دلیل گران شدن گوشت از نظر آل اسحاق ، فقدان فرماندهی واحد مدیریت بازار کالا

به گزارش یومی بلاگ، عضو اتاق بازرگانی تهران معتقد است تا زمانی که یک فرماندهی واحد برای مدیریت بازار کالاهای اساسی شکل نگیرد نمی توان انتظار داشت آنچه در طول ماه های گذشته رخ داده، متوقف گردد و نرخ ها به رقم واقعی خود نزدیک شوند.

دلیل گران شدن گوشت از نظر آل اسحاق ، فقدان فرماندهی واحد مدیریت بازار کالا

یحیی آل اسحاق در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: آنچه در بازار کالاهای اساسی اتفاق افتاده، عجیب و غیر قابل باور است. دولت در ابتدای سال جاری اظهار داشت که منابع لازم برای تأمین کالاهای اساسی را آماده نموده است و آمارهایی که تاکنون ارائه شده نیز نشان می دهد که برای 24 قلم کالای اساسی، بیش از 14 میلیارد دلار ارز رسمی اختصاص یافته است اما آنچه در عمل اتفاق افتاده نشان می دهد که این روش نتوانسته پاسخگوی احتیاجهای کشور باشد.

به گفته وی تنها برای تأمین گوشت مورد احتیاج جامعه دولت از ابتدای سال جاری تاکنون حدود یک میلیارد دلار ارز رسمی تزریق نموده اما در شرایطی که باید با توجه به پیش بینی ها، نرخ این کالا در مرز 40 هزار تومان مشخص می شد، امروز در بازار نرخ های 100 هزار تومانی نیز مشاهده می گردد.

این عضو اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه اگر روش فعلی برای تأمین ارز مورد احتیاج برای کالاهای اساسی پاسخگو بود، باید نرخ این کالاها حدوداً 50 درصد پایین تر از نرخ امروز بازار مشخص می شد، شرح داد: کالاهای اساسی مستقیماً با معیشت مردم درگیرند و وقتی نتوانیم نرخ آنها را مدیریت کنیم فشاری جدی به اقشار کم درآمد وارد می گردد و تحمل این مسئله برای جامعه سخت است.

آل اسحاق ادامه داد: این اتفاق در حالی در بازار داخلی مشاهده می گردد که به نظر برای تأمین این کالاها نباید مسئله ای می داشتیم. از یک سو بخش زیادی از کالاهای اساسی را می توان با استفاده از منابع داخلی تأمین کرد و از سوی دیگر ارز مورد احتیاج برای واردات ضروری نیز در نظر گرفته شده است. از این رو اگر مدیریت درستی انجام می شد نباید بازار با به هم ریختگی امروز روبرو می شد.

وی با بیان اینکه اصلی ترین عامل بر هم خوردن شرایط بازار نبود یک فرماندهی واحد است، توضیح داد: برای مثال برای کالایی همچون گوشت، بحث فراوری و تأمین منابع ابتدایی در اختیار وزارت کشاورزی است اما مدیریت و توزیع در بازار را وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) انجام می دهد. از این رو وقتی مسئله ای را در بازار مطرح می کنیم هر وزارتخانه ای مشکل به وجود آمده را به گردن بخش دیگری می اندازد و نتیجه چیزی می گردد که می بینیم.

این عضو اتاق بازرگانی تهران گفت: همان طور که تجربه مدیریت کشور در سال ها و دهه های گذشته نشان می دهد، می توان با وحدت نگاه و فرماندهی واحد تمام مسائل مربوط به بازار کالاهای اساسی را در یک مجموعه تجمیع کرد و از این نهاد توقع پاسخگویی داشت اما تا زمانی که این اتفاق نیفتد منابع کشور در این بازار خرج می گردد بدون اینکه نتیجه ای داشته باشد و هدف اصلی که مدیریت بازار و جلوگیری از وارد شدن فشار به معیشت مردم است نیز اجرایی نمی گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 14 خرداد 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: umeblog.ir شناسه مطلب: 142

به "دلیل گران شدن گوشت از نظر آل اسحاق ، فقدان فرماندهی واحد مدیریت بازار کالا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل گران شدن گوشت از نظر آل اسحاق ، فقدان فرماندهی واحد مدیریت بازار کالا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید