بیماری مزمنی که با تشخیص به موقع، شکست می خورد

هپاتیت بیماری کبدی است که برحسب زمان کشف ویروس به انواع A، B، C، D و E تقسیم بندی می شود.

بیماری مزمنی که با تشخیص به موقع، شکست می خورد

به گزارش خبرنگار ، با شوق و ذوقی به سمت آرایشگاه می رود تا اسم خود را بر روی دستش خالکوبی کند، پس از اینکه به آرایشگاه می رود با سوزنی دردناک کار خالکوبی او آغاز می شود، پس از گذشت مدتی می بیند مدام دست هایش خون می آید و باعث بروز دلهره ای برایش می شود.

در روزهای اول احساسی ندارد اما به مرور احساسات ناخوشایندی دارد و احساس بی اشتهایی، ضعف، زردی و غیره دارد و زمانی که به پزشک مراجعه می کند متوجه می شود به هپاتیت مبتلا شده است.

هپاتیت (Hepatitis) به معنای التهاب کبد است؛ بسیاری از عوامل مانند دارو ها می توانند این التهاب را ایجاد کنند، اما به طور کلی، شایع ترین علت ایجاد هپاتیت در سراسر جهان، ویروسها هستند.

هپاتیت یک بیماری عفونی شایع است که میلیون ها نفر در سراسر جهان به آن آلوده شده اند و تخمین زده می شود که 2 میلیارد نفر در سراسر جهان شواهدی از عفونت را با آزمایش خون نشان دهند، بطور متوسط ناقلین هپاتیت در ایران 3 درصد برآورد می شوند. طبق تعریف، اگر هپاتیت کمتر از 6 ماه طول بکشد آن را هپاتیت حاد و اگر بیشتر از آن به طول بینجامد آن را هپاتیت مزمن می گویند.

با توجه به این که در اغلب موارد این بیماری از مادران آلوده به نوزادان منتقل می شود، تا سال ها علامتی بروز نمی کند؛ در برخی موارد به دنبال هپاتیت حاد ویروسی، فرد به صورت یک فرد ناقل در می آید. در این افراد به دنبال علایم هپاتیت از جمله بی اشتهایی، ضعف، بی حالی، پررنگی ادرار و زردی، سیستم ایمنی بدن نمی تواند آنتی ژن هپاتیت B را از بین ببرد و بعد از 6 ماه، با وجود بهبودی ظاهری فرد آلوده باقی می ماند.

خوشبختانه تنها 10 درصد افراد مبتلا به هپاتیت حاد ویروسی دچار هپاتیت مزمن می شوند و ناقل هپاتیت باقی می مانند، ولی متأسفانه در صورت انتقال عفونت از مادر به نوزاد، در اغلب موارد حالت ناقل پابرجا خواهد ماند و نوزادان آلوده امروزه، خود آلوده کننده جامعه خواهند بود.

اطلاعات زیادی درباره انواع هپاتیت و راه های انتقال آن تاکنون منتشر شده است. به همین دلیل، تمرکز ما در این گزارش تأکید بر ضرورت پیشگیری از ابتلا به هپاتیت و اصلاح رفتار های غلط اجتماعی با مبتلایان این بیماری است.

هرآنچه نیاز است از آمبولی ریه بدانید/ لخته های مرگباری که در ریه به دام افتاده و با جانتان بازی می کند

چگونگی اطلاع از وجود هپاتیت در بدن

علویان، دبیر جامعه جهانی هپاتیت در گفت وگو با خبرنگار با بیان اینکه هپاتیت بیماری خاموش و بدون نشانه است, اظهار کرد: هپاتیت بیماری مزمنی است که با التهاب کبدی خود را نشان می دهد و بسیاری از کسانی که به ویروس هپاتیت B آلوده می شوند، از بیماری خود مطلعی ندارند و سال ها پس از ابتلا و با علائم مختلف از وجود این بیماری مطلع می شوند که در برخی از آنها کار از کار گذشته و به راحتی نمی توان اقدام به درمان و کنترل بیماری کرد.

وی با اشاره به اینکه اندازه گیری آنتی ژن سطحی این ویروس HBS Ag است، گفت: اگر در فردی آزمایش HBS Ag مثبت باشد، نشان می دهد که او آلوده به ویروس هپاتیت B است بدین معنا که در بدن او ویروس هپاتیت B وجود دارد؛ در این آزمایش وضعیت کبدی فرد نشان داده می شود که نشان دهنده فعالیت ویروسی در بدن است.

علویان با تاکید بر اینکه تمام افراد خانواده باید آزمایش دهند، ادامه داد: اگر در خانواده فردی مبتلا به ویروس HBS Ag مثبت باشد، سایر افراد خانواده نیز باید آزمایش دهند تا به موقع این ویروس در بدن آنها شناسایی شود و بتوان به موقع اقدام به درمان کرد.

دبیر جامعه جهانی هپاتیت با تاکید بر اینکه ناقلین هپاتیت باید از نظری کبدی مورد بررسی قرار گیرند، اضافه نمود: فردی که ناقل هپاتیت است حتما باید از نظر کبدی مورد بررسی قرار گیرد تا در صورت ابتلا به هپاتیت مزمن، بتوان سریعا اقدام به تشخیص و درمان کرد و از تخریب بیشتر کبد جلوگیری شود.

مسئله ای مهم در ارتباط با ناقلین هپاتیت B که نباید از آن غافل شد

علویان با بیان اینکه بیماران مبتلا به هپاتیت B هیچ گونه علامتی ندارند، تشریح کرد: در خون مبتلا به هپاتیت ویروس وجود دارد اما ممکن است خود را به راحتی نشان ندهد؛ از این رو توصیه می شود این افراد حتما هر 6 ماه یک بار آزمایش دهند تا وضعیت کبدی آنان نیز مورد بررسی قرار گیرد چرا که این امر جنبه حیاتی دارد و با انجام آن می توان به فعال شدن بیماری در مراحل اولیه پی برد.

بیماری هپاتیت مزمن منجر به نارسایی کبدی می شود

عاقبت ناقلین هپاتیت B

دبیر جامعه جهانی هپاتیت اضافه نمود: یک سازش و همزیستی بین ویروس ها و سیستم دفاعی بدن وجود دارد که این سازگاری ممکن است تا سالیان سال باقی بماند و بیمار مشکل کبدی پیدا نکند و ویروس همچنان در حالت نهفته تا آخر عمر باقی مانده باشد.

وی با بیان اینکه ویروس هپاتیت از هر 100 نفر از بدن 2 نفر پاک می شود، ادامه داد: تعداد بسیار کمی از افرا دمبتل ابه هپاتیت در عرض چند سال، دچار عود بیماری می شوند و به اصطلاح فعالیت ویروس در بدن آن ها مجدداً از سر گرفته می شود.

دبیر جامعه جهانی هپاتیت غربالگری را برای شناسایی بیماران مبتلا به هپاتیت یک ضرورت دانست و اضافه نمود: گروه های پرخطر، از جمله کسانی هستند که غربالگری نشده اند و غربالگری جزو مهم ترین کاری است که مبتلایان به هپاتیت باید انجام دهند.

علویان در پاسخ به این سوال که آیا امکان ابتلای ناقلین هپاتیت B به سیروز وجود دارد یا خیر، گفت: در تعداد کمی از این بیماران که اختلال در کار کبد به صورت پیشرونده است، این احتمال وجود که امکان ابتلای ناقلین هپاتیت به سیروز وجود دارد.

دبیر جامعه جهانی هپاتیت با تاکید بر اینکه افراد مبتلا به هپاتیت حتما باید واکسن ضد ویروس هپاتیت را تزریق کنند، تشریح کرد: این واکسن می تواند بیش از 95 درصد، مانع از ابتلا به این بیماری شود از این رو توصیه می شود این آمپول مرتب هر 6 ماه یکبار تزریق شود.

التهاب کبدی از عوارض شایع هپاتیت

علویان با بیا اینکه در برخی افراد مبتلا به هپاتیت B ویروس به صورت فعال سبب التهاب کبد می شود، ادامه داد: آنزیم های کبدی در خون افراد مبتلا به هپاتیت زیاد می شود که این افراد نیاز به تشخیص شدت التهاب در کبد و فعالیت ویروس در خون و احیاناً درمان دارند، قابل ذکر است تشخیص به موقع بیماری و اقدام به درمان از پیشرفت بیماری جلوگیری می کند.

وی آزمایشات اندازه گیری سطح میزان در خون را مهم دانست و گفت: برای تشخیص فعال بودن بیماری و پیگیری بیماران بعد از آغاز درمان لازم است، آزمایشات اندازه گیری سطح میزان ویروس در خون انجام شود.

دبیر جامعه جهانی هپاتیت درباره آغاز درمان هپاتیت قبل یا همزمان با شیمی درمانی، گفت: گاهی اوقات وضعیت بیمار به گونه ای است که نمی توان منتظر درمان هپاتیت شد، بنابراین در چنین شرایطی همزمان با آغاز شیمی درمانی، بیمار باید داروهای ضدویروس را برای درمان درمان هپاتیت مصرف کند.

همه آنچه که درباره هپاتیت باید بدانی

مبتلایان به هپاتیت از تزریق دارو نترسید

دبیر جامعه جهانی هپاتیت با اشاره به اینکه امروزه دارو های ضد ویروسی متعددی برای درمان هپاتیت مورد استفاده قرار می گیرد، گفت: برخی داروها اثرات ضد ویروسی دارند که سیستم دفاعی بدن را تحریک می کند و امروزه از دارو های خوراکی ضدویروسی در درمان استفاده می شود.

علویان اعلام نمود: سوراخ شدن بدن با هر وسیله تیز یا سوزن آلوده (مثل خالکوبی)، خون آمدن از ناخن هنگام مانیکور و هر اقدام دیگری که باعث خونریزی در سطح پوست شود، می تواند زمینه انتقال ویروس را فراهم کند و واکسن، تنها راه مصونیت است.

وی یادآوری کرد: شما هم می توانید با تلقیح واکسن، از ابتلای خود در برابر این عفونت محافظت کنید.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 4 شهریور 1398 بروزرسانی: 25 مهر 1398 گردآورنده: umeblog.ir شناسه مطلب: 516

به "بیماری مزمنی که با تشخیص به موقع، شکست می خورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیماری مزمنی که با تشخیص به موقع، شکست می خورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید