هشدار عمران خان درباره پاک سازی نژادی در کشمیر

فارس نوشت: نخست وزیر پاکستان با هشدار درباره طرح هند برای پاکسازی نژادی مسلمانان از منطقه جامو و کشمیر، گفت دولت دهلی نو به دنبال مداخله نظامی در بخش پاکستانی کشمیر است.

هشدار عمران خان درباره پاک سازی نژادی در کشمیر

عمران خان نخست وزیر پاکستان امروز (پنجشنبه) هشدار داد که هند با طرح جدیدی که در قبال منطقه جامو و کشمیر در پیش گرفته، به دنبال تکرار فاجعه سربرنیتسا است.

به نوشته خبرگزاری آناتولی خان که از روز گذشته به منطقه تحت کنترل پاکستان کشمیر سفر نموده، درباره نقشه هند جهت پاکسازی نژادی مسلمانان از منطقه کشمیر و تکرار کشتار سربرنیستا هشدار داد.

وی در جلسه ویژه ای با مجمع قانونگذاری کشمیر در شهر مظفرآباد گفت: هند به دنبال آن است که در منطقه پاکستانی کشمیر، عملیات نظامی انجام دهد. اگر جنگی بین پاکستان و هند دربگیرد، جامعه دنیای مسئول آن خواهد بود.

نخست وزیر پاکستان با انتقاد از سکوت جامعه دنیای درباره اقدامات اخیر هند در قبال جامو و کشمیر، شرح داد: [هند] طرح هولناک تری برای منحرف کردن توجه دنیا از اقداماتش در کشمیر ایجاد نموده است. آنها در حال برنامه ریزی برای اقدام [نظامی] در کشمیر آزاد هستند. پاکستان اما آماده است با هر نوع تجاوزگری مقابله کند.

خان همچنین اضافه کرد: ارتش آماده است. نه تنها ارتش، بلکه تمام ملت [پاکستان] آماده است تا در کنار ارتش مبارزه کند و جنگ ستیزه جویانه علیه اسلام را شکست دهد.

وی با بیان اینکه نارندا مودی نخست وزیر هند با لغو وضعیت خودمختاری بخش هندی جامو و کشمیر، اشتباه استراتژیکی مرتکب شد، توضیح داد: او آخرین گزینه خود را نیز اجرا و فکر می کرد که راه چاره نهایی است. اما بگذارید به شما بگویم، هند بزرگترین بازنده این اشتباه [استراتژیک] خواهد بود. از همین نقطه [ادامه ماجرا] فقط به آزادی [تمام کشمیر] ختم می گردد.

نخست وزیر پاکستان با هشداردهنده توصیف کردن تحولات کنونی در کشمیر برای جمعیت مسلمانان ساکن در این منطقه، گفت: در حال حاضر ما همگی درباره حقیقت بحران انسانی و خصومت هایی که درپی محاصره تحمیلی بر این منطقه ایجاد شده نگران هستیم. هر اتفاقی که در زمان حکومت نظامی هند بر کشمیر رخ دهد، ما جامعه دنیای را مسئول آن می دانیم. در هر مجمع و محفلی که بروم، سفیر کشمیر خواهم بودم و آن موضوع را مطرح می کنم.

عمران خان با اشاره به شکایت پاکستان از هند به سازمان ملل درباره منطقه کشمیر، گفت: ما هم اکنون به شورای امنیت سازمان ملل رفته ایم و در صف آنالیز سازمان ملل واقع شده است. سازمان ملل باید ثابت کند که فقط از کشورهای قدرتمند جانبداری نمی نماید.

آمیت شاه وزیر کشور هند چند روز پیش در مجلس این کشور، خبر لغو وضعیت خودمختاری ایالت جامو و کشمیر و سرانجام دادن به بند 370 قانون اساسی هند را اعلام نموده بود.

نخست وزیر هند نیز هفته قبل با ادعای اینکه تغییر وضعیت قانونی در کشمیر، این منطقه را از تروریسم و جدایی طلبی آزاد می نماید؛ دستورالعمل لغو خودمختاری این منطقه را امضا کرد.

شامگاه چهارشنبه (16 مرداد) نیز درگیری های شدیدی میان نظامیان هند و پاکستان در مرز کشمیر به وقوع پیوست. رسانه های محلی با استناد به منابعی در ارتش هند مدعی شدند نیروهای نظامی مستقر در خط مرزی کمشیر به تبادل سنگین آتش پرداختند. منابع هندمدعی شده اند نیروهای پاکستانی درگیری ها را با شلیک خمپاره ای شروع کردند.

310 23310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 20 شهریور 1398 بروزرسانی: 25 مهر 1398 گردآورنده: umeblog.ir شناسه مطلب: 669

به "هشدار عمران خان درباره پاک سازی نژادی در کشمیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار عمران خان درباره پاک سازی نژادی در کشمیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید