم آورد.

این جشنواره همزمان با عید قربان افتتاح خواهد شد و 6 روز در دهه ولایت کار خود را ادامه خواهد داد. برگزار نماینده جشنواره خوراک ملل موسسه فرهنگی هنری قاب سبز و حامیان معنوی این رویداد سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی ایران، کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران، موسسه فرهنگی اکو، شهرداری تهران، کمیسیون ملی یونسکو ایران، سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مجمع روسای انجمن های دوستی ایران با سایر کشورها و سازمان امور عشایری ایران هستند.

نخستین جشنواره خوراک ملل 20 تا 25 مرداد ماه امسال در برج میلاد برگزار می شود.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 23 شهریور 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: umeblog.ir شناسه مطلب: 710

به "فرهنگ خوراک کشورها دریچه ای گشوده به روی گردشگران است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرهنگ خوراک کشورها دریچه ای گشوده به روی گردشگران است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید