مجازات سرک کشیدن به تلفن همراه دیگران چیست؟

به گزارش یومی بلاگ، امروزه استفاده از موبایل همگانی شده و عظیم و کوچک نمی شناسد و همه را درگیر خود نموده به طوری که برای خیلی ها مثل عادت شده و اگر یک روز که از منزل خارج شوند و فراموش نمایند این وسیله ارتباطی و اطلاعاتی را به همراه خود ببرند آن روزشان شب نمی گردد حتی شده راستا طولانی را طی نمایند تا به گوشی خود برسند.

مجازات سرک کشیدن به تلفن همراه دیگران چیست؟

وابستگی به تلفن همراه موجب شده این وسیله تبدیل به یکی از مهم ترین حریم شخصی افراد گردد به طوری که بسیاری از اطلاعات شخصی، خانوادگی، شغلی و … در وسایل الکترونیکی مثل گوشی موبایل، تبلت، رایانه و… نگهداری می­­ گردد که دسترسی سایر افراد به این اطلاعات مصداق نقض حریم خصوصی افراد به حساب می­ آید؛ لذا قانون گذار در سال 1388 قانونی به نام قانون جرایم رایانه­ ای تصویب کرد که در ماده 1 آن از حق محرمانگی داده ها حمایت کرد.

دسترسی غیرمجاز به داده ها، سامانه های رایانه ای و مخابراتی

به موجب ماده 1 قانون جرایم رایانه ای هر کس به طور غیر مجاز به داده ها، سامانه های رایانه ای یا مخابراتی که از طریق تدابیر امنیتی حفاظت شده است دسترسی پیدا کند، به حبس از 91 روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج میلیون تا بیست میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد؛ بنابراین قانون گذار سرک کشیدن به تلفن همراه دیگران و دسترسی غیرمجاز به سامانه های رایانه ای یا مخابراتی را اگر بدون اجازه شخص باشد جرم به حساب آورده، اما در مواردی که خود شخص، اجازه مشاهده یا ورود به سامانه را داده باشد جرمی روی نمی دهد.

همان­طور که مشاهده نمودید قانون گذار دسترسی غیرمجاز به سامانه رایانه­ ای یا مخابراتی یا داده ها را در صورت وجود شرایط زیر جرم می­ داند:

1- این دسترسی بدون اجازه شخص باشد؛ بنابراین در مواردی که خود شخص، اذن به مشاهده داده یا اجازه ورود به سامانه را می­ دهد، جرمی رخ نمی­ دهد.

2- داده ها یا سامانه برخوردار از تدابیر امنیتی باشند، چرا که حمایت قانونی شامل افرادی می­ گردد که خودشان حداقلی از امنیت را برای حریم خصوصی­ شان قائل­ اند؛ برای مثال اگر سامانه مد نظر گوشی همراه یا رایانه شخصی است، دارای رمز عبور باشد لذا مرتکب با گذر از این تدابیر امنیتی مجرم شناخته خواهد شد.

این ماده به طور گسترده هم شامل زمانی می­ گردد که شخصی در دنیای واقعی رمز عبور شما را به نحوی بشکند و به اطلاعات سامانه دسترسی پیدا کند و هم زمانی که در فضای مجازی از طرقی مثل هک و عبور از تدابیر امنیتی­ تان به اطلاعات دسترسی پیدا کند. حال گذر از این تدابیر امنیتی می­ تواند از طرق مختلف صورت بگیرد؛ چه به صورت فنی و با استفاده از نرم ­ افزار، چه به صورت غیر فنی مثل فریب دادن شخص برای در اختیار گذاشتن نام کاربری و رمز عبور که قانون گذار بین این دو مورد تفاوتی قائل نشده ­است.

همان ­طورکه از ماده فوق پیداست، هم دسترسی به سامانه و هم دسترسی به داده­ ها (در صورت وجود سایر شرایط) جرم می ­باشد؛ بنابراین اگر فردی از تدابیر امنیتی شما عبور کند و وارد سیستم گردد، حتی بدون اینکه اطلاعاتی را مشاهده کند، عمل وی جرم و قابل مجازات می­ باشد.

منبع: فرارو
انتشار: 11 تیر 1399 بروزرسانی: 11 تیر 1399 گردآورنده: umeblog.ir شناسه مطلب: 4092

به "مجازات سرک کشیدن به تلفن همراه دیگران چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجازات سرک کشیدن به تلفن همراه دیگران چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید