چرا به تیم فقیر 14 گل زدید؟، پرویز خان بلند شو!

به گزارش یومی بلاگ، زندگی امروز- علیرضا خانی، سردبیر روزنامه اطلاعات در مورد پیروزی 14 بر صفر تیم ملی ایران مقابل تیم ملی کامبوج نوشت: سال 1366 شمسی است. بازی های فوتبال مقدماتی جام ملت های آسیا. کاتماندو مرکز کشور فقیر نپال. تیم فوتبال ایران با تیم میزبان در حال بازی است. در نیمه دوم، در حالی که بازیکنان ایران بازی را از حریف، تا اینجای کار، برده اند، مرتضی کرمانی مقدم بازیکن ستاره مهاجم تیم ملی در زمین خوش می درخشد و نیمکت نشینان بازی برجسته او را تشویق می نمایند.

چرا به تیم فقیر 14 گل زدید؟، پرویز خان بلند شو!

ناگهان مرحوم پرویز دهداری مدیر فنی تیم ملی به رضا وطن خواه سرمربی تیم می گوید مرتضی را از زمین بیرون بکش! وطن خواه به دهداری می گوید پرویزخان! ما هر سه تعویض مان را انجام داده ایم. نمی توانیم دیگر تعویض کنیم. مرتضی هم که فوق العاده ظاهر شده است. پرویزخان، اما می گوید می دانم که نمی توانیم تعویض کنیم، گفتم از زمین بیرون بیار. ده نفره بازی می کنیم! مرتضی در میان بهت خودش و ناباوری بازیکنان حریف و تماشاچیان، از زمین بیرون می آید بدون آنکه کسی بتواند جانشینش گردد.

سال1371 با مرگ پرویز دهداری، گویی اخلاق ورزشی نیز با او مرد. دوازدهم خرداد سال 76، درست 10 سال بعد از آن واقعه اول و 5 سال بعد از مرگ پرویزخان تیم ملی ایران در نخستین بازی با کشور فقیر مالدیو 17 گل وارد دروازه حریف کرد! روز پنجشنبه 18 مهر 1398 تیم ملی ایران در بازی با کشور فقیر کامبوج 14 گل وارد دروازه حریف کرد… جالب آنکه کارشناسان، تحلیلگران، فعالان اجتماعی، کنشگران سیاسی و مدافعان حقوق زنان یکصدا در شبکه های اجتماعی شعار دادند که دیدید بانوان به استادیوم رفتند و اخلاق هم به خطر نیفتاد!

غافل از آنکه اخلاقی که مدتهاست به خطر افتاده، بلکه مضمحل شده، هیچ ربطی به حضور یا غیبت بانوان ندارد. آن اصل اخلاق است. همان که پرویزخان، روستازاده اعجوبه ای که دست بی رحم تقدیر در 59 سالگی او را از ورزش ایران گرفت، با خود به خاک برد…

پرویزخان! چه قدر جایت در استادیوم های ما خالی مانده است. برخیز و برگرد. ورزش ما به تو احتیاج دارد، ورزشکاران ما به تو احتیاج دارند، مدیران ما به تو احتیاج دارند، سیاستمداران ما، دانشجویان ما، استادان ما، تجار ما، کسبه ما، دولتی های ما، مجلسی های ما و همه مردم ما به خلق و خوی جوانمردانه و دست پاک و روح طاهر و جان پالوده و پاک نهاد تو، به مثابه یک انسان نیک سرشت اخلاق مدارِ بدون نام و عنوان و خرقه و خرگاه و دلق و کشکول، احتیاج داریم. چه قدر جایت خالی مانده است…

منبع: زندگی روز
انتشار: 20 دی 1400 بروزرسانی: 20 دی 1400 گردآورنده: umeblog.ir شناسه مطلب: 8951

به "چرا به تیم فقیر 14 گل زدید؟، پرویز خان بلند شو!" امتیاز دهید

1 کاربر به "چرا به تیم فقیر 14 گل زدید؟، پرویز خان بلند شو!" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا به تیم فقیر 14 گل زدید؟، پرویز خان بلند شو!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید