لحظه به لحظه با عملیات ترکیه در سوریه

به گزارش یومی بلاگ، اتحادیه عرب خاطرنشان کرد، روز شنبه نشست فوق العاده ای را برای آنالیز حمله ترکیه به مواضع کردها در شمال سوریه برگزار خواهد نمود.

لحظه به لحظه با عملیات ترکیه در سوریه

به نوشته روزنامه فرامنطقه ای القدس العربی، حسام زکی، معاون دبیرکل اتحادیه عرب در بیانیه ای خاطرنشان کرد: قرار است نشست فوق العاده اتحادیه عرب در سطح وزرای خارجه روز شنبه (12 اکتبر جاری) بنا به درخواست مصر برگزار شده و اعضا مساله حمله ترکیه به خاک سوریه را آنالیز خواهند کرد.

ترکیه بعد از ظهر روز چهارشنبه عملیات گسترده ای را علیه مناطق تحت کنترل نمودها بر شمال شرق سوریه آغاز کرد، به نظر می رسد آنکارا این اقدام را با چراغ سبز واشنگتن که نیروهای خود را از نقاط مرزی خارج کرد، انجام داد.

حسام زکی اضافه نمود: آنچه اتفاق افتاده همان حمله ای غیرقابل قبول علیه حاکمیت یکی از کشورهای عضو اتحادیه عرب است.

پس از موضع گیری متناقص آمریکایی ها نسبت به این عملیات دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، روز چهارشنبه این عملیات را ایده بدی دانست و گفت: واشنگتن با این حمله موافق نیست. دو عضو مجلس سنای آمریکا نیز روز چهارشنبه از پیشنهادی با هدف مجازات ترکیه به صورت جدی اطلاع دادند.

شورای امنیت نیز امروز (پنج شنبه) نشست فوق العاده ای را پشت درب های بسته برای آنالیز این حمله برگزار می نماید. نشست شورای امنیت به درخواست بلژیک، فرانسه، آلمان، لهستان و انگلیس برگزار می گردد.

ترکیه در واکنش به مخالفت اعراب با عملیات شمال سوریه بحران یمن را پیش کشید

آنکارا نقدها کشورهای عرب حوزه خلیج فارس از عملیات نظامی اش در شمال سوریه را رد کرد.

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه به شدت نقدها کشورهای عرب حوزه خلیج فارس از عملیات نظامی کشورش در شمال سوریه را رد کرد و این کشورها را مقصر کشتار و گرسنگی دادن به بسیاری از غیرنظامیان در یمن دانست.

چاووش اوغلو خطاب به این کشورها تاکید نمود: شما بسیاری از غیرنظامیان در یمن را کشتید و گرسنگی دادید، به چه حقی اکنون با این عملیات مخالفت می کنید.

این اظهار نظر مخالفت صریح ترکیه با نقدها عربستان و امارات از عملیات ارتش ترکیه در شمال سوریه محسوب می گردد.

ادامه مخالفت ها با عملیات ترکیه

این در حالی است که مخالفت ها با این عملیات از سوی کشورهای عربی همچنان ادامه دارند. وزارت خارجه الجزایر در بیانیه ای خاطرنشان کرد، الجزایر با جدیت حوادث خطرناک در شمال سوریه را دنبال و با کشور دوست و برادر، سوریه اعلام همبستگی می نماید.

در بیانیه وزارت خارجه الجزایر آمده است: الجزایر بر حفظ تمامیت ارضی و حاکمیت سوریه تاکید داشته و اساسا با نقض حاکمیت کشورها در هر شرایطی مخالف است.

وزارت خارجه کویت نیز توضیح داد: عملیات نظامی ترکیه در شمال شرق سوریه تهدیدی مستقیم بر امنیت و ثبات منطقه محسوب می گردد.

این کشور خواهان خویشتن داری و اجتناب از راه چاره نظامی شد.

خبرگزاری رسمی کویت (کونا) به نقل از یک منبع در وزارت خارجه این کشور گزارش داد، عملیات نظامی باعث نابودی راه چاره سیاسی می گردد که جامعه دنیای برای آن کوشش می نماید در حالی که اخیرا پیروزیت هایی قابل لمس درباره تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه که آینده ملت این کشور را تعیین خواهد نمود، حاصل شد.

همچنین ایمن الصفدی، وزیر خارجه اردن خواهان توقف عملیات نظامی در شمال شرق سوریه شد و بر مخالفت خود با نقض حاکمیت این کشور تاکید نمود.

الصفدی در توییتر نوشت: از ترکیه می خواهیم تمام مسائل مرتبط با سوریه را در چارچوب قانون اساسی به وسیله مذاکره حل نماید.

آمار جدید تلفات نمودهای سوریه از زبان خودشان

مرکز هماهنگی و عملیات نظامی وابسته به نیروهای سوریه دموکراتیک از کشته شدن سه نیروی خود همزمان با آغاز عملیات ترکیه در شرق فرات اطلاع داد.

نیروهای سوریه دموکراتیک (قسد) در حساب کاربری خود در توییتر نوشتند: در ساعات اولیه صبح امروز (پنج شنبه) سه نیروی قسد و پنج غیرنظامی کشته شدند. قسد اضافه نمود: ده ها غیرنظامی در اثر حملات بی هدف ترکیه به شهرک های مرزی در شمال شرق سوریه زخمی شدند.

*پیش از این نیز یک منبع پزشکی در بیمارستان السلام در شهر قامشلی در حومه حسکه در شمال سوریه گفته بود، در اثر حلات هوایی ارتش ترکیه به دو شهر قامشلی و راس العین و اطراف آن 9 غیرنظامی کشته و 24 تن زخمی شدند. این منبع پزشکی در اظهاراتی به خبرگزاری اسپوتنیک گفت، اکثر زخمی ها وضعیت وخیمی دارند و تمام کادر پزشکی در حالت آماده باش کامل قرار گرفته اند. این منبع به کمبود بعضی گروه های خونی اشاره نمود و گفت، کوشش ها برای دریافت خون از افراد داوطلب در جریان است و بیمارستان تا این لحظه توانسته تمام زخمی ها را مداوا کند.

* صبح پنج شنبه دو تن از جمله یک کودک در اثر اصابت خمپاره در شهرستان بیرجیک در هم جواری مرزهای سوریه در استان شانلی اورفه در جنوب شرق ترکیه زخمی شدند. این خمپاره از مناطق تحت کنترل نمودهای سوریه شلیک شد و به یک خودرو در منطقه مذکور برخورد کرد.

*مواضع ارتش آزاد سوریه (شورشیان سوری تحت حمایت ترکیه) در طول خط جبهه درگیری در منطقه سپر فرات در شمال شرق حلب سوریه از سوی نیروهای کرد هدف قرار گرفته شدند. این حملات در راستای باز کردن چندین جبهه از سوی نمودهای سوریه همزمان با عملیات چشمه صلح در شمال شرق سوریه بود.

*به گزارش خبرگزاری آناتولی، نیروهای کرد مواضع ارتش آزاد سوریه را در دو روستای وابسته به شهرهای الباب و اعزاز و شهرک مارع در منطقه سپر فرات در حومه حلب هدف قرار دادند.

*نیروهای کرد کوشش کردند از شهر تل رفعت وارد منطقه شوند که پیروز نشدند. درگیری ها در این محدوده دو ساعت طول کشید و توپخانه های ترکیه مواضع نمودها در تل رفعت و اطراف آن را هدف قرار دادند.

*همچنین فواد اوکتای، معاون رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه اظهار کرد: عملیات چشمه صلح طبق نقشه پیش می رود. او صبح امروز در توییتر به دو زبان عربی و ترکیه ای نوشت: عملیات چشمه صلح طبق نقشه برای نابودی تروریست های پیش می رود. معاون اردوغان ادعا کرد: توجه نظامیان به حفظ جان غیرنظامیان معطوف است و به هیچ غیرنظامی آسیبی نرسیده است. این مقام ترکیه اضافه نمود: این عملیات در چارچوب حقوق مطرح شده در قانون بین الملل و حق مآغاز دفاع از خود که در منشور سازمان ملل آمده، انجام گرفته است. ترکیه میخواهد باتلاق تروریست ها را خشک کند که تهدیدی بر مرزها کشور و کل دنیا هستند. اوکتای اضافه نمود: ترکیه به دنبال آن است که افکار دنیای تصمیم کشورش برای نابودی تروریست ها را درک کند.

ترکیه به سازمان ملل: آنکارا در چارچوب حق دفاع از خود حمله به سوریه را آغاز کرد

سفیر و نماینده دائم ترکیه در سازمان ملل در توجیه عملیات کشورش علیه سوریه در نامه ای به دبیرکل این سازمان مدعی شد، آنکارا در چارچوب حقوق دفاع از خود برای مبارزه با تهدیدات تروریستی و تضمین امنیت مرزی ترکیه عملیات نظامی در شمال سوریه را آغاز کرد.

فریدون سنیری اوغلو، سفیر و نماینده دائم ترکیه در سازمان ملل در این نامه خطاب به آنتونیو گوترش، دبیرکل این سازمان نوشت: ترکیه روز چهارشنبه مورخ 9 اکتبر امسال میلادی (17 مهر ماه) عملیات بهار صلح را در چارچوب حقوق دفاع از خود آغاز کرد تا با تهدیدات تروریستی حتمی مبارزه، امنیت مرزی ترکیه را تضمین و تروریست هایی را که در مناطق مرزی مجاور با خاک ترکیه فعالیت دارند، خنثی کند.

وی در ادامه این نامه گفت: ترکیه کوشش نموده تا پیش از آغاز این عملیات خسارات ناشی از این درگیری را در چارچوب قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل پرداخت کند.

سفیر ترکیه همچنین ادعا کرد: آنکارا همچنان به حل بحران سوریه به وسیله یک راه چاره سیاسی همان طور که در بیانیه رسمی ژنو و قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل مطرح شده متعهد است.

نماینده ترکیه نسبت به شکست مذاکرات با آمریکا درباره ایجاد منطقه امن در شمال شرق سوریه ابراز تاسف کرد.

،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 28 آبان 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: umeblog.ir شناسه مطلب: 1331

به "لحظه به لحظه با عملیات ترکیه در سوریه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لحظه به لحظه با عملیات ترکیه در سوریه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید