شناسایی عاملی که موجب آرامش خیال تولیدکنندگان نفت آمریکایی شده

به گزارش یومی بلاگ، خبرنگاران: یکی از مهم ترین عواملی که ماه گذشته میلادی منجر به منفی شدن قیمت نفت در آمریکا شد، کمبود فضا برای ذخیره سازی نفت شاخص وست تگزاس اینترمدییت بود.

شناسایی عاملی که موجب آرامش خیال تولیدکنندگان نفت آمریکایی شده

به گزارش یومی بلاگ با این حال اداره اطلاعات انرژی آمریکا در گزارشی اعلام نموده موجودی ها در هفته منتهی به 8 مه برای اولین بار پس از 15 هفته صعودی، کاهش پیدا نموده است. به گفته این منبع در هفته گذشته موجودی انبارهای نفتی این کشور 745 هزار بشکه افت داشته است که می تواند اندکی خیال بازیگران بازار نفت را از پر شدن قریب الوقوع انبارها راحت کند.

به همین دلیل، آژانس بین المللی انرژی نیز پیش بینی نموده در نیمه دوم امسال میلادی موجودی دنیای انبار های نفتی 5/ 5 میلیون بشکه در روز کاهش یابد. این برآورد به دنبال ظهور نشانه های افزایش مصرف در چین و دیگر کشورها صورت گرفته که منجر به رشد نفت در دو روز انتها هفته شد. با این وجود، داده های ردیابی کشتی ها در بلومبرگ از رسیدن 30 ابرنفتکش عربستان به بنادر ایالات متحده در ماه مه و ژوئن خبر می دهد که زنگ خطر را برای بازگشت وضع اضطراری موجودی های این کشور به صدا درآورده است.

به گفته این منبع، کشتی های سعودی حامل بیش از 50 میلیون بشکه نفت عربستان است که حدودا معادل یک سوم نفت صادراتی این کشور به آمریکا طی سال 2019 است. همزمان عربستان پس از آنکه در ماه گذشته صندلی عظیم ترین صادرنماینده نفت به چین را با مقام سوم پس از روسیه و عراق عوض کرد، درصدد بازگشت به بازار سنتی فراورینمایندگان خاورمیانه است. سعودی ها قیمت نفت صادراتی به اروپا و آمریکا را بیش از بازار آسیا بالا برده اند تا به این ترتیب رقابت با روسیه و آمریکا که در توافق اوپک پلاس همکاری زیادی با این کشور داشتند را کاهش دهند. با این وجود کارشناسان معتقدند این امر مستلزم گذر زمان است و ممکن است با بارگیری نفت عربستان در آمریکا، بحران ذخیره سازی مجددا گریبانگیر نفت گردد.

نفت خام آمریکا در زمان تنظیم این گزارش (ساعت 17 به وقت تهران) با 71 سنت افزایش معادل 6/ 2 درصد به قیمت 27/ 28 دلار در هر بشکه رسید. همزمان نفت برنت نیز 63 سنت رشد کرد تا در قیمت 76/ 31 دلار بر بشکه معامله گردد. هر دو شاخص در معاملات دیروز به بالاترین نرخ در بیش از یک ماه گذشته رسیدند.

فرایند نزولی موجودی ها

موجودی انبارهای نفتی با انتشار خبر شیوع ویروس کرونا در چین و کاهش شدید تقاضا برای نفت رو به افزایش گذاشت و شب 20 آوریل به مهم ترین عامل سقوط نفت به زیر صفر تبدیل شد. از آن پس، فعالان بازار نفت مدام پیگیر سطح ذخیره سازی و موجودی نفت بودند چراکه کارشناسان بر این باور بودند که این انبارها طی چند هفته در آمریکا پر می شوند و در اواسط ماه مه (اکنون) فضایی برای ذخیره نفت در دنیا باقی نخواهد ماند. البته این پیش بینی ها در صورت ادامه فرایند پیشین ذخیره سازی انجام می شد و تحلیلگران هشدار می دادند اگر چنین امری به واقعیت بپیوندد فاجعه عظیمتری در بازار نفت رخ می دهد. با این وجود در چند هفته گذشته سرعت رشد موجودی نفت به خصوص در آمریکا کاهش یافت. با وجود انتظار رشد موجودی نفت آمریکا به میزان بیش از 7 میلیون بشکه، چهارشنبه اداره اطلاعات انرژی آمریکا این رقم را تایید نکرد و گفت این انبارها برای اولین بار از ژانویه کاهش پیدا نموده است.

به گفته این اداره، در هفته منتهی به 8 آوریل موجودی نفت 745 هزار بشکه افت کرد و به 5/ 531 میلیون بشکه رسید. به گزارش بلومبرگ، انبارسازی نفت در هاب کوشینگ-اکلاهما بیشترین انقباض را در چند ماه گذشته داشته است. با این وجود هنوز نگرانی از پر شدن ذخایر نفتی در آمریکا از بین نرفته است. انبار ذخیره سازی نفت در ساحل غربی آمریکا کمتر از 5 میلیون بشکه فضای خالی دارد. در این منطقه بیش از 58 میلیون بشکه نفت ذخیره شده است. این در حالی است که شرایط انبارها در ساحل خلیج آمریکا روشن تر است. این منطقه که به کمربند پالایشی آمریکا مشهور است 88 میلیون بشکه فضای خالی برای ذخیره سازی نفت دارد.

کاهش سرعت رشد انبارهای نفتی در برخی نقاط و افت ذخیره سازی در برخی دیگر نشان دهنده فرایند بازسازی توازن بین عرضه و تقاضا است.

از طرفی فراوری نفت هم در آمریکا و هم در دیگر کشورهای فراورینماینده رو به کاهش است. اداره اطلاعات انرژی آمریکا در این مورد گفته فراوری نفت در آمریکا برای ششمین هفته پیاپی کاهش یافته و تقریبا به کمترین میزان در یک سال گذشته رسیده است. همچنین عربستان، امارات و کویت در خاورمیانه سیگنال های مثبتی از کاهش فراوری بیش از تعهد خود به بازار ارسال نموده اند. از سوی دیگر، تقاضا در بسیاری از کشورها در حال رشد است. شرکت بی پی از بازگشت مصرف سوخت به حالت عادی در آمریکا سخن گفته و اطلاعات منتشر شده در روز آدینه نشان می دهد نقاط روشنی در سمت تقاضا در حال ظهور است. بر این اساس، مصرف پالایشگاهی نفت در عظیم ترین واردنماینده دنیا در ماه آوریل افزایش یافته است.

با پیدا شدن نقاط امیدواری در بازار، بارکلیز پیش بینی اش از قیمت نفت را 5 تا 6 دلار برای هر بشکه در سال 2020 افزایش داد. همچنین این بانک برآورد قیمتی خود برای سال آینده میلادی را نیز 16 دلار افزایش داد. خبرگزاری رویترز با وجود اینکه بر این باور است که کاهش فراوری در آمریکا فرایند کاهشی ذخیره سازی نفت در این کشور را تقویت می نماید، معتقد است قدرت یافتن بهای نفت خام آمریکا محتمل به نظر نمی رسد. ادوارد مویا، تحلیلگر ارشد در OANDA به این خبرگزاری گفت: نفت وست تگزاس اینترمدییت تا زمانی که چشم انداز مالی در آمریکا بهبود نیابد و ریسک های کاهشی کم نگردد، همچنان برای شکستن سطح مقاومتی 30 دلار (بر بشکه) تقلا خواهد نمود.

خطر سعودی برای نفت آمریکا

در حالی که مازاد عرضه در آمریکا در حال کاهش است، خبری که فعالان را نگران می نماید حرکت نفتکش های عربستانی به سوی سواحل آمریکا است که طی ماه های مه و ژوئن به مقصد خواهند رسید. بر اساس گزارش بلومبرگ، این محموله ها شامل بیش از 50 میلیون بشکه هستند که معادل یک سوم کل نفت صادراتی عربستان به آمریکا در طول سال گذشته میلادی است.

کارشناسان از این هراس دارند که با رسیدن این نفتکش ها به آمریکا مجددا توازن عرضه و تقاضا به هم بخورد و موجودی انبارهای نفتی این کشور با رشد شدید روبرو شوند. سندی فیلدن، رئیس بخش پژوهش نفت و فرآورده ها در مورنینگ استار در این مورد گفته تحویل محموله های سعودی به آمریکا می تواند موجودی ها را به حالت افزایشی بازگرداند که البته این امر به زمانبندی بارگیری آنها نیز بستگی دارد. او می گوید: اگر محموله ها در زمانی به خشکی برسند که متوازن با کاهش فراوری یا افزایش صادرات نباشد، شاهد افزایش موجودی داخلی خواهیم بود.

در چند ماه گذشته نفت به دلیل متورم شدن موجودی انبارها ناشی از کاهش تقاضا بر لبه پرتگاه قرار داشت که یک بار در 20 آوریل شاهد سقوطش به صورت مقطعی بودیم. در آن روز بهای نفت خام آمریکا به منفی 40 دلار بر بشکه رسید که در تاریخ نفت بی سابقه بود. معامله گران به هیچ وجه نمی خواستند سررسید ماه مه این نفت شاخص را نگه دارند چراکه یا فضایی برای ذخیره آن وجود نداشت یا اگر بود، هزینه گزافی داشت که برای آنها مالی نبود. بر اساس این گزارش، با وجود کاهش فراوری آمریکا در شش هفته متوالی، هنوز به اندازه کافی عرضه در بازار وجود دارد تا با رسیدن نفت عربستان، رقابت سختی برای ذخیره سازی شکل بگیرد.

پائولا رودریگز کاسیو، تحلیلگر ارشد نفت در ریستاد انرژی در این باره می گوید: اگر نفتکش های سعودی بارگیری شوند، این نفت تمام کاهش فراوری از ماه مارس در آمریکا را خنثی خواهد نمود. بنابراین به طور موثری نرخ رشد موجودی فعلی ادامه خواهد یافت. از طرفی بازار شاهد تاخیر در بارگیری محموله های قبلی نفت عربستان است. برای برخی کشتی ها که به طور معمول یک هفته این کار طول می کشد، زمان بارگیری به دو هفته رسیده است. به گفته منابع آگاه، این امر به دلیل دشواری در یافتن کشتی های کوچک مورد احتیاج اتفاق می افتد. این گزارش اینطور نتیجه گیری می نماید که با وجود تعمیق فراوری عربستان و افزایش قیمت ها برای تحویل در ماه ژوئن، تا کاهش واردات نفت آمریکا از عربستان زمان زیادی باقی مانده است. نویسنده این گزارش همچنین بر این باور است که تا رسیدن به یک بهبود واقعی در تقاضا دست کم یک سال، اگرنه بیشتر، وقت احتیاج است.

با این وجود، عربستان در کوشش است تا تمرکز صادرات نفت خود را که برای مدتی کوتاه طی جنگ نفتی به سمت اروپا یعنی بازار سنتی روسیه و آمریکا چرخیده بود، به آسیا بازگرداند. در ماه گذشته میلادی عربستان به طور عجیبی صندلی عظیم ترین تامین نماینده نفت به چین را به روسیه و عراق واگذار کرد. با این حال، کارشناسان معتقدند با گذر از جنگ نفتی و با توجه به این موضوع که این کشور بیشترین افزایش قیمت رسمی نفتش را برای بازارهای اروپا و آمریکا قائل شده، عربستان به دنبال بازگشت به بازار سنتی خود در آسیا است. این کارشناسان پیش بینی می نمایند با وجود کاهش فراوری عربستان، صادرات این کشور به چین در ماه مه ممکن است به دوبرابر سطح ماه میلادی قبل (آوریل) برسد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 1 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: umeblog.ir شناسه مطلب: 4223

به "شناسایی عاملی که موجب آرامش خیال تولیدکنندگان نفت آمریکایی شده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی عاملی که موجب آرامش خیال تولیدکنندگان نفت آمریکایی شده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید