خبرنگاران تشکیل صندوق مالی برای گذر از شوک برگزیت

به گزارش یومی بلاگ، لندن - خبرنگاران - هم زمان با بن بست مذاکرات انگلیس و اتحادیه اروپا درباره آینده همکاری های تجاری دو طرف در دوره پسابرگزیت، رئیس شورای اروپا پیشنهاد تشکیل صندوق مالی برای گذار از شوک برگزیت را مطرح نمود.

خبرنگاران تشکیل صندوق مالی برای گذر از شوک برگزیت

شارل میشل روز جمعه در کنفرانس مطبوعاتی در بروکسل گفت که مذاکرات اتحادیه اروپا با انگلیس درباره آینده همکاری های دو طرف آسان نیست و پس از خاتمه دوره گذار روابط کشورها، شرکت ها و صنایع اروپایی با انگلیس دچار اختلال خواهند شد.

وی با تشریح طرح چند میلیارد یورویی اتحادیه اروپا برای عبور از پیامدهای ناشی از بحران کرونا، بیان نمود که تشکیل صندوق 5 میلیارد یورویی در خصوص برگزیت نیز یک ضرورت است.

رئیس شورای اروپا بیان نمود که این صندوق برای حمایت از کشورهای اروپایی در فرایند جدایی انگلیس امری لازم است.

انگلیس 31 ژانویه گذشته (11 بهمن 98) به طور رسمی اتحادیه اروپا را پس از 47 سال عضویت ترک کرد و تا آخر سال جاری میلادی و در چارچوب دوره موسوم به گذار، تابع قوانین اتحادیه اروپاست. پس از آن، همه روابط چهار دهه گذشته میان دو طرف متوقف خواهد شد.

دو طرف مایل هستند تا پیش از خاتمه دوره گذار درباره آینده همکاری های دو جانبه به توافق برسند. در غیر این صورت روابط انگلیس و اتحادیه اروپا از سال آینده میلادی مطابق با مقررات سازمان تجارت جهانی پیگیری می شود که با توجه به چهار دهه روابط دو طرف خسارت های مالی هنگفتی را تحمل خواهد کرد.

مذاکرات دو طرف در پنج ماه گذشته پیشرفت محسوسی را تجربه نکرده است. رئیس بانک مرکزی انگلیس به بانک های این کشور هشدار داده که خود را برای احتمال خروج بدون توافق لندن از اتحادیه اروپا آماده کنند.

بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس و اورسولا فون درلاین رئیس کمیسیون اروپا ماه گذشته توافق کردند که مذاکرات برگزیت برای رسیدن به توافق نهایی به صورت فشرده دنبال شود.

با این حال ، گزارش ها از نتیجه مذاکرات حاکیست که دو طرف همچنان از اختلافات جدی برخوردار بوده و درحالی که طرف اروپایی خواستار تمدید مهلت مذاکرات است، انگلیس قائل به پذیرش چنین پیشنهادی نیست.

از سویی شرکت های تجاری انگلیس که عمدتاً مخالف خروج این کشور از اتحادیه اروپا هستند نسبت به پیشرفت کند مذاکرات برگزیت ابراز نگرانی کرده و خواستار تضمین توافق نهایی با اتحادیه اروپا هستند.

منبع: ایرنا
انتشار: 18 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: umeblog.ir شناسه مطلب: 4684

به "خبرنگاران تشکیل صندوق مالی برای گذر از شوک برگزیت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران تشکیل صندوق مالی برای گذر از شوک برگزیت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید