قیمت خودرو این هفته اعلام می شود

به گزارش یومی بلاگ، ستاد تنظیم بازار طی هفته جاری قیمت محصولات تولیدی خودروسازان را اعلام خواهد کرد. یک منبع آگاه تایید کرد که به احتمال زیاد طی امروز و فردا ستاد تنظیم بازار تکلیف نهایی قیمت ها را معین و به خودروسازان ابلاغ خواهد کرد.

قیمت خودرو این هفته اعلام می شود

آنچه تعیین است سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان قیمت محصولات تولیدی را به کمیته خودرو ارسال کرده و این کمیته نیز در جلسه شنبه گذشته، پیشنهادهای سازمان حمایت را بررسی و با اعمال نظر روی آن، گزارش نهایی را به ستاد تنظیم بازار ارسال کرده است.

بر این اساس برخی منابع آگاه روز گذشته تایید کردند که ستاد نیز ظرف امروز و فردا به اعلام نهایی قیمت ها خواهد پرداخت. به این ترتیب سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان همچون رویه دو سال گذشته همچنان قیمت گذار اصلی خودرو محسوب می شود، این در شرایطی است که سال جاری شورای رقابت نیز به جمع پیشنهاد دهندگان قیمت خودرو پیوست.

سازمان حمایت بعد از خروج شورای رقابت از قیمت گذاری خودرو به عنوان مرجع در این زمینه معرفی شد و طی این سال ها نیز به قیمت گذاری دولتی خودرو پرداخته است. آنچه تعیین است این سازمان در سال جدید درصدی به قیمت خودرو افزوده است حال آنکه درصد افزوده شده، ظاهرا چندان باب میل خودروسازان نبوده است.

در این زمینه زنجیره خودروسازی کشور امیدوار بود در سال جدید که به نام سال جهش تولید معرفی شده، سیاست گذار خودرویی نیم نگاهی به قیمت گذاری در حاشیه بازار داشته باشد تا زیان تولید محصولات تا حدودی متوقف شود.

با این حال اما دولتمردان چندان رضایتی به آزاد سازی قیمت ها نشان ندادند و تنها درصدی به قیمت محصولات تولیدی افزودند. خودروسازان معتقدند که با توجه به افزایش هزینه نهاده های تولید و در کنار آن شرایط نامناسب کسب و کار در سال جدید افزایش قیمت خودرو می تواند شرکت های تولیدی را از حمایت های مادی دولت تا حدودی بی نیاز کند.

آنچه تعیین است کمبود نقدینگی در شرکت های خودروساز به دلیل قیمت گذاری دستوری یکی از موانع رشد تولید محسوب می شود حال آنکه دولت با تخصیص تسهیلات و اعتبارات تعیین نیاز خودروسازان را به نقدینگی تا حدودی رفع و رجوع کرده است.

حال به نظر می رسد خودروسازان سال سختی پیش رو دارند، چراکه با افزایش قیمت مواد اولیه و هزینه های تولید از یک سو باید جوابگوی قطعه سازان باشند و از سوی دیگر تولید را به سطح انتظارات وزارت صنعت، معدن و تجارت برسانند. مسوولان صنعتی کشور چندی پیش اعلام کردند که تولید خودرو در سال جاری به یک میلیون و 200 هزار دستگاه خواهد رسید، این در شرایطی است که باید دید چه برنامه ریزی در راستای تحقق این میزان تولید شده است.

آنچه تعیین است خودروسازان با توجه به قیمت گذاری دستوری قادر به افزایش تولید نخواهند بود مگر اینکه دولت باز هم با تخصیص اعتبار و تسهیلات نیاز موقتی آنها به نقدینگی را رفع و رجوع کند. حال باید دید که ستاد تنظیم بازار با توجه به افزایش قیمت ها در بازار و همچنین نیاز خودروسازان به نقدینگی برای افزایش تولید، چه درصدی به قیمت خودروها افزوده است؟ آیا این ستاد باز هم تمایل به پایین نگه داشتن قیمت خودرو در کارخانه دارد یا با تمهیداتی در پی کاهش فاصله قیمتی میان کارخانه و بازار است تا بلکه دلالی از بازار خودرو رخت برکشد.

منبع: دنیای اقتصاد

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 6 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: umeblog.ir شناسه مطلب: 4031

به "قیمت خودرو این هفته اعلام می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت خودرو این هفته اعلام می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید