صدور 100هزار پروانه کار برای اتباع خارجی در کشور، پیش بینی ثبت نام 500هزار دانش آموز اتباع

به گزارش یومی بلاگ، مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور ضمن اشاره به اینکه حدود 95 درصد اتباع در شهرها همانند مردم عادی زندگی می نمایند، از صدور 100هزار پروانه کار همزمان با طرح آمایش 14 اطلاع داد.

صدور 100هزار پروانه کار برای اتباع خارجی در کشور، پیش بینی ثبت نام 500هزار دانش آموز اتباع

به گزارش یومی بلاگ، مهدی محمودی در گردهمایی مشارکت بخش خصوصی و مسئولیت اجتماعی شرکت ها برای معیشت پناهندگان و جامعه میزبان که صبح امروز برگزار گردید، ضمن تشکر از سفیر کره جنوبی در ایران و نماینده کمیساریا در جمهوری اسلامی برای برگزاری این نشست، گفت: بیش از 40 سال است که جمهوری اسلامی ایران با توجه به شرایطی که در کشور افغانستان از لحاظ امنیتی، مالی و زیستی وجود دارد، میزبان پناهندگان بوده است؛ بطوریکه در بعضی مقاطع بیش از پنج میلیون پناهنده را در کشور ساماندهی نموده است.

وی ادامه داد: بخشی از این مهاجرین به صورت مجاز وارد کشور می شوند و برنامه ریزی نیز برای آنها صورت می گیرد اما بخش دیگر به صورت غیر مجاز به ایران وارد شده که بایستی آنها نیز ساماندهی شوند. ما با بخش غیر مجاز کاری نداریم، زیرا ورود آنها به کشور غیر قانونی است و فاقد مجوزند و در هر جایی از کشور که باشند شناسایی، دستگیر و از کشور ترد می شوند.

وی توضیح داد: آن چیزی که برای ما حائز اهمیت است ساماندهی و رسیدگی به وضعیت پناهندگان و مهاجرین قانونی است که در کشور حضور دارند که بایستی در این زمینه اقدامات مختلفی را در حوزه های مالی، اشتغال زایی، معیشت و بهداشت برای آنها انجام دهیم.

وی با اشاره به اینکه در هیچ جای جهان دولت به تنهایی نمی تواند از پس ساماندهی پناهندگان برآید به خصوص در کشور ما که تعداد پناهندگان زیاد است، گفت: هر چه در کشور تعداد پناهندگان کمتر باشد، میزان رسیدگی، توجه و برنامه ریزی آسانتر و بهتر خواهد بود و هر چه این آمار افزایش یابد طبیعتا رسیدگی کمتر خواهد شد.

محمودی همچنین از کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان، سازمان های بین المللی، سفارتخانه های موجود در کشور و سفیرانی که به موضوع پناهندگان توجه بسیاری نشان داده اند تشکر کرد و گفت: این اقدام بشردوستانه و خیرخواهانه است و بایستی همه برای آن کوشش نمایند.

به گفته وی، از نظر رسمی دولت جمهوری اسلامی نیازمند یاری نیست. برای مثال در حادثه سیل امسال دولت جمهوری اسلامی به صورت رسمی درخواست یاری نکرد، اما سازمان های بین المللی و نهادهای مردمی به صورت خودجوش یاری کردند. زیرا دولت آمریکا شرایط مالی را برای ما تنگ و تحریم های ظالمانه ای را اعمال نموده است که اقدامات بشردوستانه را تحت الشعاع قرار داده است. در نتیجه پناهندگانی که در بستر این جامعه زندگی می نمایند نیز متاثر از این تحریم ها شده اند. بنابراین ضروری است نمایندگان سازمان های بین المللی این موضوع را دنبال نمایند. زیرا این اقدام بشردوستانه و در راستای حقوق بشر است.

وی همچنین افزود: برای انجام برنامه ها در حوزه های مختلف نیازمند اعتباراتی هستیم که بتوانیم برنامه ها را تدوین کنیم. در این راستا میدان دادن به بخش خصوصی برای ورود به این عرصه نکته علمی و مدیریتی است و بایستی همه کوشش و فعالیت نمایند تا در این عرصه پیروز باشیم.

محمودی با اشاره به اینکه همه دوست داریم در کشور خودمان زندگی کنیم و قطعا پناهندگان نیز آرزو دارند که در کشور خودشان باشند، اظهار کرد: امیدواریم دولت افغانستان و برنامه ریزان آن کشور برنامه ریزی های درستی انجام دهند که بازگشت داوطلبانه این پناهندگان فقط در حد شعار نباشد و عملیاتی گردد. تا زمانی که این پناهندگان مهمان ما هستند بر اساس آداب و فرهنگ قدم شان بر روی چشمان مان است و وظایف انسان دوستی خود را انجام می دهیم، اما باید کوشش کنیم که شرایط در کشور خودشان مساعد گردد و بتوانند به وطن خود بازگردند.

وی در بخش دیگری از صحبت هایش به طرح آمایش 14 اشاره نمود و گفت: در حال حاضر مشغول انجام طرح آمایش 14 هستیم. یعنی پناهندگان سرشماری و ساماندهی می شوند و ما نیز با استفاده از تکنولوژی های مدرن در سامانه خدمات بهتر و وسیع تری ارائه می دهیم. همچنین در کنار طرح سرشماری و آمایش، کارت های پروانه کار نیز صادر می گردد. در حال حاضر بیش از 100 هزار پروانه کار صادر شده است که تا انتها طرح آمایش نیز ادامه خواهد داشت.

محمودی همچنین به وضعیت تحصیلی فرزندان پناهندگان نیز اشاره نمود و گفت: ثبت نام دانش آموزان پناهندگان مجاز مانند سنوات گذشته انجام خواهد شد و پیش بینی می گردد برای سال تحصیلی جدید 480هزار تا 500 هزار ثبت نامی داشته باشیم. همچنین برای فرزندان پناهندگان غیر مجاز نیز فرصتی مشخص شده است تا آنها نیز امکان برخورداری از تحصیل را با شروع سال تحصیلی جدید داشته باشند.

وی در انتها با اشاره به اینکه بیش از 20 مهمان شهر برای پناهندگان در سطح کشور داریم گفت: حدود پنج درصد از کل پناهندگان در این مهمان شهرها زندگی می نمایند، اما 95 درصد باقی در شهرها و شهرستان ها مانند مردم عادی زندگی می نمایند.

ایو فریسن - نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در ایران نیز در این گردهمایی اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران 40 سال اقدامات سخاوتمندانه ای برای پناهندگان داشته است. اقدامات جمهوری اسلامی ایران در حمایت از پناهندگان در حوزه های مختلف مالی، سلامت، آموزش و ... بوده است.

وی ادامه داد: اقدام دیگری که برای پناهندگان انجام می گردد این است که بتوانند بازگشت داوطلبانه توام با کرامت و عزت داشته باشند و به جایی که از آن آمده اند، بازگردند.

نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در ایران افزود: در حال حاضر در یک وضعیت زمانی مهمی هستیم که مسائل اجتماعی، مالی و نیازهای اجتماعی و مالی زیادی در جامعه وجود دارد. پناهندگان نیز جزئی از این جامعه هستند. بنابراین بسیار اهمیت دارد که در کنار هم باشیم و ببینیم که چطور می توانیم کوشش های دولت را پایدار نموده تا سیاست های فراگیری داشته باشیم.

فریسن توضیح داد: باید رویکرد کل جامعه را در نظر بگیریم. ما باید به عنوان جامعه بین المللی بتوانیم گام های آینده را شروع کنیم تا جوامعی که می توانند یاری رسانی نمایند بر روی تمام افراد پناهنده سرمایه گذاری نمایند. در حقیقت باید تشریک مساعی داشته باشیم. همچنین بایستی دیگر سازمان ها از جمله شهرداری ها، نهادهای مسئول محلی و بخش های خصوصی نیز وارد این موضوع شوند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 آبان 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: umeblog.ir شناسه مطلب: 1040

به "صدور 100هزار پروانه کار برای اتباع خارجی در کشور، پیش بینی ثبت نام 500هزار دانش آموز اتباع" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صدور 100هزار پروانه کار برای اتباع خارجی در کشور، پیش بینی ثبت نام 500هزار دانش آموز اتباع"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید