نراق، جریان زنده تاریخ در کوچه پس کوچه هایی کهن

به گزارش یومی بلاگ، شهر زیبا و تاریخی نراق، یکی از نواحی دوست داشتنی و بسیار دیدنی در استان مرکزی است که از سه طرف گرداگرد آن را کوه فراگرفته است. همین امر از مهم ترین دلایل برخورداری این شهر کهن از آب و هوایی مطلوب و دلچسب است که در کنار آثار تاریخی و دیدنی های طبیعی، آن را به یکی از جاذبه های گردشگری در مرکز کشور، تبدیل نموده است.

نراق، جریان زنده تاریخ در کوچه پس کوچه هایی کهن

نراق شهر نسبتاً کوچکی است که در 15 کیلومتری شرق شهر دلیجان واقع شده است. این شهر از شهرهای تاریخی استان مرکزی است و دارای پیشینه تاریخی و فرهنگی است و به لحاظ معماری و شهرسازی و برخورداری از بافت تاریخی ارزشمند از صندلی ویژه ای در کشور برخوردار است. به طوری که در کنار نوش آباد کاشان، میمند کرمان و کندوان آذربایجان در زمره 4 شهر دارای بافت تاریخی ارزشمند کشور محسوب می ­شود؛ و مورد توجه پژوهشگران معماری و شهرسازی و تاریخ و فرهنگ ایران قرار گرفته است.

به لحاظ تاریخی نراق از قدمت طولانی برخوردار است و در دوره ­های مختلف تاریخی گاهی در قلمرو حاکم اصفهان و گاهی در سیطره منطقه قم قرار داشته است. بعضی از پژوهشگران تاریخ این شهر را به پیش از اسلام نسبت می دهند؛ به طوری که معتقدند نراق پیش از تشکیل بافت دوره اسلامی از هفت دهکده در اطراف تشکیل می­ شده و مردم آن دارای دین زرتشتی بوده اند. امروزه در بخشی از این مناطق تپه­ ای باستانی و کوهی به نام کوه کافران وجود دارد و بر فراز آن بقایای قلعه­ ای تاریخی وجود داشته که در حمله افغان ها ویران شده است.

قدیمی ­ترین منبع تاریخی که از نراق سخن به میان آورده کتاب تاریخ قمِ محمد بن حسن قمی، در سده چهارم هجری، است. او می ­نویسد: قلعه ابل: این قلعه به غرب نراق است که بر کوهی که آن را ابل می گویند و فرا پیش آن رودخانه است و این قلعه نیز منیع بوده است (قمی، 1361: 71).

در کتاب بستان السیاحه در مورد نراق نوشته شده است: ذکر نراق بر وزن عراق، قریه ای قصبه مانند و محلی است خاطر پسند از توابع کاشان، آبش کم و باغاتش فراوان، آن قریه در دامن کوه اتفاق و سه طرفش فی الجمله گرفته و سمت مغربش به غایت گشاده است. قریت هزار خانه در اوست و چند مزرعه در اوست، مردمش شیعی مذهب (شیروانی، 1363: 573).

در باب اساس نامگذاری نراق نقل قول های مختلفی وجود دارد. از نظر مورخان، نراق از دو بخش نر و عراق تشکیل شده است. نر یا نره به معنای برآمدگی و بلندی زمین است و چون در منطقه عراق عجم تاریخی در بلندی واقع شده بوده است آن را نرعراق نامیده اند که بعداًَ به نراق تبدیل شده است.

اساس و شالوده نراق امروزی در دوره صفویه و قاجاریه بنا شده است. بافت تاریخی ارزشمند نراق مجموعه ای از خانه های مسکونی، بازار، کاروانسراها، آب انبارها، مساجد، تکایا و سایر بناهای عام المنفعه است. بازار نراق دارای 22 حجره در راسته بازار، چهارسوق، کاوانسرای شمس السلطنه، کاوانسرای حاج مهدی و ... است و در جهت شرقی غربی ایجاد شده است.

خانه های مسکونی نراق عمدتاً از سبک معماری درونگرای ایرانی تبعیت نموده و با استفاده از مصالح بوم آورد محیط آرام و دلنشینی برای ساکنان فراهم نموده است، به طوری که به واقع و در معنای واقعی کلمه سکونت و آرامش در این خانه­ ها محسوس و ملموس است. سردر ورودی، هشتی و فضای ارتباطی، میانسرا، ایوان، اتاق­ های سه دری و پنج دری با درب­ های ارسی، مطبخ، پادیاو و سی پک، بادگیر و برج عناصر اصلی معماری خانه ­های مسکونی نراق را تشکیل می دهد.

خانه­ های فاضلین نراق (ملا احمد و ملا مهدی نراقی)، فروغی، احمدی­ ها، اردهالی ­ها، یوسفی، فروغی، امینیان و غیره از خانه های زیبا و ارزشمند شهر نراق محسوب می­ شوند.

مساجد تاریخی همچون مسجد جامع، مسجد محله پایین از مساجد مهم شهر نراق است و بقاع تاریخی شاه سلیمان، امامزاده یحیی و... از بناهای آرامگاهی مهم این شهر است. سابقه و دیرینه بعضی از آنها سده های هفتم و هشتن هجری است و در دوره ­های صفوی و قاجاریه توسعه یافته­ اند.

دو کاروانسرای شمس السلطنه و حاج مهدی در کنار مجموعه بازار، نقش عمده ­ای در تجارت شهر نراق ایفا می نموده اند. مشاغل سنتی نراق شامل کارگاه­ های عصاری، آهنگری، گیوه دوزی و... است. در نراق و اراضی اطراف آن 15 آسیاب آبی از جمله آسیاب برج، آسیاب لاسان، آسیاب مزرعه و ... وجود داشته است که بیانگر اهمیت و مالی و کشاورزی شهر نراق در گذشته است.

جوزقند نوعی شیرینی محلی و سوغات مخصوص شهر نراق است. هلو، خاک قند، مغز گردو آسیاب شده، دارچین و هل مواد اولیه جوزقند را تشکیل می دهند. ابتدا پوست هلوها را می گیرند و سه روز در هوای باز قرار می دهند تا هلوها نیمه خشک شوند و سپس با جدا کردن هسته آن مخلوطی از مواد پیش گفته را در آن می­ریزند.

بعد از آماده شدن، جوزقندها را با یک رشته نخ به شکل دانه های تسبیح به هم متصل می نمایند و آن را در محلی خشک و خنک برای مصرف آجیل شب عید و ایام زمستان نگهداری می نمایند. نحوه تهیه جوزقند در فهرست میراث ملی ناملموس کشور به ثبت رسیده است.

امروزه که بافت تاریخی شهر نراق در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده است و ضوابط معماری و شهرسازی در این شهر در دست تدوین قرار گرفته است. همکاری­ های بین بخشی به ویژه مدیریت شهری می ­تواند نراق را به یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری کشور تبدیل کند که لازمه آن حفظ و احیای این میراث ارزشمند به ویژه به وسیله برنامه­ ریزی لازم برای جذب سرمایه گذار بخش خصوصی خواهد بود.

منبع: گردشبان
انتشار: 2 اسفند 1399 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: umeblog.ir شناسه مطلب: 6512

به "نراق، جریان زنده تاریخ در کوچه پس کوچه هایی کهن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نراق، جریان زنده تاریخ در کوچه پس کوچه هایی کهن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید