چرا سفر روحانی مهم است؟

به گزارش یومی بلاگ، پنجمین دور اجلاس سه جانبه سران ایران، روسیه و ترکیه روز دوشنبه 25 شهریور و در ادامه رایزنی های سه کشور ضامن روند آستانه برای حل بحران سوریه در آنکارا برگزار می گردد.

چرا سفر روحانی مهم است؟

اجلاس ترکیه در حالی برگزار می گردد که محور اصلی مذاکرات آنالیز و حل مسائل منطقه و سوریه است با این حال علاوه بر مذاکرات روسای جمهوری اسلامی ایران، روسیه و ترکیه در قالب این اجلاس، طرفین برای ادامه و توسعه همکاری های سه جانبه در حوزه های مختلف مالی و همچنین ارتباطات منطقه ای گفت وگو خواهند کرد.

رئیس جمهوری کشورمان همچنین در حاشیه اجلاس آنکارا، دیدارهای جداگانه ای با روسای جمهوری فدراسیون روسیه و ترکیه خواهد داشت که در آن مهمترین مسائل فیمابین و روابط دوجانبه مورد بحث و آنالیز قرار خواهد گرفت.

این سفر از نظر سیاسی و مالی ابعاد قابل توجهی دارد. علاوه بر اهمیت این نشست که می تواند زمینه ساز برطرف چالش های فعلی در سوریه باشد، دیدارهای دو جانبه ایران با روسای جمهور دو کشور دیگر حاضر در این نشست در راستای گسترش مناسبات مالی نیز از اهمیت زیادی برخوردار است.

در روزهای اخیر یک هیئت بلند پایه از ترکیه به تهران سفر نموده و تفاهم های خوبی حاصل شده که می تواند زمینه ساز توافقات نهایی در این سفر باشد. همچنین با توجه به تحریم های آمریکا این سفر می تواند بسترهای کاهش موانع ارتباطی مالی بین ایران و روسیه و حفظ روابط موثر با این کشور در شرایط فعلی باشد.

همچنین نقش پررنگ ایران در سوریه، اهمیت حضور ایران در این اجلاس را دوچندان می نماید و با توجه به شرایط حاکم در ادلب، این اجلاس می تواند گامی در جهت کاهش مسائل در این منطقه باشد.

با در نظر دریافت موقعیت ادلب و با توجه به اینکه کریدور جدید با طول و عرض نامشخصی بین نمودها و مرزهای ترکیه به وجود آمده و مورد موافقت آمریکا و عربستان نیز قرار گرفته است، این نقطه در حالت ابهام به سر می برد و این اجلاس نیز در این راستا برگزار می گردد. ادلب برای آمریکا، سوریه و ترکیه بسیار حائز اهمیت است ؛ به علاوه روسیه که بازیگری مهم بوده و در سوریه نفوذ زیادی پیدا نموده است، لذا این کشور می تواند نقش برجسته ای در راستای حل مسائل و بحران ها ایفا نماید.

نقش موثر و حائر اهمیت ایران در معادلات سوریه نیز سبب شده تا از ایران برای نشست هایی که با موضوع سوریه برگزاری می گردد دعوت به عمل آید. از طرف دیگر با توجه به اینکه روسیه یکی از شرکای سنتی ایران به شمار می آید، توسعه همکاری ها و پیدا کردن بازار در این کشور از دیگر مواردی است که در این سفر قابل اهمیت بوده و می تواند فضاهای جدید مالی را به وجود آورد.

کارشناس مسائل بین الملل

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 1 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: umeblog.ir شناسه مطلب: 1043

به "چرا سفر روحانی مهم است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا سفر روحانی مهم است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید