ابراز رضایت روحانی از اظهارنظر اعضای کابینه درباره مسائل مختلف کشور، یک نخبه می تواند موجب پیروزی در یک عملیات گردد

به گزارش یومی بلاگ، خبرنگاران: رئیس جمهوری نقش اولیاء دانش آموزان و محیط خانواده را در رشد و شکوفایی استعدادها و نخبگی دانش آموزان حائز اهمیت دانست و گفت: رقابت سالم، عادلانه و برمبنای مبانی درست در همه زمینه ها موجب تحرک و پیشرفت خواهد بود.

ابراز رضایت روحانی از اظهارنظر اعضای کابینه درباره مسائل مختلف کشور، یک نخبه می تواند موجب پیروزی در یک عملیات گردد

به گزارش یومی بلاگ به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری،حسن روحانی روز یکشنبه در مراسم تجلیل از دانش آموزان مدال آور المپیادهای علمی دنیای سال 2019 میلادی با اشاره به ضرورت تلاش برای استفاده هر چه بهتر از فرصت های زندگی، گفت: بخشی از نخبگی مربوط به هوش و حافظه ذهنی افراد بوده، اما بخش عمده ای که این نخبگی را ماندگار و درخشان می نماید، به تلاش و تلاش فردی وابسته است.

وی بیان داشت: با توجه به معیارهای دینی و اسلامی حتی قبل از تولد نیز حالات روحی و روانی و شرایط زندگی اولیاء در چگونگی رشد و شکوفایی استعداد فرزندان تأثیرگذار و مهم است.

رئیس جمهوری با بیان اینکه معتقدم کشف استعدادهای درخشان باید در دوران پیش از مدرسه یعنی از پیش دبستانی و یا حتی دوره هایی قبل از آن شروع گردد، اعلام نمود: شکوفایی استعداد در انسان ها، همیشه یکسان نیست و باید فرایندمحور دیده و مدیریت گردد، یعنی ممکن است فردی استعدادش در دوران دبستان شکوفا بوده و در دوره های بعد مانند دبیرستان دچار افت گردد؛ از این رو باید در راستای حفظ و ماندگاری استعدادها در نخبگان برنامه ریزی و تلاش داشته باشیم.

روحانی، چگونگی محیط زندگی و تحصیل را در رشد استعدادها و تداوم شکوفایی آنها تأثیرگذار دانست و مطرح نمود: باید از نخبگان و استعدادهای درخشان کشور تا سرانجام دوره تحصیل شان مراقبت کنیم تا خدای نانموده غبار ناامیدی بر درخشان بودن آنها نیفتد.

جذب نخبگان هزینه اداره کشور را کاهش می دهد

وی با بیان اینکه اساس این رقابت ها در علم و دانش بوده و از این رو تقدیر از فزونی ها مهم است، اظهارداشت: رقابت سالم، عادلانه و برمبنای مبانی درست در همه زمینه ها موجب تحرک و پیشرفت خواهد بود.

رئیس جمهوری با اشاره به اینکه باید در مشاغل گوناگون و حساس کشور به دنبال جذب افراد نخبه باشیم، گفت: اگر نخبگان را در زمینه های گوناگون جذب کنیم، هزینه های اداره کشور پایین آمده و شرایط بهتری در راستای توسعه و پیشرفت ایجاد خواهد شد که امروز خوشبختانه در سیستم جذب از سوی سازمان اداری و استخدامی کشور نسبت به جذب نخبگان اقدامات خوبی اجرا شده است.

روحانی با بیان اینکه استعداد و هوش ذاتی انسان ها در زمینه های مختلف می تواند حرکت رو به توسعه و پیشرفت کشور را تسریع کند، اضافه نمود: امروز در دولت شاهد نظرات گوناگون از سوی بعضی وزرا در حوزه های مختلف هستیم که نشان از آگاهی و جامعیت آنها نسبت به مسایل در بخش های گوناگون است.

وی ادامه داد: در دوران دفاع مقدس نیز فرماندهان نخبه ای بودند که علیرغم آنکه در مسایل جنگی تحصیل ننموده بودند، اما عملیات ها را به طور خارق العاده برنامه ریزی می کردند و نشان دادند که یک نخبه می تواند موجب پیروزی در یک عملیات گردد.

رئیس جمهوری با تأکید بر اینکه تلاش دولت بهره گیری درست و مناسب از نخبگان در بخش های مختلف است، اضافه نمود: یکی از اقدامات دولت در این راستا حمایت از شرکت های دانش بنیان بوده که زمینه بسیار مناسبی برای آینده نخبگان بوجود خواهد آورد.

روحانی با اشاره به اینکه امروز کشور در همه بخش ها و رشته ها احتیاج به نخبگان و پرورش استعدادها دارد، توضیح داد: اگر فردی در علوم انسانی دارای استعداد بوده و حقوقدان لایق و وکیلی مجرب گردد می تواند در یک دادگاه بین المللی به نفع کشور اقدام کند. همچنین یک هنرمند با استعداد هم می تواند با هنر خود افکار گوناگون را جذب و پرورش دهد؛ مهم این است که چگونه و در چه مسیری از استعدادها استفاده کنیم.

رئیس جمهوری با اشاره به اینکه نسبت به استفاده از نخبگان در وزارتخانه ها و دستگاه های دولتی تأکید داریم، گفت: از نخبگان باید در حوزه مشاوره در وزارتخانه ها و دستگاه های دولتی استفاده گردد و طی زمان این افراد می توانند حتی بالاترین مقام اجرایی را به دست آورند.

روحانی با اشاره به ضرورت آموزش مهارت به دانش آموزان، گفت: امروز مهارت ها، علوم، دانش و فناوری ها به طور مداوم در حال تغییر است و به روز بودن در این عرصه بسیار حائز اهمیت بوده و باید دروس مربوطه در دبیرستان و دانشگاه بر این اساس به روز گردد.

رئیس جمهوری با بیان اینکه علم، دانش و فناوری، تنها محدود به یک دوره نیست، اضافه نمود: درس خواندن و مهارت آموزی باید با آخرین تحولات دنیای دنبال گردد.

روحانی با توصیه به مدال آوران المپیادهای دنیای بر تلاش در زمینه ادامه مسیری که در پیش گرفته اند خطاب به آنها گفت: همه دستگاه های دولت وظیفه دارند حامی و پشتیبان شما بوده و محیط رشد و شکوفایی را برای شما فراهم نمایند.

رئیس جمهوری خاطر نشان کرد: امروز در اقتصاد و فرهنگ دانش بنیان شاهد تحولات بسیار خوبی هستیم و دانش آموزان با استعداد و قهرمانان المپیادهای علمی می توانند آینده سازان خوبی برای کشور باشند

پیش از سخنان رئیس جمهوری، محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش گزارشی از چگونگی حضور دانش آموزان با استعداد و نخبگان کشور در المپیادهای علمی و بین المللی و برنامه های این وزارتخانه برای حمایت و پشتیبانی از آنان ارایه کرد.

مدال آوران المپیادهای علمی سفیران فرهنگی و علمی کشور هستند

حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه مدال آوران المپیادهای علمی سفیران فرهنگی و علمی کشور هستند، گفت: این قهرمانان شاخص معتبر و نماد برجسته ای از این هستند که کشور ما ظرفیت های علمی بسیار خوبی را دارا است.

وزیر آموزش و پرورش تأکید کرد: هر چه بتوانیم شناخت دقیق تر و کامل تری از استعدادهای درخشان و نخبگان داشته و آنها را خوب کشف نموده و در راستای تداوم شان تلاش کنیم، دستیابی به اهداف توسعه علمی در کشور میسرتر خواهد بود.

حاجی میرزایی گفت: نخبگان و مدال آوران المپیادهای علمی، قهرمانانی هستند که به تقویت هویت و افتخار ملی یاری شایانی می نمایند و این در حالی است که امروز جامعه برای افزایش امید و اعتماد اجتماعی احتیاج به تقویت سربلندی در دنیا دارد و هر چه رکوردهای در رقابت های دنیای ارتقاء یابد این احتیاج بهتر برآورده خواهد شد.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه سیاست این وزارتخانه توسعه میدان کشف استعدادها و تلاش بیشتر در راستای تقویت آنان است، اضافه نمود: از سال 93 طرحی به عنوان طرح شهاب در آموزش و پرورش شروع شده که هدف آن شناسایی استعدادهای برتر از پایه ابتدایی است.

حاجی میرزایی ادامه داد: بر این اساس در سال تحصیلی 98-97 این طرح در 88 هزار مدرسه و در پایه های چهارم و نهم توسعه و 3 میلیون و 800 هزار دانش آموز را در برگرفت و تلاش ما توسعه این طرح در مناطق روستایی و محروم کشور برای شناسایی استعدادهای درخشان در این مناطق است.

وزیر آموزش و پرورش گفت: معتقدیم مدرسه ای که در آن کشف و استعدادهای فطری اجرا شده و پاسخگویی به این استعدادها در آن انجام گردد، مدرسه تراز 1404 است.

همچنین یکی از مدال آوران به نمایندگی از سایرین به بیان دیدگاه ها و نقطه نظرات خود در زمینه لزوم حمایت از نخبگان و فراهم کردن زمینه ها و ملزومات لازم برای آنان در راستای خدمت به توسعه و پیشرفت کشور پرداخت.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 20 آبان 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: umeblog.ir شناسه مطلب: 1241

به "ابراز رضایت روحانی از اظهارنظر اعضای کابینه درباره مسائل مختلف کشور، یک نخبه می تواند موجب پیروزی در یک عملیات گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابراز رضایت روحانی از اظهارنظر اعضای کابینه درباره مسائل مختلف کشور، یک نخبه می تواند موجب پیروزی در یک عملیات گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید