پیشنهاد تنفس یک ساله برای تسهیلات حوزه گردشگری و صنایع دستی

به گزارش یومی بلاگ، معاون سرمایه گذاری و امور مجلس وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: هرچند دولت چند بسته حمایتی شامل تعویق سه ماهه پرداخت اقساط تسهیلات، مالیات، بیمه تأمین اجتماعی کارفرمایان و حامل های انرژی برای صنایع دستی و تأسیسات گردشگری اختصاص داد و کارکرد خوبی نیز داشت اما در نامه ای که به دکتر اسحاق جهانگیری نوشتیم، تقاضا کردیم تا در خصوص استمهال وام های دریافتی در حوزه گردشگری و صنایع دستی یک تنفس یک ساله اعلام کند.

پیشنهاد تنفس یک ساله برای تسهیلات حوزه گردشگری و صنایع دستی

به گزارش خبرنگار خبرنگاران، جلسه کارگروه روستایی و عشایری ستاد مدیریت کرونا به ریاست محمد امید معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری صبح امروز 25 فروردین 99 در سالن فجر وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برگزار گشت.

امید در این جلسه گفت: جلسه امروز پیرو جلسه هفته گذشته که با حضور معاون اول رئیس جمهوری درباره تبعات مالی ویروس کرونا بر روی کسب وکارهای مختلف بحث و مصاحبه شد، با حضور 13 دستگاه مختلف مرتبط با روستاها برگزار گشت.

او افزود: با توجه به شرایط کنونی روستاها و وضع عشایر کشور باید تبعات اجتماعی و مالی شیوع ویروس کرونا بررسی و در این زمینه تصمیم گیری و درباره ابعاد مالی برنامه ریزی شود، به این منظور جلسه کارگروه روستایی و عشایری ستاد مدیریت کرونا برگزار گشت تا دستگاه های مختلف گزارش هایی درباره اقداماتی که در زمان شیوع ویروس کرونا انجام دادند، ارائه کنند و پیشنهادهای خود را برای جبران خسارت کسب وکارها در روستاها ارائه دهند.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری شرح داد: پیشنهادهای سازنده و خوبی توسط معاون سرمایه گذاری و امور مجلس وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مطرح شد و در دستور کار دولت و ستاد مرکزی مدیریت کرونا قرارگرفته است ما هم این پیشنهادها را پیگیری می کنیم.

تحریک تقاضا برای سفر ایجاد شود

ساسان تاجگردون معاون سرمایه گذاری و امور مجلس وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز در ادامه اظهار کرد: بخش اقتصاد و معیشت نکته بسیار مهمی است، بدون شک مدیریت ارشد و ملی باید به این موضوع توجه کنند و منطبق بر نیازها تصمیم گیری کنند.

او افزود: همان طور که می دانید بخش عمده ای از حوزه های روستایی و عشایری در حوزه وزارتخانه قرار گرفته است و افراد متفاوتی در بخش مالی آن فعال هستند، به دلیل شرایط خاصی که عموماً به دلیل فاصله گذاری اجتماعی اتفاق افتاده موجب شده تا به تبع آن زنجیره تولید در این بخش به ویژه تولیدات صنایع دستی آسیب ببیند و فروش بازار هم در این شرایط با بحران روبرو شود، درنتیجه شاهد کاهش تقاضای مصرف بودیم که در جامعه برای تمام صنوف مالی اتفاق افتاده است.

تاجگردون شرح داد: سه سال پیش دولت با رویکردی که درزمینهٔ حمایت از بخش های اشتغال روستایی و عشایر داشت توانست با کارکرد مناسب خود بخش عمده ای از جمعیت این جامعه اثرگذار مالی را خوب مدیریت کند. تسهیلاتی با نرخ بهره کم به متقاضیان اختصاص داد حالا که به شرایط تولید رسیده است با شیوع ویروس کرونا بخشی از تولیدات آن ها قابل فروش نیست و بیشتر دچار بحران مالی شدند.

او اظهار کرد: تقاضای این وزارتخانه را در خصوص ایجاد تنفس یک ساله برای استمهال وام گیرندگان در بخش های مختلف چه در حوزه اشتغال روستایی و چه در سایر بخش ها به شکل مکتوب ارائه کردم. همچنین تقاضای بلاعوض کردیم.

معاون سرمایه گذاری و امور مجلس وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی افزود: سهم درآمد خانوار روستایی یک دوم درآمد شهری بوده و به تبع آن متأسفانه سهم نرخ تورم نیز بالاتر از نرخ تورم شهری است، این موضوع بدین معناست که اقتصاد و معیشت در روستا به دلایل متعدد دچار بحران بوده و با شیوع کرونا نیز این مسائل مضاعف شده است.

تاجگردون شرح داد: دولت توجه ویژه ای برای استمهال وام ها کردند و 750 هزار میلیارد ریال یا تومان؟ برای خسارت کسب وکارهایی که از شیوع ویروس کرونا آسیب دیدند، اختصاص داد خوشبختانه رویکرد مناسبی است برای اشتغالی که سه ماهه به خواب رفته است. اما باید تسهیلات به گونه ای اختصاص پیدا کند تا حداقل خسارت های فعالان مالی تأمین و جبران شود. تبصره 18 نیز راستا خود را طی می کند.

او افزود: ما منتظر هستیم تا سهمی را که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار است در سران سه قوه در قالب کسب وکارها پرخطر و کم خطر برای صنوف مختلف ازجمله صنایع دستی و گردشگری طبقه بندی می کند، به چه میزان است. به طور یقین سیستم کارا برای این بحث احیا می شود اما قطعاً مردم با همبستگی که دارند از این بحران عبور می کنند البته ما باید شرایط لازم را برای عبور از کرونا آماده و از همین حالا مدیریت کنیم اما مهم ترین موضوع تحریک تقاضاست.

معاون سرمایه گذاری و امور مجلس وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درباره تحریک تقاضا گفت: از مدیران ارشد تقاضا دارم تا این موضوع را در تصمیم گیری های ملی لحاظ کنند، بدون شک معیشت بسکمک از فعالان مالی ما براثر رفت وآمد مردم در بخش های مختلف جغرافیایی تأمین می شود و زنجیره تولید نیاز به حمایت همه جانبه دارد. دولت در یک فرصت مناسب باید ادارات را تعطیل کند تا برای تمامی اقشار مختلف امکان سفر فراهم شود. همچنین وام های ارزان قیمت در قالب سفر کارت اختصاص دهد.

او افزود: حتماً جامعه روستایی و عشایر مابعد از کرونا، فضا را مدیریت می کنند و بوم گردی های نیز فعال و سهم بسکمک در حوزه اشتغال روستا و عشایر خواهند داشت.

در حوزه صنایع دستی برای تحریک تقاضا، فروش اعتباری محصول راه اندازی کنیم

اصغر نورالله زاده مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید در ادامه نیز گفت: طی سال های 97 و 98 در حوزه گردشگری، بوم گردی و صنایع دستی 3000 میلیارد ریال تسهیلات به مناطق روستایی پرداخت کردیم درمجموع 30 هزار میلیارد ریال در حوزه روستایی به آن ها اختصاص داده شد.

او افزود: این سه ماهی که استمهال پرداخت اقساط تعویق افتاد باوجوداینکه بسکمک از رسته ها مشمول این طرح نبودند، تصمیم گرفتیم شامل تمام اقساط شود. به این منظور 4500 میلیارد ریال موجودی ماتحت تأثیر این تعویق قرار گرفت.

نورالله زاده شرح داد: برای تحریک تقاضا دو کار می توان انجام داد. به هرحال تصمیماتی که دولت در رابطه با ارائه تسهیلات با نرخ 12 درصد گرفته تا از بخش تولید حمایت کند، انگیزه زیادی ایجاد نخواهد کرد به این منظور پیشنهاد می کنم از محل قانون اشتغال پایدار روستایی برای این کسب وکارها فکری شود و اگر نیاز به آیین نامه دارد، تدوین شود.

او افزود: برای تحریک تقاضا باید فروش اعتباری محصولات را به ویژه در حوزه صنایع دستی راه اندازی کنیم.

مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید اظهار کرد: برای تحریک تقاضا باید فروش اعتباری محصولات را به ویژه در حوزه صنایع دستی راه اندازی کنیم تا اگر تولیدکنندگان محصولاتی دارند که درگذشته تولیدشده و امکان فروش آن در حال حاضر نیست، فروش اعتباری درست کنیم و مسئولیت وصول آن نیز با ما باشد و مابعد آن را از خریدار را دریافت می کنیم. حتی بعضی ها آمادگی دارند محصولات خود را به شکل اقساطی بفروشند اما نمی دانند از چه راهی باید این کار را انجام دهند.

او افزود: یکی دیگر از راه های تحریک تقاضا ایجاد یک خط اعتباری از محل قانون اشتغال پایدار روستایی است تا بتوانیم یک درصدی از آن را برای خرید محصولات روستاییان اختصاص دهیم. متقاضیان از واحدهای تولیدی روستایی محصول موردنظر خود را می خرند و ما یک خط اعتباری برای پرداخت آن ها اختصاص می دهیم تا تحریک تقاضا ایجاد کنیم.

اختصاص 6220میلیارد ریال تسهیلات برای جبران خسارت در حوزه صنایع دستی

فرهاد غلامعلی فلاح سرپرست دفتر آموزش و حمایت از تولید صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درباره اقدامات اجرا شده در معاونت صنایع دستی برای جلوگیر از شیوع ویروس کرونا گفت: تمام کارگاه های صنایع دستی را ضدعفونی کردیم و اقلام بهداشتی موردنیاز آن ها را در حد توان خود میان آن ها توزیع کردیم و پروتکل های بهداشتی نیز برای آن ها ارسال شد. همچنین بازارچه های صنایع دستی که احتمال خطر بیشتری داشتند تعطیل و میزان خسارت روستایی و شهری را بررسی کردیم.

او افزود: خوشبختانه با پیگیری های وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و معاون سرمایه گذاری و امور مجلس 6220میلیارد ریال تسهیلات برای جبران خسارت در بخش صنایع دستی اختصاص داده شد که به امید خدا در روزهای آینده عملیاتی می شود با استانداری های مختلف برای اعلام خسارت هایشان مکاتبه کردیم.

فلاح شرح داد: تعدادی از کارگاه های تولید صنایع دستی روستایی خط تولید خودشان را به تولید ماسک اختصاص دادند و برای حمایت از آن ها کمپین عیدانه مجازی صنایع دستی را به شکل آنلاین راه اندازی کردیم تا هنرمندان شهری و روستایی بتوانند محصولات خود را در این کمپین بفروشند البته بازخوردهای خوبی نیز داشت.

9 میلیارد ریال کمک بلاعوض برای کارگاه های صنایع دستی که آسیب های زیادی دیدند

سرپرست دفتر آموزش و حمایت از تولید صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار کرد: در یک اقدام فوری برای کارگاه های صنایع دستی روستایی که با مشکل زیادی روبرو بودند با حمایت دکتر مونسان توانستیم از نیمه دوم اسفند سال 98 تا 24 فروردین 99 حدود 9 میلیارد ریال کمک بلاعوض کردیم.

او افزود: کارگاه های صنایع دستی روستایی با توجه به وسع مالی خود نیاز به حمایت ویژه دارند و تقاضا داریم ما را در کمک رسانی به این کارگاه ها کمک کنید.

به بوم گردی ها توجه ویژه ای شود

لیلا اژدری مدیرکل دفتر همکاری و توافق های گردشگری در ادامه شرح داد: بوم گردی ها در صنعت گردشگری جزء مشاغل نوپا هستند. نخستین مجوزها برای راه اندازی اقامتگاه های بوم گردی در سال 93 صادر شد، این واحدها مکمل مشاغل اصلی روستایی هستند و نیاز به حمایت ویژه دارند تا به اقتصاد و رونق روستا کمک کنند.

او افزود: حدود 2263 واحد بوم گردی در سراسر کشور داریم که استان اصفهان با 453 واحد در این مورد پیشتاز است و استان های کرمان و آذربایجان شرقی در رتبه های دوم و سوم قرار گرفته است.

اژدری شرح داد: با توجه به اینکه گردشگری بر پایه حرکت قرار گرفته است و خدمات در محل ارائه می شود. با افقی که سازمان بهداشت جهانی ارائه می دهد و با پیش بینی های سازمان جهانی گردشگری و بررسی هایی که خودمان انجام دادیم در خوش بینانه ترین حالت شیوع ویروس کرونا تا خرداد کاهش پیدا می کند درنهایت با این شرایط، واحدهای گردشگری بتوانند برای نوروز سال آینده برنامه ریزی کنند به این منظور نیاز است به آن ها کمک کنیم.

منبع: میراث آریا
انتشار: 16 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: umeblog.ir شناسه مطلب: 3795

به "پیشنهاد تنفس یک ساله برای تسهیلات حوزه گردشگری و صنایع دستی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشنهاد تنفس یک ساله برای تسهیلات حوزه گردشگری و صنایع دستی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید