نقاط ضعف و قوت سامانه معاملاتی بورس به محک آزمایش گذاشته می گردد

به گزارش یومی بلاگ، مدیرعامل شرکت اطلاع رسانی بورس با اشاره به لزوم فرهنگ سازی در بازار سرمایه گفت: مسئولان بازار سرمایه با راه اندازی مسابقه الگوریتمی کوشش نموده اند تا با جلب توجه به این شیوه پیشرو در بازارهای سرمایه دنیا، نقاط ضعف و قوت سامانه های معاملاتی را نیز ارزیابی نمایند.

نقاط ضعف و قوت سامانه معاملاتی بورس به محک آزمایش گذاشته می گردد

یاسر فلاح در گفت وگو با خبرنگاران، درباره مسابقه معاملات الگوریتمی که برای نخستین بار در ایران اجرا می گردد، اظهار کرد: این مسابقات در حالی در ایران برگزار می گردد که اولین تجربه در غرب آسیا به حساب می آید. معاملات الگوریتمی این روزها مراحل پیش مسابقه خود را طی می نماید. با توجه به اینکه این مسابقه اولین دوره خود را می گذارند و دارای اجزای متعدد فنی است، بنا به درخواست تیم های شرکت نماینده دو هفته اول این مسابقات به تست نرم افزاری اختصاص یافته است و دوره مسابقه اصلی نیز دو هفته افزایش یافته است. این مسابقات در سه بخش اوراق بهادار با درآمد ثابت، خرید و فروش سهام و حل مسأله برگزار می گردد که دو مسابقه اول به صورت پیوسته است و مسابقه حل مسأله تنها در هر هفته یک بار توسط برگزارنمایندگان مسابقه طراحی می گردد. در این مقطع، هر تیم دارای اعتبار یک میلیون تومانی برای هر یک از مسابقات اوراق بهادار با درآمد ثابت و خرید و فروش سهام است و در صورت احتیاج به تخصیص مبلغ برای مسابقه حل مساله این کار انجام خواهد شد. از آنجا که شرکت در همه محورها اجباری نیست، شرکت نمایندگان می توانند در یکی از مسابقات حضور داشته باشند.

وی اضافه کرد: در اولین روز دوره پیش مسابقه، جلسه ای به شکل حضوری و ارتباط تصویری با شرکت نمایندگان این مسابقه برگزار گردید تا ضمن آشنایی بیشتر با مسائل فنی، پاسخ سؤالات خود را از کارشناسان فنی مسابقات جویا شوند. همچنین شبکه ای تعاملی برای ارتباط با شرکت نمایندگان شکل گرفته که می توانند سؤالات یا مسائل احتمالی را از این طریق طرح نموده و پاسخ خود را در زمان کوتاهی دریافت نمایند.

عضو شورای سیاست گذاری نخستین معاملات الگوریتمی در بازار سرمایه ایران اظهار کرد: خوشبختانه به رغم تعدد مراکز ارائه دهنده خدمات به این مسابقه، هماهنگی خوبی بین آنها ایجاد شده و امکان انتخاب های متعدد و آزادانه ای نیز برای مسابقه دهندگان مهیا شده است؛ به نحوی که این افراد می توانند الگوریتم خود را به صورت مستقیم یا به وسیله دو جعبه ابزار با قابلیت های مختلف بر روی سرورهای مسابقه قرار دهند. بدین ترتیب، زبان نگارش الگوریتم مانعی برای شرکت در مسابقات نیست.

فلاح ادامه داد: در ادامه و پس از خاتمه دوره پیش مسابقه، مسابقه معاملات الگوریتمی از روز شنبه 29 دی ماه وارد مرحله اصلی می گردد که در اولین روز آن مبلغ 30 میلیون تومان به ازای هر مسابقه به تیم های شرکت نماینده پرداخت می گردد و در خاتمه مسابقات دارنده بالاترین بازدهی ها به عنوان برنده انتخاب خواهند شد. در حال حاضر، اولین سوال حل مسئله در اختیار تیمها قرار گرفته است. در این بخش امتیاز مربوط به چالش ها به گونه ای در نظر گرفته شده که امکان جبران امتیازات از دست رفته از چالش های اولیه در چالش های خاتمهی به خاطر ضریب امتیازی بیشتر وجود خواهد داشت. چالش اول در مجموع برای هر تیم حداکثر 100 امتیاز و حداقل 5 امتیاز خواهد داشت که این امتیازات در ادامه افزایش خواهد داشت و نهایتا در خاتمه 4 چالش هر تیم حداکثر 1000 امتیاز و حداقل 50 امتیاز خواهد داشت. نحوه محاسبه امتیازات هر چالش به صورت نسبی است؛ بدین ترتیب که جواب های ارسالی بر اساس دقت برآورد رتبه بندی می گردد و در چارچوب حداقل و حداکثر امتیاز به صورت یکنواخت امتیازبندی می گردد. بنابراین امتیاز هر تیم در هر چالش و هر سهم، بستگی به میزان دقت تخمین در بین سایر تیم های حاضر در رقابت دارد.

وی تاکید نمود: در چالش اول 22 شرکت در صنایع مختلف که در گروه خود دارنده بیشترین ارزش معاملات طی سه ماه گذشته بوده اند، انتخاب شده اند و الگوریتم ها باید بتوانند تا ساعت 9:30 چهارشنبه هفته بعد، حجم معاملات آن روز این شرکت ها را پیش بینی نمایند. پاسخ های تیم ها همان روز آنالیز و نتیجه طی هفته بعد اطلاع رسانی می گردد.

عضو شورای سیاست گذاری نخستین معاملات الگوریتمی در بازار سرمایه ایران درباره اهداف برگزاری این مسابقات گفت: مسابقه معاملات الگوریتمی بازار سرمایه با هدف کوشش در جهت رسیدن به استانداردهای دنیای، مشارکت بیشتر نخبگان حوزه های فناوری اطلاعات و مالی در بازار سرمایه، گسترش و بسط مفاهیم نوین بازار سرمایه به جامعه، معرفی فرصتهای شغلی فعالان حوزه معاملات الگوریتمی در سطح کشور، معرفی قابلیتهای نرم افزاری و ابزارهای معاملاتی نوین به افراد جامعه وارتقای دانش حرفه ای فعالان بازار سرمایه در حال برگزاری است. مرحله پیش مسابقه از روز شنبه 15 دی ماه تا چهارشنبه 26 دی ماه خواهد بود و مسابقه اصلی از روز شنبه 29 دی ماه آغاز و چهارشنبه اول اسفند به خاتمه خواهد رسید. سازمان بورس و اوراق بهادار به عنوان متولی بازار سرمایه عهده دار مدیریت راهبردی این رویداد است و شرکت های متعددی در بازار سرمایه جهت تامین احتیاجهای لازم شرکت نمایندگان در مسابقات باهمدیگر همکاری می نمایند.

فلاح همچنین اظهار کرد: این مسابقات برای نهاد ناظر بازار سرمایه نیز محکی برای سنجش فضای معاملات الگوریتمی است؛ معاملاتی که مجوز کلی آن بیش از یک سال پیش توسط سازمان بورس صادر شده اما به دلیل معین نشدن رویه خاصی برای جداکردن معاملات متعارف و الگوریتمی آمار معینی از میزان آنها وجود ندارد. حال مسؤولان بازار سرمایه با راه اندازی این مسابقه کوشش نموده اند تا ضمن جلب توجه به این شیوه پیشرو در بازارهای سرمایه دنیا، نقاط ضعف و قوت سامانه های خود را نیز ارزیابی نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 خرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: umeblog.ir شناسه مطلب: 129

به "نقاط ضعف و قوت سامانه معاملاتی بورس به محک آزمایش گذاشته می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقاط ضعف و قوت سامانه معاملاتی بورس به محک آزمایش گذاشته می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید