از پیشگیری از کرونا تا امنیت سینما

به گزارش یومی بلاگ، علیرضا داوودنژاد در پی پیشنهاد یک صنف سینمایی برای راه اندازی وی او دی ملی در راستای تشویق مردم به خانه ماندن در شرایط شیوع ویروس کرونا، نوشتاری را در راستای ضرورت این اتفاق منتشر کرد.

از پیشگیری از کرونا تا امنیت سینما

کارگردان مصائب شیرین در این نوشتار که اختصاصا در اختیار یومی بلاگ گذاشته، نوشته است: برای آن که به صندلی و فواید و آثار وتبعات مثبت راه اندازی و تاسیس وی او دی ملّی پی ببریم، ضروری است پیش از آن نگاهی به شرایط منظومه هنری/رسانه ای کشور بیندازیم و بر شرایط به نمایش درآمدن محصولات سینمای ایران در این منظومه مرور و تاملی داشته باشیم.

بازار نمایش برای هر فیلم فراوریشده ایرانی مثل بازار نمایش برای فیلم های فراوریشده در هر جای دیگری از جهان عبارت است از:

1-سالن های سینما

2-شبکه نمایش خانگی

3-شبکه های تلویزیونی

4-کانال های ماهواره ای

5-سایت های اینترنتی

6-نهادهای خدماتی مثل وسایل حمل و نقل مسافری اعم از جاده ای و ریلی و هوایی و دریایی و اماکنی نظیر هتل ها و بیمارستان ها و باشگاه ها و کلوب ها و...

آن چه درکشور ما برای ورود هر فیلم فراوریشده ایرانی به بازار نمایش در کشور اتفاق می افتد معمولا از این قرار است:

1- ورود به رقابتی گلادیاتوری با سایر فیلم ها برای دستیابی به گروهی از سالن های سینما و برخوردار شدن از امکانی محدود و تعیین از سانس های سینمایی که کم و کیف آن ها وابسته به استقبال مخاطبان و اراده صاحبان سالن و میزان نفوذ صاحبان فیلم هاست.

از مجموعه فیلم هایی که در سالن های سینما به نمایش درمی آیند معمولا 20 در صد آن ها به سود و سرمایه اولیه خود دست پیدا می نمایند و 80 در صد دیگر این فیلم ها غالبا به سرمایه اولیه خود نیز دست پیدا نمی نمایند و معمولا با شکست تجاری از اکران در سالن های سینما پایین می آیند و روانه بخش های دیگر بازار نمایش می شوند.

2- بازار نمایش خانگی در ایران به دو بخش بازار قانونی و بازار سیاه تقسیم می گردد. بالاترین گردش مالی در این بازار متعلق به بازار سیاه سرقت، تکثیر و نمایش غیرقانونی فیلم هاست و عملا درآمد رسمی صاحبان اصلی آثار (چه در حوزه تکثیر و انتشار دی وی دی و چه در حوزه های خصوصی انتشار وی او دی) حتی به 10 درصد از درآمدی که در بازار سیاه حاصل می گردد و به جیب سارقان و قاچاقچیان می رود نمی رسد.

3- در شرایطی که منظومه های هنری و رسانه ای منطقه ای و جهانی بر فضای دیداری شنیداری کشور ما غلبه یافته اند و علی الاصول باید کانال های تلویزیونی ایرانی یا به اصطلاح رسانه های دیداری شنیداری ملی پشتیبان جریان فراوری فیلم های داخلی باشند و بعد از سالن های سینما به اصلی ترین بازار برای محصول ایرانی بدل شوند و در معرفی و تبلیغ فراگیر و اثرگذار و خرید و نمایش فیلم های ایرانی موثرترین نقش را ایفا نمایند، متاسفانه نه تنها چنین وظیفه ای برای خود قایل نیستند بلکه در میدان دادن به فیلم های وارداتی و بی اعتنایی به جریان فراوری فیلم در داخل کشور نیز ید طولایی دارند و عملا به عنوان بازاری عظیم و تعین نماینده از معادلات مالی سینمای ایران کناره گرفته اند.

4- کانال های ماهواره ای که برای بیشتر فراورینماینده گان فیلم در جهان بازاری جهانی و درآمدزاست؛ برای سینمای ایران جز تاراج دارایی ها و غارت مخاطبان، حاصلی نداشته است.

بسکمک کانال های ماهواره ای فارسی زبان فیلم های ایرانی را به محض انتشار در بازار ویدیویی خانگی سرقت می نمایند و با نمایش دادن آنها کالاهای غالبا قاچاق خود را تبلیغ و زیرنویس می نمایند تا به فروش برسانند و از عجایب روزگار این که می توانند کالاهای سفارش گرفته را درتهران و شهرستان ها به در خانه ها برسانند و بهای آن را نقدا دریافت نمایند.

5- سایت های اینترنتی که در اغلب نقاط جهان بازاری بصرفه برای معرفی و تبلیغ و عرضه و نمایش فیلم های سینمایی هستند در ایران ما به پایگاهی برای نمایش رایگان فیلم ها به منظور فروش پهنای باند بدل شده اند و بی هرگونه احساس مسولیتی به غارت اموال سینمای ملی مشغول هستند.

6-از جمله بازارهای درآمدزا برای فیلم های سینمایی نمایش آن ها در اتوبوس های میان شهری و قطار و هواپیما و هتل و بیمارستان و باشگاه و کلوب هایی است که با خرید رایت یا حقوق نمایش، این فیلم ها را برای مشتریان و اعضای خود به نمایش درمی آورند و بهای آن ها را نیز در زمره خدماتی که ارائه می دهند دریافت می نمایند. در ایران ما این گونه نهادهای خدماتی چه در بخش دولتی و چه در بخش خصوصی بی هیچ گونه پروایی به صورت رایگان از فیلم های ایرانی منتشرشده در ویدیوی خانگی سوءاستفاده می نمایند و بدون هرگونه مسولیتی در قبال فراورینمایندگان و صاحبان آثار به نمایش غیرقانونی فیلم های آن ها اقدام می نمایند.

به این ترتیب از شش بخش بازار عرضه و نمایش سینمای ایران تنها بخشی که نسبتا امن و قابل نظارت است بخش سالن های نمایش است که آن هم با شیوع کرونا به تعطیلی کشانده شده و اکنون بیش از صد فیلم جدید و آماده نمایش را در پشت درهای بسته زمین گیر نموده است.

در چنین شرایطی که بیشتر در خانه ماندن مردم به یک ضرورت ملی تبدیل شده و به ناگزیر می باید برای این اوقات فراغت تحمیلی چاره اندیشی کرد و به روزها و هفته های پیاپی پیش رو اندیشید که سر می رسند و کوچک و عظیم و پیر و جوان را در گذر ملال آور ایام با تعلیق و اضطراب و افسردگی و خشم درگیر می نمایند، از جمله چاره اندیشی هایی که می تواند به مردم کمک برساند و آن ها را که این روزها بیش از هر زمان دیگری به شبکه های اجتماعی و کانال های تلویزیونی و ماهواره ای روآورده اند سرگرم کند، استفاده کردن از صد فیلم سینمایی جدید و آماده است که سرازیر شدن آن ها به یک شبکه ملی و سراسری دی وی دی و رساندن آن ها به خانه های مردم به نمایش خانگی رونقی چشم گیر و فوق العاده می دهد و به ماندن مردم در خانه ها کمکی اساسی می نماید.

راه اندازی وی او دی ملی و رساندن فیلم های سینمایی جدید و پرآوازه به مردم مشتاق و علاقه مند علاوه بر آن که در این شرایط بحرانی اقدامی موثر در خلوت کردن خیابان ها و افزایش امر پیشگیری از ابتلا مردم به کروناست بلکه فرصتی است که امنیت به بازار سینما برگردانده گردد و دست جریان تکثیر و نمایش های غیرقانونی نیز از تاراج مخاطبان و دارایی های سینمای ایران کوتاه گردد.

اینک وظیفه مدیران دولتی و صنفی است که به کمک حلقه تیمار و پرستاری و درمان بپیوندند و با راه اندازی وی او دی ملّی و روانه کردن ده ها فیلم تازه و آماده نمایش به خانه های مردم گامی موثر در بهبود اوضاع بهداشت و درمان بردارند و برای تامین امنیت در حوزه بازار کالاهای فرهنگی نیز دست به اقدامی اساسی و گره گشا بزنند.

راه اندازی وی او دی ملّی یعنی تبدیل تهدیدی عظیم به فرصتی کارساز که آثار و تبعات آن نه تنها به محدود شدن دامنه تهدید می انجامد بلکه با ایجاد امنیت و رونق در نمایش خانگی به افق اشتغال و فراوری در قلمرو فرهنگ و هنر و سینما نیز روشنی تازه ای می بخشد.

تاسیس وی او دی ملّی جز به بازار سیاه محصولات دیداری شنیداری به هیچ کسب و کار دیگری از جمله سینماداری و شرکت های خصوصی وی او دی زیانی نمی رساند بلکه با افزایش ده ها میلیونی مخاطبان و ایجاد شفافیت در آمار و ارقام به رقابت سالم و رونق بیشتر کسب و کار آن ها نیز مدد می رساند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 20 اردیبهشت 1399 گردآورنده: umeblog.ir شناسه مطلب: 3440

به "از پیشگیری از کرونا تا امنیت سینما" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از پیشگیری از کرونا تا امنیت سینما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید