شاخص های رتبه بندی 1400 به دانشگاه های علوم پزشکی اعلام شد خبرنگاران

به گزارش یومی بلاگ، معاونان آموزشی، تحقیقات و فناوری، فرهنگی - دانشجویی وزارت بهداشت در نامه ای شاخص های رتبه بندی 1400 را به دانشگاه های علوم پزشکی اعلام کردند.

شاخص های رتبه بندی 1400 به دانشگاه های علوم پزشکی اعلام شد خبرنگاران

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، سعید نمکی، وزیر بهداشت در 16 اسفندماه در نامه ای به رؤسای دانشگاه های علوم پزشکی اظهار داشت: در رتبه بندی علمی دانشگاه های علوم پزشکی کشور در سال 1400 تلاش شده است تا فعالیت در حوزه های دانشگاه به صورت شش بعدی و در پیکره ای واحد و مؤثر بر کیفیت سرمایه های انسانی دیده شود.

بر همین اساس معاونان آموزشی، تحقیقات و فناوری و فرهنگی - دانشجویی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با صدور نامه ای با سه امضا، شاخص های رتبه بندی دانشگاه های علوم پزشکی برای اجرا در سال 1400 را معرفی کردند.

از آنجا که رتبه بندی های بین المللی عمدتاً بر شاخص های کمی پایدار هستند لزوم ظهور رتبه بندی های ملی و منطقه ای که کیفیت عملکرد دانشگاه ها را هدف گرفته اند بیش از پیش احساس می شود.

معاونت های آموزشی و تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز تا به امروز با فواصل زمانی مختلف نتایج رتبه بندی های خود را به صورت مجزا منتشر کرده اند.

معاونت آموزشی در رتبه بندی های دوره ای خود موسوم به طرح راد، تلاش کرده است تا در جهت بهبود فرایند های محوری آموزش، پویایی جهت دار و پایایی و استحکام درونی فعالیت های آموزشی حرکت کند.

معاونت تحقیقات و فناوری نیز با انتشار ارزشیابی و رتبه بندی های سالانه خود به معرفی برترین دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی فعال در حوزه پژوهش و فناوری کشور پرداخته است.

علت تمایز رتبه بندی 1400 با رتبه بندی های قبلی

در نامه معاونان وزیر بهداشت آمده است: در رتبه بندی 1400، تلاش شده است تا با دیدگاهی تلفیقی به فعالیت های دانشگاهی، علاوه بر تجمیع رتبه بندی های آموزشی و پژوهشی، ارتقا کیفی فعالیت های حوزه فرهنگی - دانشجویی نیز مد نظر قرار گیرد چرا که امروزه با ظهور دانشگاه های نسل آینده و فناور، دانشگاه ها علاوه بر اهتمام و رقابت بر کسب جایگاه های کیفی در آموزش و پژوهش، باید با معرفی و ارائه خدمات فرهنگی با کیفیت بالا، رضایت دانشگاهیان را نیز تضمین کنند.

جزئیات رتبه بندی شش وجهی تعالی دانشگاه های علوم پزشکی در سال 1400

در این رتبه بندی با تکیه بر مدل شش وجهی تعالی دانشگاه ها (مرجعیت علمی، حکمت بنیانی، فناور با نگاه به آینده، مأموریت گرا، پاسخگو و مطرح در گستره بین الملل)، تلاش شده است تا از هر معاونت شاخص هایی همگن احصاء شود که بر هرکدام از شش وجه تأثیری مثبت داشته باشد؛ ضمن آنکه همزمان با اتکاء به معرفی برخی شاخص های ویژه، عملکرد اختصاصی هر معاونت نیز مورد ازیابی قرار خواهد گرفت.

این مدل، ساختار مفهومی جامعی است که براساس اسناد بالادستی طراحی مدیریت علمی ارائه شده است. این ساختار تنظیمی شامل شش ورودی، سه فرآیند اصلی و شش خروجی است و به صورت مدلی تقریباً منسجم و همه جانبه معرفی شده که برای هماهنگ کردن بردار تمامی خرده فعالیت های علمی دانشگاه بسیار ضروری است.

پیش نویس اولیه شاخص های مورد نظر در رتبه بندی 1400، تعاریف عملیاتی و منبع اخذ داده ها، به معاونان آموزشی، تحقیقات و فناوری و دانشجویی فرهنگی دانشگاه های علوم پزشکی کشور ارسال شده است تا دانشگاه ها با آمادگی بیشتری به این رتبه بندی وارد شوند.

همچنین از دانشگاه ها خواسته شده است تا نظرات خود درباره رویکرد، روش و شاخص های مورد استفاده در این طرح را به دبیرخانه شورای گسترش دانشگاه های علوم پزشکی اعلام کنند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 6 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 6 اردیبهشت 1400 گردآورنده: umeblog.ir شناسه مطلب: 7083

به "شاخص های رتبه بندی 1400 به دانشگاه های علوم پزشکی اعلام شد خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شاخص های رتبه بندی 1400 به دانشگاه های علوم پزشکی اعلام شد خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید