افزایش غیرمعمول فیتوپلانکتون ها در جزیره قشم

به گزارش یومی بلاگ، فراوری مثل سریع فیتوپلانکتون ها را شکوفایی جلبکی یا بلوم جلبکی می نامند و افزایش جمعیت بعضی از آنها که در بسیاری از موارد منجر به شکوفایی مضر جلبکی می گردد به اختصار HABs (Harmful Algal Blooms) نامیده می گردد. این شکوفایی مضر جلبکی به طور کلی با عنوان کشند سرخ (Red tide) نیز شناخته می گردد.

افزایش غیرمعمول فیتوپلانکتون ها در جزیره قشم

البته شکوفایی این جلبک های مضر لزوما قرمز نبوده و با توجه به نوع فیتوپلانکتون ها به رنگ قهوه ای، سبز و گاهی به رنگ قرمز مایل به نارنجی نیز ظاهر شده و تا عمق آب پیش می رود.

حال با توجه به تاثیرات مخرب کشند سرخ از جمله زیان های مالی (ماهیگیری، صنعت آبزی پروری، تاسیسات آب شیرین کن)، آسیب های زیست محیطی (تلفات سایر آبزیان، پرندگان دریایی ، مرجانها و ...) و تهدید سلامت انسان (سندروم های انسانی ناشی از جلبک های سمی)، شناخت، پیش بینی و مدیریت این پدیده امری ضروری به حساب می آید.

از این رو با توجه به ویژگی های منحصر به فرد تصاویر ماهواره ای همچون تهیه پوشش های منظم از محدوده های وسیع، قدرت تفکیک مکانی و زمانی مختلف، امکان نظارت متمرکز و مستمر، کاهش هزینه ها و غیره، می توان به وسیله فناوری فضایی سنجش از دور، فرایند مطالعه و پایش پدیده کشند سرخ را در کنار روش های جاری، تسهیل و سرعت بخشید.

هم اکنون تصاویر ماهواره ای و فنون سنجش از دور این امکان را فراهم می نمایند که با فراوری ترکیب های باندی متفاوت، اعمال شاخص ها و الگوریتم ها و تجزیه و تحلیل شرایط فیزیکی اقیانوس، تغییرات زمانی و مکانی فیتوپلانکتون ها در سطح آب شناسایی و ردیابی گردد.

کلروفیل a از مهمترین رنگدانه های گیاهی است که در همه گیاهان از جمله فیتوپلانکتون ها وجود دارد. افزایش غیر طبیعی غلظت کلروفیل a در سطح آب، حاکی از فراوری مثل زیاد فیتوپلانکتون ها بوده و خطر ایجاد شکوفایی مضر جلبکی (کشند سرخ) را اعلام می نماید.

هم اکنون پایش ماهواره ای میزان کلروفیل A در خلیج فارس و دریای عمان با تصاویر ماهواره ای مادیس، نشان می دهد که فعالیت فیتوپلانکتون ها در جنوب جزیره قشم بطور غیر معمول افزایش یافته است.

همانطور که ملاحظه می گردد مقدار کلروفیل A در ناحیه ای که با فلش تعیین شده، به بیش از 17 میلی گرم بر متر مکعب افزایش یافته است.

این در حالیست که در پایش یک ساله اخیر، مقدار کلروفیل A در خلیج فارس و دریای عمان از 10 میلی گرم بر متر مکعب فراتر نرفته است. افزایش غیر معمول کلروفیل A در سطح آب می تواند هشداری برای شکوفایی مضر جلبکی قلمداد گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 1 مرداد 1399 بروزرسانی: 1 مرداد 1399 گردآورنده: umeblog.ir شناسه مطلب: 4236

به "افزایش غیرمعمول فیتوپلانکتون ها در جزیره قشم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش غیرمعمول فیتوپلانکتون ها در جزیره قشم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید