چالش صادرات کیت های تشخیصی کرونا

به گزارش یومی بلاگ، تهران (پانا) - دبیر ستاد توسعه زیست فناوری با تاکید بر اینکه در حال حاضر هیچ کیت تشخیصی کرونا به کشور وارد نمی گردد و چالش اصلی در این حوزه صادرات است، گفت: در حوزه واکسن ها علاوه بر برطرف تست بالینی واکسن آنفلوآنزا پرونده واکسن روتا تا انتها سال به سازمان غذا و دارو ارسال خواهد شد.

چالش صادرات کیت های تشخیصی کرونا

به گزارش ایسنا، مصطفی قانعی با اشاره به کوشش شرکت های دانش بنیان در دستیابی به دانش فنی ساخت کیت های تشخیص سریع ویروس کرونا و تکنولوژی مربوط، اضافه نمود: در روزهای اول شیوع این ویروس در کشور از کیت های PCR برای این منظور استفاده کردیم که تقریبا در اردیبهشت ماه این کیت در کشور فراوری شد.

وی ادامه داد: با فراوری کیت های تشخیص سریع که از نوع کیت های آنتی ژن است، تشخیص این بیماری در زمان کمتری صورت می گیرد، به گونه ای که در تست PCR یک تا دو روز زمان احتیاج دارد تا نتیجه مثبت یا منفی بودن تست کرونا به مراجعه نمایندگان ارائه گردد، ولی کیت های تشخیص سریع در 20 دقیقه قادرند نتایج را اعلام نمایند.

قانعی با تاکید بر اینکه در حال حاضر ایران هیچ کیت تشخیصی وارد نمی کند، چالش کشور در این زمینه را صادرات این محصول دانش بنیان دانست و شرح داد: این موضوع به این معنا است که کیت های فراوریی اجازه صادراتی داشته باشند.

شروع فراوری واکسن ها از امسال

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری با اشاره به برنامه های این ستاد در توسعه فناوری های زیستی در کشور، خاطر نشان کرد: ورود ما در این حوزه ابتدا با فراوری دارو بوده و الان چیزی که قابل مشاهده است، کتابی به نام آمارنامه دارویی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است که در آن میزان واردات سالانه دارو اعلام می گردد.

وی اضافه نمود: ما با بضاعتی که در ستاد توسعه زیست فناور معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری داشتیم، در این مدت به جایی رسیدیم که میزان واردات دارو در کتاب آمارنامه جدید نسبت به چاپ 10 سال قبل آن، حدود 10 میلیارد دلار کاهش واردات داشته است، ضمن آنکه بیمه ها حدود چندین هزار تومان هزینه نپرداختند، چون داروی ایرانی استفاده شده است.

دبیر کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا یادآور شد: علاوه بر آن کل بودجه ستاد زیست فناوری معاونت علمی از 3 میلیارد تومان به 70 میلیارد تومان رسید.

قانعی تاکید نمود: اعتبارات زیادی در اختیار نداشتیم که از فعالان این عرصه حمایت کنیم و موفقیت هایی که در این حوزه کسب شده است، به دلیل زحماتی است که دانشمندان کشور کشیدند.

وی شروع گام دوم فعالیت های ستاد زیست فناوری را از سال گذشته دانست و گفت: گام دوم در حوزه فراوری واکسن بوده است که از آن جمله می توانیم به واکسن آنفلوآنزا اشاره کنیم.

قانعی با بیان اینکه این واکسن از نوع نوترکیب است، اظهار کرد: این واکسن توسط محققان کشور به نتیجه رسیده و برای آنفلوآنزای فصلی مناسب است.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری با تاکید بر اینکه شیوه فراوری این واکسن بدون استفاده از تخم مرغ است، خاطر نشان کرد: اکنون واکسن ایرانی برای پیشگیری از آنفلوآنزا به فراوری انبوه خواهد رسید که بدون استفاده از spf تخم مرغ است و برای اولین بار در کشور به فراوری می رسد.

وی آمریکا را تنها فراورینماینده این واکسن بدون spf تخم مرغ دانست و ادامه داد: اکنون محققان ایرانی به دانش فنی آن دست پیدا نموده اند.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری با بیان اینکه تأثیر این واکسن جدید با قبلی در افراد یکسان اس،ت فقط در فراوری، وابستگی به تخم مرغ ندارد، گفت: این واکسن چهارظرفیتی آنفلوآنزای فصلی است که برای همه قابل استفاده است؛ همه افراد می توانند از این واکسن استفاده نمایند.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی خاطر نشان کرد: الان واکسن آنفلوآنزا تست بالینی شده است؛ مسئله ای که همواره در کشور با آن روبرو بودیم.

قانعی فراوری واکسن سرطان رحم را از دیگر دستاوردهای این ستاد نام برد و گفت: این واکسن پنجمین واکسن پرفروش جهان است که توسط شرکت های دانش بنیان فراوری شده است.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری فراوری واکسن روتا (واکسن خوراکی روتاویروس عامل اسهال) را از دیگر محصولات دانش بنیان شرکت ها در حوزه زیست فناوری نام برد و یادآور شد: تا انتها سال پرونده این واکسن به سازمان غذا و دارو ارسال می گردد.

واکسن های طیور و آبزیان در دستور کار ستاد زیست فناوری

قانعی با تاکید بر اینکه اینها گام هایی برای ورود به فراوری واکسن انسانی بوده است، ادامه داد: در زمینه واکسن های دام، طیور و آبزیان تا کنون شرکت های دانش بنیان وارد نشده بودند و با برنامه ریزی های صورت گرفته این شرکت ها در حوزه فراوری حدود 15 واکسن دام، طیور و آبزیان وارد شدند.

وی با تاکید بر اینکه تا کنون واکسن آبزیان نداشتیم، گفت: زمانی که از واکسیناسیون آبزیان سخن به میان می آمد، همه تعجب می کردند که چگونه می توان به آبزیان واکسن تزریق کرد؛ ولی در حال حاضر دو نوع واکسن در این حوزه وارد بازار شده است.

گام سوم ستاد؛ امنیت غذایی

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری با تاکید بر اینکه ما هنوز 5 میلیارد دلار واردنماینده مواد غذایی هستیم گفت: زیست فناوری به این معنی است که با امکانات موجود در جهت برطرف احتیاجها اقدام کنیم نه با واردات.

وی خاطر نشان کرد: ما سال بعد به این سمت حرکت خواهیم کرد که با زیست فناوری دریا نوعی امنیت غذایی در کشور ایجاد کنیم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 12 فروردین 1400 بروزرسانی: 12 فروردین 1400 گردآورنده: umeblog.ir شناسه مطلب: 6856

به "چالش صادرات کیت های تشخیصی کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چالش صادرات کیت های تشخیصی کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید