اتحادیه اروپا برای تحریم ناقضان حقوق بشر قانون تدوین می نماید

به گزارش یومی بلاگ، اتحادیه اروپا در صدد اعمال سیاست خارجی قاطع تر و تنظیم سازوکاری اروپایی برای تحریم ناقضان حقوق بشر در سراسر دنیاست. محور تحریم های اتحادیه اروپا احتمالا ممنوعیت سفر و مسدود کردن دارایی های ناقضان حقوق بشر خواهد بود.

اتحادیه اروپا برای تحریم ناقضان حقوق بشر قانون تدوین می نماید

با ما سفر کنید و با تور اروپا ارزان از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش یومی بلاگ، سیاست خارجی اروپا باید در آینده قدرت عمل بیشتری از خود نشان دهد و ناقضان حقوق بشر در سراسر دنیا را تحریم کند. این تصمیمی است که وزرای امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا دوشنبه 9 دسامبر، یک روز پیش از روز دنیای حقوق بشر (10 دسامبر) در بروکسل گرفتند.

جوزپ بورل، مسئول جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا، که برای نخستین بار اجلاس وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا را اداره می کرد، گفت: ما می خواهیم نظام تحریمی ای دنیای به وجود آوریم.

به گزارش دویچه وله موضوع بر سر ایجاد نظیر اروپایی قانون ماگنیتسکی است که آمریکا در سال 2012 علیه مقامات روسیه به دلیل مرگ سرگئی ماگنیتسکی، وکیل روسی، در زندان مسکو تصویب نموده بود.

از سال 2016 طبق همین قانون، آمریکا مجاز است ناقضان حقوق بشر در سراسر دنیا را مجازات و دارایی های آنها را توقیف و درخواست آنها برای سفر به آمریکا را رد کند. برای نمونه آمریکا با اتکا به قانون ماگنیتسکی ناقضان حقوق بشری چون یحیی جامع، رئیس جمهور سابق گامبیا را تحریم نموده است.

جفری رابرتسون، حقوقدان و نویسنده حقوق بشری، تصویب این قانون را یکی از مهم ترین تحولات در عرصه حقوق بشر خوانده است.

بعضی از کشورهای دنیا مانند کانادا ایده قانون ماگنیتسکی را در قانونگذاری خود وارد نموده اند. این قانون در سال 2017 در مجلس کانادا تصویب شد.

حال به سرویس امور سیاست خارجی اتحادیه اروپا وظیفه تدوین رشته قواعد مربوط به تحریم های این اتحادیه سپرده شده است. محور تحریم های اتحادیه اروپا نیز احتمالا ممنوعیت سفر به کشورهای عضو این اتحادیه و مسدود کردن دارایی های ناقضان حقوق بشر خواهد بود. جوزپ بورل درباره جزئیات تحریم ها توضیحی نداده است.

بحث درباره تنظیم نسخه اروپایی قانون ماگنیتسکی سال هاست در اتحادیه اروپا در جریان است. مجلس اروپا در سال های اخیر موافقت خود را با ایجاد نظام تحریمی اروپایی اعلام نموده است. اینکه هم اکنون، پس از شروع کار کمیسیون جدید اتحادیه اروپا، تصمیم گرفته شده که چنین نظامی ایجاد گردد، اتفاقی نیست. هم جوزپ بورل و هم اورسلا فون درلاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، خواهان شدت عمل بیشتر در سیاست خارجی اتحادیه اروپا هستند.

در دعوتنامه خطاب به وزرای امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای شرکت در اجلاس دوشنبه در بروکسل آمده است: ما باید بیشتر از زبان قدرت استفاده کنیم - نه به قصد تسخیر و تصرف، بلکه برای آنکه در بنای دنیای صلح آمیزتر، مرفه تر و عادل تر سهیم باشیم. بورل که سیاستمداری اسپانیایی و سوسیالیست است، این جمله را از فون در لاین، سیاستمدار عضو حزب دموکرات مسیحی آلمان وام گرفته است.

قاطع تر در برابر کشورهای ناقض حقوق بشر

فون در لاین در سخنرانی اش به مناسبت سی امین سالگرد فروپاشی دیوار برلین خواهان آن شده بود که اتحادیه اروپا زبان قدرت را یاد بگیرد و قاطعانه تر در برابر چین و روسیه عمل کند. رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا همچنین خاطرنشان کرد که یک کمیسیون ژئوپولیتیک تشکیل داده شده که در آن جوزپ بورل به عنوان معاون نقشی اساسی ایفا می نماید.

تا کنون اتحادیه اروپا در عرصه سیاست خارجی بیشتر نقشی میانه رو ایفا نموده است. در سال 2012 حتی بدین خاطر به این اتحادیه جایزه نوبل صلح را اهدا کردند. کمیته نوبل در آن موقع از سیاستمداران اتحادیه اروپا بخاطر مبارزه موفقیت آمیز برای صلح، آشتی، دموکراسی و حقوق بشر تقدیر کرد.

اینک اما به گفته جوزپ بورل در نامه اش به وزرای امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا، عصر جدیدی شروع شده است. بورل به نوزایش رقابت ژئواستراتژیک در دنیا اشاره نموده که در آن بخصوص چین، روسیه و آمریکا در بازی قدرت در برابر یکدیگر قرار گرفته اند. او افزوده است که اتحادیه اروپا می تواند انتخاب کند بین اینکه می خواهد بازیکن باشد یا دیگران در زمینش بازی نمایند.

حال وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا با تصمیم به تنظیم نسخه اروپایی قانون ماگنیتسکی قصد ایفای نقشی فعال تر را دارند. اما هنوز روشن نیست که چنین قانونی در اروپا چه نامی خواهد گرفت.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: umeblog.ir شناسه مطلب: 3461

به "اتحادیه اروپا برای تحریم ناقضان حقوق بشر قانون تدوین می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتحادیه اروپا برای تحریم ناقضان حقوق بشر قانون تدوین می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید