صالحی اطلاع داد: شروع طراحی سوخت مدرن 20 درصد برای راکتور تهران

به گزارش یومی بلاگ، رییس سازمان انرژی اتمی بیان کرد: ایران برای نخستین بار پیروز شد طراحی سوخت مدرن 20 درصد برای استفاده در راکتور تهران را شروع کند.

صالحی اطلاع داد: شروع طراحی سوخت مدرن 20 درصد برای راکتور تهران

به گزارش یومی بلاگ، علی اکبر صالحی ادامه داد: اقدامات اولیه برای طراحی سوخت مدرن 20 درصد شروع شده است و در آستانه آن قرار داریم، محصولی که با سوخت 20 درصد قبلی متفاوت است و شکل آن عوض می گردد و راندمانش بالا می رود. هر راکتوری مانند راکتور تهران ساخته گردد قادر به تامین سوخت آن از این طریق هستیم.

وی هم چنین گفت که تامین سوخت و ساخت اتاق کنترل از گلوگاه های اصلی در ساخت راکتور است و اکنون طراحی راکتور برای متخصصان کشورمان، کاری بسیار ممکن شده است.

صالحی اضافه نمود: راکتور هسته ای تهران تاکنون با سوخت قدیم کار می کرد اما سوخت مدرن، بهره وری راکتور را افزایش می دهد.

رییس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه دانش هسته ای را مهار نموده ایم اضافه نمود: در دانش و صنعت هسته ای آن قدر پیشرفت نموده ایم که به جای مهندسی معکوس و استفاده از طراحی دیگران، خودمان می توانیم سوخت جدید طراحی کنیم که این دستاوردی بزرگ برای کشور است.

بنا بر گزارش خبرگزاری صدا و سیما، صالحی در ادامه گفت: از دیگر دستاوردهای بزرگ هسته ای ما این است که علاوه بر تجهیزاتی که می سازیم، دانش صنعت هسته ای را مهار کردیم و توانستیم مستندسازی کنیم به نحوی که فرمول های علمی را به صورت نرم افزاری درآورده ایم و پس از راستی آزمایی از آن برای طراحی استفاده می کنیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین از توانمندی دانشمندان هسته ای کشورمان در فراوری ماده اولیه FDG یعنی داروی مورد استفاده در تجهیزات پت اطلاع داد و اضافه نمود: ماده اولیه FDG ، اکسیژن 18 است که توانستیم این اکسیژن را با خلوص 95 درصد در اراک فراوری کنیم.

وی گفت: اگر مرحله هیدرولیز به خاتمه برسد می توانیم بگوییم در این زمینه خودکفا شده ایم و دیگر نیازی به واردات اکسیژن 18 به نرخ هر کیلو 25 تا 30 هزار دلار نیست.

صالحی تاکید نمود: توان فراوری ما در این زمینه آن قدر افزایش یافته است که می توانیم بخشی از فراوریات مان را صادر کنیم که ارزآوری نسبتاً خوبی برای کشور دارد. پت اسکن تصویربرداری پزشکی هسته ای به منظور فراوری سه بعدی تصاویر رنگی از فرایندهای عملکردی در درون بدن انسان و یکی از تجهیزات پزشکی پرهزینه برای تشخیص بعضی سرطان ها است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 خرداد 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: umeblog.ir شناسه مطلب: 132

به "صالحی اطلاع داد: شروع طراحی سوخت مدرن 20 درصد برای راکتور تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صالحی اطلاع داد: شروع طراحی سوخت مدرن 20 درصد برای راکتور تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید